Yurt ortasında beyaz eşya satışları Ekim’de geriledi

Smug

Active member
Eylül ayında adet bazında yıllık bazda %12,1 artan yurt ortasında beyaz eşya satışları, Ekim’de eser fiyatlarındaki artış ve tüketim iştahındaki gerileme paralelinde %13,3 oranında geriledi.
bu biçimdece, Ocak-Ekim devrinde yurt içi satışlardaki yıllık artış %9,5 seviyesinde gerçekleşti.

Global ölçekte tesirli olmaya devam eden çip krizinin üretim üstündeki daraltıcı tesirine karşılık, kıymet bazında beyaz eşya ihracatı 2021’in Eylül ve Ekim aylarında bundan evvelki yılın birebir
devrine göre yükseldi. Bu gelişmede, döviz kurundaki süratli artış tesirli oldu. Eylül ayında artış suratı yavaşlayan adet bazında ihracat ise Ekim ayında yıllık bazda azaldı. Adet bazında beyaz
eşya ihracatındaki yıllık artış Ocak-Ekim 2021 devrinde %23,8 olarak gerçekleşti.

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) tarafınca yapılan açıklamada, kesimin maliyetlerinin, girdi tedarikinde ve lojistik süreçlerde yaşanan sıkıntıların yanı sıra döviz
kurlarındaki süratli yükselişin de tesiriyle önümüzdeki devirde de artmaya devam edeceğine dikkat çekiliyor. Bölümde en son eser fiyatlarına yansıyan maliyet artışlarının, 2022’nin birinci çeyreğinde de tesirini sürdüreceği varsayım ediliyor.

Kasım ayına ait mevsim tesirlerinden arındırılmış tüketici itimat endeksinin alt endekslerine nazaran, gelecek 12 aylık periyotta hanenin maddi durum beklentisinin bundan evvelki aya göre %8,8 oranında gerilediği, bu doğrultuda gelecek 12 aylık devirde güçlü tüketim mallarına harcama yapma kanısının azaldığı gözlendi. Kelam konusu gelişme, tüketim iştahındaki gerilemeye bağlı olarak yurt içi satışların ilerleyen devirde de baskı altında kalabileceğine işaret ediyor.

iktisat.isbank.com.tr