Yüz yüze eğitime orta verilen derslik sayısı belirtildi

Vitra

New member
Yüz yüze eğitime orta verilen derslik sayısı belirtildi Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, AKP Mersin milletvekilleri Hacı Özkan ve Zeynep Gül Yılmaz ile Mersin Valiliğini ziyaret etti.

Valilik onur defterini imzalayan Özer, burada yaptığı açıklamada, 6 Eylül’de 81 vilayette yüz yüze eğitime 57 bin 108 okulda başlandığını söylemiş oldu. Bu okullarda 850 bin dersliğin bulunduğunu lisana getiren Özer, Sıhhat Bakanlığı ile belirledikleri kriterler çerçevesinde tüm okullarda bu kriterlere riayet edilerek bir haftayı tamamladıklarını lisana getirdi.

Özer, 850 bin derslikten 198’sinde hadise ve yakın temas niçiniyle yüz yüze eğitime orta verildiğini belirterek şöyleki konuştu:

‘Avrupa’da uygulanan kurallarla örtüşüyor’

“Sağlık Bakanlığı ve Bilim Şurası ile belirlediğimiz kriterler, Kovid-19 salgınında okullarda yüz yüze eğitim devam ederken uyulması gereken kuralların birden fazla kıta Avrupa’sında, farklı ülkelerde uygulanan kurallarla büyük oranda örtüşüyor. Bir haftalık süreçte gelinen nokta, sıhhat kurallarına uyduğumuz vakit süreci ne kadar başarılı biçimde yönetebileceğimizi gösteriyor. Türkiye’de eğitim sisteminin ölçeği epey büyük. Yaklaşık 18 milyon öğrencimiz, 1,2 milyon öğretmenimiz, 115 bin paklık nazaranvlimiz, 100 binin üzerinde idari çalışanımızın olduğu, 20 milyona yakın insanımızın yer aldığı eğitim sisteminden bahsediyoruz. Olay ve yakın temas niçiniyle yüz yüze eğitime orta verilen sınıf sayısı pek düşük. Bu şunu gösteriyor, şu anda Covid-19 salgını ortamında en inançlı ortam okullardır. Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak en son kapatılacak yerlerin okullar olduğu irademiz motamot devam etmektedir. Başka taraftan bildiğiniz üzere virüs yalnızca okulları seçmiyor. İnsanların yaşadığı, etkileşim içerisinde olduğu tüm yerlerde virüsün yayılma potansiyeli var.”

‘Okul dışı bulaştan kaynaklanıyor’

Okulların kapatılması yahut rastgele bir okulda olay oluşmasının, okul içi ortamdan kaynaklanmadığını tabir eden Özer, “Çoğu sefer okul dışı ortamlardaki bulaştan kaynaklanıyor. Kovid-19 salgınında yüz yüze eğitime devam etmesi ve 1,5 yıl ortadan daha sonra bu iradenin kararlılıkla uygulamasında yalnızca Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak bizlere bakılırsav düşmüyor, toplumun tüm bölümlerine bakılırsav düşüyor. Tüm vatandaşlarımız Sıhhat Bakanlığı tarafınca belirlenmiş olan kurallara kesinlikle uyması gerekiyor ki okullarımızı daima açık tutalım, öğretmenlerimiz öğrencileriyle birlikte olsun ve öğrencilerimiz de okulda arkadaşlarıyla hem eğitim öğretime devam etsinler tıpkı vakitte psikososyal olarak özgüvenleri yerinde süreçleri takip edebilsinler” diye konuştu.