Yüz yüze eğitim tedbirleri ödeneği: Öğrenci başına ne kadar düşüyor?

Vitra

New member
Yüz yüze eğitim tedbirleri ödeneği: Öğrenci başına ne kadar düşüyor? Yeni eğitim-öğretim yılının başlamasını Cumhuriyet’e pahalandıran Eğitim-İş Genel Özlük-Hukuk Sekreteri Orhan Yıldırım, yüz yüze eğitimin başlamasının hakikat lakin alınan tedbirlerin yetersiz olduğunu kaydetti.

Cumhuriyet’ten Sibel Bahçetepe’nin haberine nazaran; Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın “okullara 650 milyon lira gönderdik” istikametindeki açıklamasını da eleştiren Yıldırım “650 milyon lirayı 18 milyon öğrenciye böldüğünüz vakit öğrenci başına 35 TL düşmektedir. Eğitim-öğretimin 9 ay sürdüğünü düşünürseniz bir öğrenciye aylık 4 TL düşmektedir.

Okullara ek bütçe de verilmesi gerekiyordu. 650 milyon, 18 milyon öğrenci ve 55 bin resmi okulu düşündüğümüzde epeyce komik kalmakta. Okullarda dezenfektanlar kâfi değil göstermelik gönderdiler, yetmeyecek
” dedi. 120 bin öğretmen açığının olduğunu lakin 20 bin öğretmen ataması yapıldığını da anımsatan Yıldırım, şu biçimde devam etti:

“Diğer öğretmenler fiyatlı olarak bir daha dışarıdan sağlanacak. Fiyatlı öğretmenlerin değerli kısmı fakülte mezunu olsa da bir kısmı yüksekokul mezunu. 1.5 yıllık pandemi devrindeki çocukların kaybı kelam konusu.

bu biçimde bir eğitim kaybının işinde acemi, süreci tam bilmeyen şahıslar tarafınca kapatılması mümkün değil. Hükümet kendi üzerine düşen anayasal sorumluluğu yerine getirmiyor, çocuklarımızın fiyatsız eğitim hakkını dolaylı yoldan velilerden okuldaki paklık gereçlerinin sağlanması tarafında para toplayarak devam edecek.”

Prof. Dr. Şenol: Yok haritası yok

Gazi Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol “Türkiye’de salgın hayli süratli. Çocukların yüzde 90’dan fazlası aşısız, bu şartlarda çizilmiş bir yol haritası yok okulların ve öğretmenlerin elinde” diye konuştu.

Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol özetle şunları lisana getirdi: “Maske, aralık, sınıfların seyreltilmesi olmadan çocukları korumak mümkün değil. Aşılama ülkemizde hala kâfi değil. İki doz aşısını yapanların oranı yaklaşık yüzde 40. Aşılama oranı düşük olan ülkelerde Delta’nın bulaşma zincirini kıramıyoruz.

Okullar kâfi tedbir alınmadan açılacak. MEB ve Sıhhat Bakanlığı’nın bunu bir arada yapması gerekirdi. Yol haritası için epeyce geç kalındı. Elimizde şu an hiç bir yol haritası yok, insanlara çerçeve çizecek bir şey yok. İki hafta daha sonra olaylar artacak, beşerler kıyameti koparacak, ‘okullar açılsın söylemiş olduğiniz için bu oldu’ diyecekler lakin yönetilmediği için oluyor bu.”