Ulusal inovasyon sisteminin en önemli amacı nedir ?

Smug

Active member
Ulusal inovasyon sisteminin en onemli amac, ulkelerin ekonomik ve sosyal gelisimlerini saglamaktr. Gelismis ulkelerin guclu ekonomileri, saglam sosyal yaplar, kaliteli yasam standartlar ve daha yuksek refah seviyeleri, ulkelerin dunya capnda rekabet etmesini saglar. Ulkelerin bu hedefleri gerceklestirmek icin ulusal inovasyon sistemlerine ihtiyac duymalar gerekmektedir.

Ulusal Inovasyon Sisteminin Ne Ise Yaradg

Ulusal inovasyon sistemi, ulkelerin rekabetci ustunluk saglamas ve surdurmesi icin uretkenlik ve katma degerin arttrlmasn saglar. Sistemin amac, ulkedeki uretimin ve hizmetlerin kalitesinin arttrlmas; ulkenin uretim teknolojilerinin gelistirilmesi; uretkenlik artsnn ve katma degerin arttrlmas; ulkelerin ekonomik ve sosyal gelisiminin saglanmas; ulkelerin cevre ve surdurulebilir kalknmaya katkda bulunmasdr.

Ulusal Inovasyon Sisteminin Onemi

Ulusal inovasyon sistemi, ulkelerin rekabet gucunu artrmak icin cok onemlidir. Sistem, ulkelerin ekonomik ve sosyal gelisimlerini saglamak icin onemli bir aractr. Sistem, ulkelerin uretim teknolojilerinin gelistirilmesi, uretkenlik artsnn ve katma degerin arttrlmas, ulkelerin dunya capndaki rekabet gucunun artrlmas icin kullanlr. Ayn zamanda, ulkelerin cevre ve surdurulebilir kalknmaya katkda bulunmasn saglar.

Ulusal Inovasyon Sisteminin Hedefleri

Ulusal inovasyon sisteminin hedefleri, ulkelerin rekabet gucunun artrlmas; uretim, hizmetler ve urunlerin kalitesinin arttrlmas; ulkelerin uretim teknolojilerinin gelistirilmesi ve katma degerin arttrlmasdr. Ayn zamanda, sistem, ulkelerin cevreye olan etkilerini azaltmaya ve surdurulebilir kalknmaya katkda bulunmaya yonelik politikalar gelistirmeyi hedefler.

Sonuc

Ulusal inovasyon sisteminin amac, ulkenin ekonomik ve sosyal gelisimini desteklemek ve ulkelerin dunya capndaki rekabet gucunu arttrmaktr.