Tijana Boskovic: “Biz bu anlar için yaşıyoruz”

Sarr

Active member
ERKAN AYRAÇ

Eczacıbaşı Dynavit, 2018’in akabinde bu yıl da CEV Kupası’nı müzesine götürdü. Kadronun Sırp yıldızı Tijana Boskovic, Alman temsilcisi Stuttgart ile oynanan iki final maçında da skorer oyunuyla ön plana çıkarken İstanbul dönüşünde hislerini ve bu dönem için kalan gayelerini MİLLİYET’e anlattı.

– 2018’den daha sonra ikinci CEV Kupası geldi. Hislerini alabilir miyiz?

l Öncelikle alışılmış ki bu kupayı ikinci sefer kazandığımız için hayli memnunuz. Bu bizim için kalan maçlar öncesi büyük bir motivasyon oldu. Dönem başında koyduğumuz amaçlardan biri de CEV Kupası’ydı. Bunun için nitekim epeyce çalıştık. Artık galibiyeti kutluyoruz. bu biçimde bir kupayı müzemize getirdiğimiz için artık fazlaca daha moralliyiz. Bunun avantajını kullanarak dönemi bir değil daha fazla kupalarla tamamlamak istiyoruz. Artık kalan maçlarımıza odaklanacağız.

– Stuttgart’ı adeta tek başına yıktın. En skorer oldun?

l Finaldeki rakibimiz Stuttgart’ı tek başıma yendiğimi düşünmüyorum. Konumum gereği en çok pası ben alıyorum ve atak tertipleri benim üzerimde toplanıyor. Bu sebepten dolayı daha fazla sayı katkım oldu. Lakin maçın geneline baktığımızda ben epeyce uygun bir kadro oyunu ortaya koyduğumuzu düşünüyorum. Herkes kenarda ya da alanda elinden gelenin fazlasını yaptı. Çok düzgün bir güç ve fazlaca âlâ bir performans vardı. Bu yüzden kadro olarak kazandığımız için fazlaca memnunum.

– Oynadığın durum gereği herkes senden en güzelini ve en çok sayıyı bekliyor. Baskıyla nasıl başa çıkıyorsun?

l Çok büyük bir baskı hissetmiyorum. Baskı olsa bile bunu olumluya çevirmeye çalışıyorum ve hakikaten alanda fazlaca yeterli hissediyorum. Biz bu anlar için yaşıyoruz. Dönem boyunca tek fikrimiz kupa kazanıp gayelerimiz gerçekleştirmek. Bu baskıyı seviyorum ve alanda en güzelini yapmak için her şeyimi veriyorum.

GERİ DÖNÜYORLARTahkim Konseyi’nden bakılırsavden alınan hakemlerle ilgili kararHaberi Görüntüle

‘Odak noktam ekipçe kazanmak’

– Pekala her vakit en yeterli olmak… Muvaffakiyetin sırrı nedir?

l Natürel ki mükafatların fazlaca büyük bir manası var, lakin odak noktam her vakit ekipçe kazanmak ve her insanın birbirine yardımcı olması. kararı ne olursa olsun her vakit elimden gelenin en güzelini vermek istiyorum. Muvaffakiyetin sırrı diye bir şey yok bu yüzden. Alana çıkıyorum ve tek fikrim kadroya daha fazla nasıl sayı katkısı yapabilirim, arkadaşlarıma daha fazla nasıl yardımcı olabilirim oluyor.

‘Üzerine koyarak ilerledik’

– Hoca değişikliğinin akabinde bu kupaya ulaştınız. Sence Ferhat Akbaş ekibe yeni bir kimlik kazandırdı mı?

l Olağan ki her yeni hocanın ekibe oynatmak istediği yeni bir sistem olur. Biz de yeni hocamızla, âlâ oyunumuzla performansımızın üzerine koyarak ilerledik bu vakte kadar. Alana da bu yeni oyunu en âlâ biçimde yansıttığımızı düşünüyorum. Daha evvel alışmadığımız bir sistemle alandayız ancak bunu grup olarak bence bu vakte kadar yeterli bir noktaya getirdik. Tek emelimiz üzerine koyarak devam etmek.

‘Hiç kolay olmadı’

Tijana Boskovic kupada hayli zorlandıkları maçlar oynadıklarını da itiraf etti. Sırp yıldız, “Dürüst olmak gerekirse CEV Kupası’nı kazanmak kolay olmadı. Sırbistan, Slovenya, Romanya ve Rusya’dan epey uygun ekiplere karşı gayret ettik. Son olarak da Almanya’dan Stuttgart ile oynadık. Bizim için uzun ve kuvvetli bir seyahat oldu” dedi.

‘Kupa ve lige odaklanacağız’

Eczacıbaşı Dynavit’in en skorer ismi Boskovic, kalan maçlardaki tek maksatlarının öteki kupaları kazanmak olduğunu belirtirken, taraftara da ileti gönderdi.

– Avrupa defteri kupayla kapandı. Pekala ligdeki rekabet için neler söylersin. Bu dönem nasıl sonlanacak sence?

l Misli.com Sultanlar Ligi’nde olağan dönemde iki maçımız kaldı. Bunları en yeterli biçimde tamamlayıp akabinde Türkiye Kupası’na ve play-off’lara odaklanacağız. İki kulvarda da epeyce kuvvetli rakiplerle oynayacağız. Fakat bunun için hazırız. Son altı aydır epeyce düzgün çalışıyoruz. Performansımızı güzel oyunumuzla epeyce daha fazla artırdığımızı düşünüyorum. Artık Avrupa bitti, artık yalnızca kupa ve lige odaklanacağız.

– Daha alınacak iki kupa daha var. Taraftara bir iletisi var mı?

l Öncelikle taraftarlarımıza nitekim epey teşekkür ediyorum. Nitekim onların varlığı bize epey büyük bir motivasyon kaynağı. Bilhassa bu dönem bize epey büyük bir dayanakları var. Konutumuzda oynadığımız her maçta dolu tribünler görüyoruz. Bu bizi memnun ve motive ediyor. Umarım kalan kupaları da kazanarak onları bu dayanaklarının karşılığını veririz.

‘Kendinize sonuna kadar inanın’

– Türkiye’de en gözönünde olan atletlerden birisin. ergenlerden iletiler alıyor musun?

l Gençlere buradan da verebileceğim en değerli tavsiye kendilerine sonuna kadar inanmaları ve katiyen uğraş etmeleri. Alanda, dışarıda kendilerini temsil etmeleri. Bunların yanında en değerli şey natürel ki fazlaca çalışmak.

‘Hayallerimin peşinden koşacağım’

– Dünya starlarından birisisin. Pekala Boskovic’in daha yapacakları var mı?

l “hiç bir vakit elde ettiğim sonuçlarla yetinmem. Şayet bir gün o noktaya geldiğimi hissedersem, bu biçimde voleybolu bırakabilirim. Bugüne kadar hayallerimin peşinden koştum, bundan daha sonra da koşacağım ve onlara ulaşana dek hiç bir vakit gayretten, çalışmaktan vazgeçmeyeceğim.”

‘Burada dayanılmaz deneyim edindim’

– Eczacıbaşı Dynavit’i özel yapan şey sence nedir?

l “Yedi yıldır bu kulüpte dayanılmaz bir deneyim edindim. Kulübün aralıksız en uzun mühlet oynayan yabancı atleti olmak beni ayrıyeten özel hissettiriyor. Genç kızlara örnek olmak, onları hayata hazırlamak, bayanların güçlenmesinde rol oynamak üzere kulüple ortak bedellere sahip olduğum için kendimi ayrıyeten şanslı görüyorum.”

‘Kendimi konutumda üzere hissettim’

– Sırbistan’ı bırakıp Türkiye’ye gelmende ne tesirli oldu?

l Mesleğimin birinci deneyimini Sırbistan Ligi’nde yaşadım. Lakin bir adım ötesine gitmem gerektiğini, daha kuvvetli bir ligde ve kadroda yer almam gerektiğini anladım. 2015’te Eczacıbaşı’nda oynamaya karar verdim ve o günden bu yana hala buradayım. Birinci günden itibaren kulüpteki herkes beni içten bir biçimde karşıladı. Genç bir sportmen olarak, yeni bir ortamda kendimi konutumda hissetmek değerliydi.

Eczacıbaşı Dynavit’in kupa koleksiyonu

– 28 Türkiye
– 2 FIVB Dünya
– 1 CEV Şampiyonlar Ligi
– 2 CEV Kupası
– 1 Avrupa Kupa Galipleri Kupası
– 5 Türkiye Şampiyonlar Kupası
– 9 Türkiye Kupası
– 3 Cumhurbaşkanlığı Kupası
– 6 Vücut Terbiyesi Genel Müdürlüğü Kupası
– 23 Altyapı Türkiye