Taksi Davası’nı İBB kazandı

Vitra

New member
Taksi Davası’nı İBB kazandı İBB’nin vilayet sonları içerisindeki muhtaçlık fazlası minibüs ve dolmuşları taksiye dönüştürmesi sonucu taksiciler tarafınca yargıya taşınmıştı. Yönetim mahkemesi, İBB’nin sonucunda hukuka karşıtlık bulmayarak davanın reddinde karar verdi.

Gelişmeyi toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyuran İBB Genel Sekreteri Buğra Gökçe, “Biz kazandık. İstanbul kazandı” dedi.

İstanbullulara güzel bir haberim var.

Bir süre önce atıl minibüs hatlarındaki minibüslerin taksiye dönüşümü kararı vermiştik.

Buna engel olmak için bir taksi kooperatifi tarafından açılan dava mahkeme tarafından emsal bir kararla reddedildi.

Biz kazandık. İstanbul kazandı. pic.twitter.com/rOfG62Xcrv

— Dr. Buğra Gökce (@gokcebugra) January 30, 2023

Açıklanan niçinlerle davanın reddine karar veren yönetim mahkemesi, davacı tarafınca katlanılan 377,90-TL yargılama masrafının davacı üzerinde bırakılmasına, karar tarihinde yürürlükte bulunan Avukatlık Minimum Fiyat Tarifesi uyarınca belirlenen 5.500,00 TL avukatlık fiyatının davacı tarafınca davalı yönetime ödenmesine, artan posta fiyatı avansının sonucun katileşmesinden daha sonra davacıya iadesine karar verdi.

sonucun bildiri tarihini izleyen günden itibaren otuz (30) gün içerisinde İstanbul Bölge Yönetim Mahkemesi nezdinde istinaf kanun yolu açık olacak.

Minibüs ve dolmuşlar taksiye dönüştürülüyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), taksi meselesinin tahlili için adım atarak muhtaçlık fazlası 1803 minibüs ile 322 dolmuşu taksiye dönüştürme sonucu almıştı. Aracını taksiye dönüştürmek isteyenler, 16 Ocak 2023 Pazartesi gününden itibaren müracaatlarda bulunmaya başladı. Noter çekilişi yapılacak sınırlardaki minibüsler için son müracaat tarihi 17 Şubat 2023 olarak belirlendi. Tamamının dönüşüme alınması niçiniyle noter çekilişi yapılmasına gerek olmayan çizgilerdeki minibüsler ile dolmuşlar için son müracaat tarihi ise 1 Mart 2023.

Başvurular, İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nün Bakırköy ve Kartal’daki hizmet ünitelerinden alınacak. 30 günlük müracaat sürecinin tamamlanmasının akabinde; taksi dönüşümü yapılacak araç sayısından fazla müracaat alınan sınırlarda, noter huzurunda kura çekimi yapılacak. Dönüşecek araç sayısından az yahut eşit müracaat olması durumunda ise kuraya gerek olmadan, tüm müracaat sahipleri taksi dönüşümüne hak kazanabilecek.