Son dakika – Rizespor-Galatasaray maçında Ali Palabıyık’tan tartışma yaratan kararlar!

Sarr

Active member
TARTIŞMALI DURUMLAR

Harika Lig’in 8. haftasında Galatasaray deplasmanda Çaykur Rizespor’u 3-2 yenerek tepe yarışına tutundu. Fanatik Gazetesi muharriri Deniz Çoban, Çaykur Rizespor-Galatasaray maçının tartışmalı durumlarını Üstün Lig’in yayıncı kuruluşu yayıncı kuruluşun ekranlarında kıymetlendirdi.

‘PENALTI VERİLSE DAHA HAKİKAT OLURDU’

“Selim, topa sağ ayağıyla atılım yapıyor ve önemli risk alarak geliyor. Kollarını açmış, doğal olmayan bir biçimde büyütmüş. Top daha sonra Galatasaraylı oyuncunun ayağından sekiyor, kısa aralıktan eline geliyor, dizinden de sekiyor. Elini kapatmaya çalışıyor, topu da bedenine sıkıştırıyor. ‘Devam’ diyene bir şey demem lakin Selim’in hareketi, baştan o riski alması, kollarını açarak bu türlü gelmesi bence fazlaca riskli. Penaltı verilse daha hakikat olurdu.

‘KIRMIZI KART ÇIKABİLİRDİ’

Sarı karta itiraz etmedim lakin… Sürat var, şiddet var, gergin ayak var… Ayak form değiştiriyor, bahta kramponun üzerinden kayarak kurtuluyor. Bu durum hakemi kurtarabilir, verdiği kartı haklı gösterebilir lakin kırmızı kart çıksa benim daha fazlaca hoşuma giderdi. Galatasaraylı oyuncu fazlaca şanslı, ayak sekmiş.’

‘PENALTILIK BİR İTME DEĞİL’

Mohamed’in konumunda penaltıya niçiniyet verecek bir itme olduğunu düşünmüyorum.’

‘TÜRK HAKEMLİĞİNİN YARA ALDIĞI DAKİKA’

Bugün Ali Palabıyık’ın verdiği biroldukça tartışılan sonucu var lakin bence şu dakika Türk hakemliğinin hayli büyük yara aldığı dakika. Sözlerimi seçmeye çalışıyorum. Sarı kartı göstermişsin. Oyuncu o sarı karta karşın sakinleşmiyor. Ağzınızın içine kadar girmiş bir şeyler söylüyor, sizi protesto ediyor.

‘GÖRDÜĞÜ biçimde KIRMIZI KART GÖSTEREMİYOR’

Ali Palabıyık’ın görmedim, duymadım, görmediğin anda oldu deme bahtı yok. Muslera topa vurduktan daha sonra dönüp bakıyor, görüyor. Gördüğü biçimde de kırmızı kartı gösteremiyor. Bunun hiç bir izahı yok. Bugün verdiği kararların hepsini kabul edelim, önü perdelendi, bakılırsamedi, yağış vardı, yorgundu, morali bozuktu… Her şey tamam fakat bu gösterilmeyen kırmızı kartın izahı olamaz. Bu kırmızı kartı bir hakem gösteremiyorsa kusura bakmasın kendini tekrar denetim etsin. Cümleleri seçmeye çalıştım, ne olur affedin.

‘SARI KARTI KÂFİ GÖRÜYORUM’

Bu konumu dünkü Josef durumuna benzetenler var. Asla benzemiyor. Zira ayağın durumu gereği, yatmış bir ayağın üzerine basıyor ve yaralayıcı olma ihtimali epeyce düşük. Ben sarı kartı kâfi görüyorum.’

‘MOHAMED KIRMIZI KART GÖRMELİYDİ’

emsalsiz Mostafa Mohamed, ikinci sarı karttan kırmızı kart görmeli ve ihraç edilmeliydi. Denetimsiz bir faul. Klasik bir sarı kart.

‘KIRMIZI KART YANLIŞSIZ KARAR’

Ali Palabıyık’ın maçtaki tartışılmayacak seçkin kararlarından birisi. Kaleci kalede olmadığı için de bariz gol bahtı. Oyuncu geçse gol yapacak. İstikrarını bozuyor. Kırmızı kart yanlışsız karar.

‘BU GOLÜN YÜZDE 100 İPTAL EDİLMESİ GEREKİRDİ’

Bu golün yüzde 100 iptal edilmesi gerekirdi. Lale hocam sordu ya, ‘VAR var mı?’ diye. VAR biraz havayı koklasa, ne olduğunu takip etse… Ali Palabıyık bu durumda yanlış yerde duruyor. Birinci konumda topu gösteriyor, Halil topla oynadı diyor. VAR’ın temel prensibi ne vakit devreye girer? Hakemin görmediği bir şey olduğunda devreye girer. Adam topu gösteriyor, Halil’in topla oynadığını zannediyor.

‘İKİ KADROYA DA BARİZ YANLIŞLAR YAPTI’

1. dakikadan itibaren başladık. Galatasaray’ın yediği gol faul. Cicaldau’ya yapılan harekette kırmızı kart görse, Rizespor 10 kişi kalsa… Galatasaray’ın aleyhine yapılan yanılgılar. daha sonra Muslera atılmıyor, Mohamed’in verilmeyen ikinci sarısı var. İki gruba da bariz yanlışlar yaptı. Hakem arka niyetliydi diyorlar. Mümkün değil, iki tarafa da yapıyor. Tahminen şöyleki arka niyetlidir: Serdar Tatlı istifa etsin istiyordur. Tahminen onun için yapmıştır. Bilmiyorum. (Gülerek).

‘OYNATILAN 2.5 DAKİKA NORMAL’

90. dakikada 8 dakika uzatma verildiğinde oyun duruyor. Sakatlık var. daha sonra oyuncu değişiklikleri yapılıyor. 90.00’da uzatma verildikten daha sonra oyun 92.01’de başlıyor. 2 dakika hiç oynanmıyor o ortada. Akabinde Rizespor’un denetiminde lehine faul verildiğinde, kornere, auta çıktığında Rizesporlu oyuncular topu geç sokuyor. 8 dakikanın üzerine oynatılan 2.5 dakika olağan. Hatta daha fazlası bile olabilirdi. Vakit konusunda bence sorun yok. Ben 8 dakikalık kısmı taradığımda… Şunu da söyleyebilirim: Tahminen oyunda 8 dakikadan fazlaca daha fazla gecikme vardır.

YENİ ÜYE OLANLARA 10 TL İKRAM