Son dakika – Olimpiyat madalyalı Hakan Reçber evvel hastalığı yendi daha sonra tepeye çıktı!

Sarr

Active member
15 yaşında teşhis kondu
2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda Hakan Reçber aldığı madalya ile gururumuz oldu. Aslında ulusal atletin hayat öyküsüne bakıldığında bronzun manası ikiye katlandı. Omurilikte meydana gelen enflamasyon kararı ortaya çıkan nörolojik bozukluk transvers miyelit hastalığını 15 yaşında yenen Reçber, antrenör anne ve babasının takviyesiyle evvel 1,5 yıl ortasında ergenlerde dünya şampiyonluğuna uzandı, akabinde da basamakları tek tek tırmandı.

‘Tekvandoya bağlandım’
Hakan Reçber 2016’da verdiği bir röportajda yaşadıklarını da anlattı. Ulusal tekvandocu şu sözleri kullandı: “Bir sabah uyandım ve bacağımı hissedemiyordum. Doktora gitmeye karar verdiğimizde yürüyemiyordum. Evvel MS, daha sonra da transvers miyelit olduğumu tespit ettiler. Hastalığımı tekvandoya bağlanarak atlattım. İlaç alırken de yavaşça idmanlar yaptım fakat daha sonrasında epeyce çalıştım ve bugünlere geldim. Günde 2-3 idman yaparak form yakaladım.”

TM hastalığı nedir?
Transvers miyelit (TM), omurilikte meydana gelen enflamasyon kararı ortaya çıkan nörolojik bozukluk. TM, hem yetişkin tıpkı vakitte çocukları etkileyen bir felç durumudur. Çok azdır ve hasta belirtileri göstermeye başladıktan 24 saat daha sonra hastalık son safhaya gelecek biçimde süratli yayılır. Ama görüşlerine başvurulan hekimler bu hastalığın bir sefer tedavi edildikten daha sonra yinelanmayacağını söylüyorlar.

İdolü Tazegül
Hakan Reçber kendisine idol olarak gördüğü ismin ise hocası Servet Tazegül olduğunu söylemiş oldu. Evvelki günkü karşılaşma akabinde açıklamalarda bulunan ulusal tekvandocu, “Bu benim için büyük gurur. Servet Tazegül hocamızdan daha sonra altın madalya olmasa da bronz madalya kazandırdım” dedi.

‘Haklarını ödeyemem’
Doğal ki Hakan Reçber’in bu hastalığı atlatmasında en büyük hisse anne ve babasının Aydoğan Reçber ile Hasret Reçber tekvando antrenörü ve oğullarını sporla hayata yine bağladılar. Ulusal tekvandocu ise anne ve babasının güç günlerinde yanında olduklarını belirterek, “Emeklerinin karşılığını verdiğimi düşünüyorum. Özel çalıştırmalar, özel beslemeler. Çok teşekkür ediyorum, ikisinin de hakkı ödenmez” dedi.

‘Mutlu ve gururluyum’
Tokyo’da olimpiyat madalyası ile poz veren Hakan Reçber hislerini da anlattı. Ulusal tekvandocu, “Ülkeme madalya kazandırdığım için memnun ve gururluyum. Elimizden geleni yaptık ve karşılığını aldık. Artık gayemiz Paris. Burada altın madalya almak ismine daha epey çalışacağız. Şimdilik bu biçimde bir başlangıç hepimiz düzgün oldu” tabirlerini kullandı.