Son dakika haberi: Şansal Büyüka: ‘Karakolda bitmesin! Burak Elmas’a katılıyorum fakat…’

Sarr

Active member
BÜYÜKA’DAN OLAY KELAMLAR: KARAKOLDA BİTMESİN

Milliyet Gazetesinin duayen muharriri Şansal Büyüka, Harika Lig’de geride kalan 8 haftayı ve şampiyonluk yarışını kıymetlendirdi. İşte Büyüka’nın değerlendirmeleri…

‘ELMAS NE KADAR SAMİMİ BİLEMEM’

“Galatasaray Lideri Burak Elmas ne kadar samimi, ne kadar değil, bilemem. Başkan’ın son attığı tweet dikkatimi çekti. Sayın Elmas diyor ki; “Mücadelesinin bedeli ne olursa olsun, sporda rekabeti alana indirmekte kararlıyız.”

‘ORTALIĞI YANGIN YERİNE ÇEVİRMEYE GEREK YOK’

“Benim anladığım şu: Rekabet alanda başlasın, alanda bitsin. daha sonrasında kulüpler olarak ortak çıkarımız gelsin.Yani maç bitecek; penaltı tartışması yok, ofsayt tartışması yok, hakeme atak yok. Ortalığı yangın yerine çevirmek yok…Bakıldığında harika… Lakin bu ülkede nasıl uygulanacak?İşte fazlaca taze bir örnek; Çaykur Rize-Galatasaray maçı daha sonrasında, hakem tartışmaları dorukta…”

‘NASIL OLACAK DA REKABET ALANDA BİTECEK?’

“Biz bu ülkede maçtan hayli; maçın heyecanını, öfkesini, hırsını, hengamesini, ya maç önünde ya maç sonunda yaşıyoruz. Hakemi etkilemeye çalışıyoruz, maç sonu hakemi, TFF’yi, MHK’yi parçalıyoruz.Üstelik hakemler bu kadar can yakarken, maçların mukadderatıyla oynayan yanlış kararlar verirken, bu rekabet nasıl olacak da alanda başlayıp alanda bitecek?”

‘ELMAS’A KATILIYORUM ANCAK…’

“Galatasaray Lideri Burak Elmas’ın “Sporda rekabeti alana indirmekte kararlıyız” açıklamasına yürekten katılıyorum. Lakin bu niyet etrafında toplanacak bir futbol külçeşidinin yeşereceğine asla inanmıyorum.”

‘KARAKOLDA BİTMESİN’

“Görürsünüz; arbedeyle başladık, arbedeyle bitiririz. Hakemlerin de bu hengameye çanak tuttuğunu, yangına akaryakıt bidonu ile koştuğunu söylemeliyiz. Bu hakemler varken, Sayın Lider ne kadar uğraşırsa uğraşsın; rekabet alanda başlayıp, alanda bitmez. Dua edelim, karakolda bitmesin…”

‘KENDİ DÜŞEN AĞLAMAZ’

“Çaykur Rizespor’un uzatmanın uzatmasında yediği gol öncesinde Diagne’ye iki kere faul çalınabilir. Bunu kabul ediyorum. Ancak sonuçta hakem inisiyatifine giren kararlar… Rize kızacaksa, isyan edecekse, bitime üç dakika kala kaçırdığı penaltıya kızıp, isyan etsin. Kendi düşen ağlamaz.”

‘TRABZONSPOR VE BEŞİKTAŞ PABUÇ KAPTIRMAZ’

“Süper Lig’de 8. hafta bitti, 38. haftada ne olur bilemem. Fakat 8. hafta sonunda şunu görüyorum. Bu Trabzonspor ile bu Beşiktaş, şampiyonluk yarışında Fenerbahçe ile Galatasaray’a pabuç kaptırmaz.”

‘LİGİN EN GÜÇLÜ HAMLE HATTI’

“Bunu aslında ben söylemiyorum, alandaki imgeler bize söylüyor. Trabzonspor’un sallanan bir savunması var lakin savunmanın çıkardığı faturanın epey daha fazlasını ödeyecek, telafi edip, üstüne geçecek ligin en kuvvetli atak sınırı var.”

‘LİGİN EN ÇAĞDAŞ HOCASINA SAHİP’

“Beşiktaş’ın yerinde bir diğer kadro olsa, oldukcatan pes ederdi. Beşiktaş birebir coşkuyla yola devam ediyor. Çok önemli eksiklerine karşın, yarışta eksik kalmıyor. Ligin en yeni, en yaratıcı, en çağdaş hocası Sergen Yalçın’a sahip…”

‘F.BAHÇE BAŞKAN ANCAK OYUNU YOK’

“Fenerbahçe başkan ancak kuvvetli bir oyunu yok, itimat vermiyor. Berisha Avusturya’da, Serdar Dursun Almanya’da fazlaca güzel olabilir. Fenerbahçe’deki manzaraları ikinci, hatta üçüncü sınıf… Fenerbahçe şampiyonluk yarışındaki kadrolar içinde en yetersiz golcülere sahip… Üstelik sağlam dediğimiz savunması da sallanmaya başladı.”

‘G.SARAY’IN İSTİKRARI YOK’

“Galatasaray’ın tutarlılığı, istikrarı yok. Her maç “ne çıkarsa bahtına” misali… Muhakkak bir istikrarı yakalamadan, önemli bir grup oyunu bulmadan, bu yarışta tezli olamaz. “

‘KIYAMET KOPMAZSA…’

“Trabzonspor ile Beşiktaş şayet ayaklarına sıkmazsa, kıyamet kopmazsa, bir manada intihara kalkmazsa, bu yarışta Fenerbahçe ile Galatasaray’ı sollarlar.”

‘BEŞİKTAŞ DİMDİK AYAKTA’

“Stoperlerin yokluğunda yedeğin yedeğini oynatıyorsun. Junior Vida (Serdar), Senyor Vida üzere… Dönem başında İnanç Yalçın kimin aklındaydı… En sorunlu şartlarda oynanan Sivas maçını aldı.”

‘ÖNCE TAKDİRT EDİYOR, daha sonra HAKKINI TESLİM EDİYORUM’

“Bu kadar kritik sakatlık diğer grupta olsa, şimdiye karar fazlacatan iki seksen yere serilmişti… Beşiktaş dimdik ayakta… Sergen Yalçın’ı evvel takdir ediyor, daha sonra hakkını teslim ediyorum.”

‘EMRE HOCAYA…’

“Emre Belözoğlu, uygun bir teknik yönetici olacağının birinci işaretlerini Fenerbahçe’de vermişti. Fakat Başakşehir’de işi fazlaca daha güç…”

‘RAKİP KALEYE GİDEMEYEN BİR TAKIM’

“Ortada pas yorgunu bir Başakşehir var. Onlarca pas yapan, buna karşın rakip kaleye gidemeyen bir kadro…”

‘AĞIR ÇEKİM BİR TAKIM’

“Epureanu’nun sakatlığından daha sonra savunma göbeği düşen bir ekip… Süratli hamleye çıkamayan, kestirmeden gol konumu yaratamayan, ilkel futbol oynayan ağır çekim bir grup…”

‘İLKEL BİR FUTBOL’

“Öyle ki; kaptanı Caiçara’yı bile “bu biçimde futbol oynanır mı?” diye isyan ettirten ve takım dışı kalmasına niye olan ilkel bir futbol…”

‘EMRE HOCA, İŞİN KOLAY DEĞİL’

“Alışkanlıklar paslanmış çiviye benzermiş; söküp atmak güç… Emre Hoca, işin kolay değil… Allah yardımcın olsun…”

‘niçin ALANA ATLADI?’

“Kayseri-Trabzon maçı oynanırken, tribünlerden atlayan bir seyirci direkt Trabzonlu Bakasetas’ın üstüne koştu. Bu genç seyirci, yalnızca biraz evvel alanda tartışılan duruma kızıp Bakasetas’ın üstüne koştuysa her neyse, fakat Bakasetas’ın Yunan olduğunu düşünüp milliyetçi hislerle koştuysa eyvah eyvah… Bunu düşünmek bile istemem.”

‘AFERİN SPİKERE’

“Bizim ülkede her fırsatta yayıncılara vurmak, bilhassa beIN Sport’un belinden su almak alışkanlık haline geldi. Lakin “yiğidi öldürsek” bile hakkını teslim etmemiz gerekiyor.Kayseri-Trabzon maçında, hakem atışı sırasında Hamsik uzak uzaklıktan topa vurdu ve epey şık bir gol attı. Hakem iptal etti. Bir dakika ortasında kıyamet koptu, ortalık birbirine girdi.Maçı anlatan spiker arkadaşımız (adını bilmiyorum, kusura bakmasın), çabucak kuralı hatırlattı:“Hakem atışında top en az iki futbolcu ile temas etmeden gol olursa, o gol iptal olur ve maç aut atışı ile başlar.”Tartışmalar, tansiyon ve öfke balon üzere söndü. Aferin sana spiker kardeş…”

‘YAZDIĞIMIN ARKASINDAYIM’

” Trabzonspor’da Abdulkadir Ömür, kenar yerine forvet gerisinde daha mı tesirli oluyor sanki? Türkiye’nin en olgun, en yaratıcı, birbirlerini bütünleyen atakçıları Trabzonspor’da… Geri dörtlünün önünde Berat’ın artık bir alternatifi var: Siopis… Lig başlamadan yazdığım yazının gerisindeyim. Trabzonspor şampiyonluk yarışında “Ağır” favori…”

‘TESPİTLER, NASİHATLER’

“Victor Pereria, Olympiakos mağlubiyeti daha sonrasında, “Boşluk bulamadık” dedi. Bu kadar yavaş oynarsan iğne deliği bile bulamazsın.. Başakşehir 8 maçta 6 yenilgi aldı. Ekip pas yorgunu… Bu ilkel oyundan, bu sevdadan vazgeçin. dana Demirspor’a İtalyan Hoca Montello geldi, sonuçlar mucize üzere düzeldi. Sihirli değnek bu mu sanki? Galatasaray’ı gömmeye hazırlanan Rizespor uzatmanın uzatmasında yediği golle kendi alanında gömüldü. Büyük lokma ye, büyük konuşma…”

‘RÜYANDA GÖRÜRSÜN’

“Olympiakos Lideri Evangelos Marinakis, Fenerbahçe maçı daha sonrası “İstanbul’da, kendi kentimizde kazanmak hayli güzel” dedi. Bu sicili bozuk lidere verilecek bir yanıt var; Maçı alırsın, kabul… Lakin İstanbul’u ya maçtan maça ya rüyanda görürsün…”

‘SAHADA KONUŞTULAR’

“Hatayspor transfer döneminde kadronun kıymetli kısmını kaybetti. Lige epey makûs bir başlangıç yaptı. “Hatay’dan ne köy olur ne kasaba” dedik, Hatay iki-üç hafta ortasında “Aslan” üzere ortaya çıktı. Ömer Erdoğan Hoca’ya gönülden tebrikler… Tenkitlere bu biçimde yanıt verilir… Kameralar karşısında konuşarak değil, alanda kazanarak… bu biçimdece eleştirenlerin ağzını fermuar ile kapatarak…”

KARA TAHTA: AWAZIEM

“Alanya kadrosu, Konya deplasmanında epey hak ettiği maçı galip bitirmek üzereydi. Awaziem, epeyce rahat uzaklaştıracağı topu auta çıksın diye bekledi, Konyalı Cikalleshi geldi, baskı yaptı, topu kaptı. Awaziem faul var diye o topu tuttu. Hakem haklı olarak hentbol verdi. Konya kullandı, ceza alanı içine yerden ve rahat gelen topu, Aweziem bu kere karşıt bir vuruşla kendi kalesine attı. Lafım asla yanlış anlaşılmasın. Şike yapmaya kalksan, bu kadar yanılgıyı birlikte yapamazsın. Aweziem, Alanya’nın üç puanına resmen kan doğradı.”

8. HAFTAYA DAMGA VURANLAR

Bertolacci (Karagümrük): Dubleci… Her maçta iki golü var. – Balotelli (Adana Demirspor): Meczuptur lakin golcülüğü muhakkaktır. – Bakasetas (Trabzon): Şampiyonluğu belirleyecek oyuncu… – Serkan Kırıntılı (Alanya): İmkânsız kurtarışların kalecisi… – Okan Kocuk (Giresun): Penaltıyı değil, maçı kurtardı. – Fernandes (Kayseri): Koca kurt… Beşiktaş yılları üzere… – İrfan Can (Göztepe): Bu kaçıncı kusur, ekibi kaçıncı yakışın? – Vargas (Adana Demirspor): Gollerin efendisi… – Mustafa (Galatasaray): Gol lazımsa, evvel ben lazımım…

YENİ ÜYE OLANLARA 10 TL İKRAM