Son dakika haberi: İbrahim Çolak, 2024 amacını deklare etti! ‘Kürsüde olacağım’

Sarr

Active member
ERKAN AYRAÇ – RÖPORTAJ

67. Gillette Milliyet Yılın Atleti Ödülleri’nde tepeye çıkan İbrahim Çolak, olimpiyatlardan yeni maksatlarına biroldukça soruya samimiyetle yanıt verdi. Tokyo’da madalya alamadığı için üzgün olduğunu söyleyen ulusal cimnastikçi, “Kendi yanlışımdan dolayı 5. oldum. Her şeyi yapsam bu kadar üzülmezdim. Sakatlığımdan itibaren eski formumu yakalayamadım. Lakin gelecek olimpiyatlar için hırslandım. Bir tek madalyam eksik. 2024’te o kürsüde yer almak istiyorum” diye konuştu.

‘İzliyordum, ödül aldım’

Ulusal atlet, klasikleşmiş bir merasimde Yılın Atleti unvanını almanın kıymetine de değindi. İbrahim Çolak, “Sporun oscarları diye geçen bir tertipte bu mükafatı almak hakikaten beni hayli keyifli etti. Naim Süleymanoğlu üzere tarihe ismini altın harflerle kazımış atletlerin kazandığı mükafata layık görülmek epey farklı. Daha evvel bu ödül merasimini izlerdim. Artık izlediğim merasime çıkıp o mükafatı alabilmek gurur verici bir şey” tabirlerini kullandı.

‘Önder isimlerden olmak büyük gurur’

İbrahim Çolak, kazandığı madalyalardan hayli insanların akıllarında yer etmenin değerli olduğunun altını çizdi. Ulusal atlet, “senelerımı verdiğim cimnastikte lider isimlerden biri olmak büyük gurur. Dünyada birfazlaca kişi tarafınca bilinmek beni epeyce keyifli ediyor. Madalya değil, kıymetli olan kalıcı olabilmek. Düzgün bir isim bırakmak istiyorum. Yalnızca başarılarla değil, kişiliğimle de gündeme gelmek istiyorum” dedi.

‘Ben kendimi biliyorum’

Şampiyonluklardan daha sonra kendisi üzerinde ilginin arttığını da itiraf eden İbrahim Çolak bunu direktörün zorluklarından da bahsetti. Ulusal cimnastikçi, “Ben kendimi, ne durumda olduğumu, ne sakatlıklar yaşadığımı biliyorum. Bu yüzden makus yorumlara kendimi kapatmaya çalışıyorum. Fakat doğal ki yapan tenkitleri dikkate alıyorum. Olimpiyatlarda 5. oldum. Lakin halka aletinde finale çıkan daha evvel yoktu. Bunu başarmak bile önemli” diye konuştu.

‘Kasapoğlu bizi hiç bırakmadı’

İbrahim Çolak, her insanın kendisine büyük dayanak olduğunu belirtirken röportaj sonunda hepsine teşekkür etmeyi de unutmadı. Ulusal sportmen, “Aileme, nişanlıma, kadro arkadaşlarıma, antrenörüme fazlaca teşekkür etmek istiyorum. Ayrıyeten federasyonumuz ve bakanlığımız bizden hiç bir vakit takviyelerini esirgemiyor. Tokyo’da Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu bir dakika bile bizi yalnız bırakmadı. Her atlet için bu epey önemli” dedi.

‘yaşamımız kolaylaşıyor’

Gelen başarılarla sponsorların arttı. Spor hayatında bu senin hayatını kolaylaştırdı mı?

“Kolaylaştırdı alışılmış ki. Dünya şampiyonluğundan daha sonra bana ilgi arttı. Alışık olmadığım bir şeydi. Maddi ve manevi manada yardımları oldu. Ramsey bana özel kıyafetler dikiyor, P&G olimpiyat yolunda bana ve aileme epeyce takviye oldu. Bu takviyesini Tokyo 2020 bir yıl ertelenmesine karşın devam ettirdi. Sponsorlar her atletin başını rahatlatacak bir ayrıntı.”

‘Dinlenmek yetiyor’

İbrahim Çolak, spor haricinde bilgisayar oyunu oynamayı fazlaca sevdiğini söylerken, boş kalan vakit içinderında evvel dinlenmeyi düşündüğünü de vurguladı. 26 yaşındaki cimnastikçi, “İdmanlar haricinde ailem ve nişanlımla vakit geçirmeyi seviyorum. İdman programı fazlaca ağır. Konutta uzanıp dinlenmeyi bile özlüyorum. Bilgisayar oyunu hevesim evvelce kalma bir şey. Başımı dağıtmamı da sağlıyor” dedi.

‘Yılmaz hocamın yeri hayli ayrı’

Ailen ve nişanlın en büyük destekçin. Lakin antrenörün Yılmaz Göktekin de alışılmış ki var. Aranızdaki bağdan bahseder misin?

“21 yıldır birlikteiz. Açıkçası ailemden daha yeterli tanıyor beni. Artık konuşmasının ötesinde birbirimizin hareketleriyle anlaşıyoruz. İdmanda yanıma gelirken ne söyleyeceğini kestirim edebiliyorum. Bu bu biçimde olunca performansa da yeterli yansıyor. Yılmaz hoca yalnızca benimle değil 4-5 kişi ile ilgileniyor. Fakat küçüklükten beri onun ve ailemin verdiği disiplin yardımıyla olgunlaştım.”

‘Nişanlım diye tanıtmak farklı’

Cimnastikteki gururlarımızından biri olan İbrahim Çolak, Seray Filiz ile nişanlanmasıyla yeni bir heyecana adım attığını hatırlattı. Ulusal sportmen, “Çok fazla aksesuar kullanan birisi değilim, lakin artık parmağımda bir yüzük var ve manası fazlaca büyük. Sevgilimi, nişanlım diye tanıtmak epeyce farklı. Evlendikten daha sonra daha da farklı hissedeceğim” diye konuştu.

‘Omuzlarım artık fazlaca zorlanıyor’

26 yaşındasın. Sakatlık olmadığı sürece daha ne kadar müsabakayı düşünüyorsun?

“2024 olimpiyatlarını görmek istiyorum. daha sonrasında bedenimin durumuna bakacağım. Zira hakikaten antrenmanlarımız hayli ağır ve omuzlarım artık epey fazla zorlanıyor. 2024’e gidip akabinde büyük bir sakatlık geçirmezsem, 2028’de de yarışmak isterim.”