Son dakika – Fenerbahçe’de teknik adam çıkmazı! Gerçekler ortaya çıktı

Sarr

Active member
CELAL UMUT EREN

Sarı-lacivertlilerde herkes artık hocanın belirli olmasını istese de kolay bir müddetç yaşanmıyor. Ekonomik şartlardan sportif hususlara, geçmiş yanlışlardan bugünkü koşullara kadar yorucu bir devirden geçiliyor.

Fenerbahçe’de teknik yönetici çalışmaları tüm süratiyle devam ediyor. Sarı-lacivertlilerde ağır bir mesai harcanan teknik yönetici konusunda çabucak hemen beklenen haber gelmedi.
Sıkıntı bir mesaiden geçen sarı-lacivertli yöneticiler, çabucak hemen hoca konusunda resmi bir karar alamadı. Lider Ali Koç’un 25-26 Haziran’da yapılacak seçimli kongreden daha sonraya açıklamayı bırakmak istediği biliniyor.
Lakin buna rağmen çabucak hemen resmi mutabakat yapılan bir isim olmadı. Bu gecikmenin altında kıymetli münasebetler yatıyor. Ekonomik şartlardan sportif hususlara, geçmiş yanlışlardan bugünkü kaidelere kadar yorucu bir periyot yaşanıyor.

İşte bu münasebetler:
– Ekonomik olarak Fenerbahçe muhakkak bir sonu aşamıyor. Ünlü hocalar da kapıyı 3-4 milyon eurodan aşağıya açmıyor.
-Yabancı teknik adamlar, kendi teknik takımlarını de eksiksiz istiyor. Bu niçinle yardımcıların da maaşı ve tazminat hususları gündeme geliyor.
-Her yabancı hoca, takım ve transfer bütçesiyle ilgileniyor. Fenerbahçe şu anda kademeli olarak takım bütçesini düşürüyor ve transferde muhakkak yerlere atak istiyor.
Devler Ligi ayrıntısı
– Şampiyonlar Ligi’nde yer alamamak da hocaları etkiliyor. Bilhassa yıllardır Devler Ligi’nden uzak kalınması da başları karıştırıyor.
– Misal biçimde 8 yılda şampiyonluk olmaması, kupa kazanılamaması hocaları endişelendiriyor. Kadronun düşüşte olması dikkat çekiyor.
-Yaklaşık 10 yıldır Fenerbahçe’de hiç bir teknik yöneticinin 2 yıl üst üste vazifede kalamaması da bir daha olumsuz bir manzara oluyor. Tüm hocalar emsal akıbetin kendilerini beklemesinden çekiniyor.

‘Hayatta en son çalışacağım yer Türkiye’ yaklaşımını gördüm.
Fenerbahçe’de Lider Ali Koç’un Yüksek Divan Şurası Üyeleriyle bir ortaya geldiği toplantının bilgileri kamuoyuna yansıdı.
Lider Ali Koç’un açıklamalarından satırbaşları şöyleki:
-Ülkemizde futbol marka bedeli yerlerde, hepimiz biliyoruz. Transfer ödemeleri yapılmaz, maaşlar geç ödenir, CAS’ta en epey davası olan ülkedir.
-Bu devir bilhassa diyorum, zira iki yıldır de Avrupa Kulüpler Birliği’nde olduğum için orada da hayli öbür kulüp liderleri ve sahipleriyle ve profesyonelleriyle görüştüm. Bir nosyon daha yerleşmiş Türk futbolu ile ilgili. Dünya genelinde futbolda tanınan bilinen birkaç isimden ‘hayatta en son çalışacağım yer Türkiye’ yaklaşımını gördüm.
– Ben bunu iki üç yıldır dillendiriyorum lakin görüyorum ki güzele değil, berbata gidiyoruz. Futbol iklimimiz iç açıcı değil.

Makûs referanslar
Sarı-lacivertli kadroda misyon yapan son yabancı teknik yönetici Phillip Cocu oldu. çabucak sonrasında kısa bir süre Erwin Koeman da ekibin başında yer almıştı.
Fakat Cocu’nun fazlaca erken gidişi ve tazminat mevzuları ister istemez şimdiki kıymetli adaylar için referans oluyor. tıpkı vakitte Fenerbahçe’de son 3 yılda döneme başlayan hiç bir hoca, dönem sonunu bakılırsamedi.

Serdar Dursun örneği
Teknik yöneticiler Fenerbahçe’de transfer konusunda da fikirler taşıyor. Sarı-lacivertliler şu anda hoca belirli olmadan Serdar Dursun’a imza attırdı bile. Ayrıyeten hocalarla görüşmelerde mevkiilerin bile transferde belirli olması, başları karıştırıyor. Teknik yöneticiler kendi transfer rotalarını kendileri belirlemek istiyor.

Merih Demiral’ın Juventus’a Uzanan Mesleğinin Öyküsü