Sıfır araç kabusu! Motor seyahate çıktı

Vitra

New member
Sıfır araç kabusu! Motor seyahate çıktı İstanbul’da sıfır kilometre aldığı arabası kısa mühlet daha sonra bozulunca bayiden değişim talebinde bulunan fakat isteğinin kabul edilmemesi üzerine motoru sökülmüş ve art koltuğa konulmuş vaziyette teslim aldığı aracını otoparka çektiren Aylin Altaner, başvurduğu mahkemeden çıkacak kararı bekliyor.

Üsküdar’da yetkili bayiden geçen yıl 373 bin 469 liraya sıfır kilometre araba satın alan Aylin Altaner’in aracı, yaz tatili için gittiği Aydın’ın Didim ilçesinde 1423 kilometrede bozuldu. Çekiciyle Aydın’da yetkili servise gdolayılen araç, onarıldıktan daha sonra sahibine teslim edildi.

İstanbul’a dönen Altaner, aracı satın aldığı bayiye götürerek durumu anlattı. Yetkili serviste denetim edilen arabanın motorunun su kaçırdığı tespit edildi.

Servis yetkilileri Altaner’e motoru garanti kapsamında yenisiyle değiştirilebilecekleri teklifinde bulundu. Fakat Altaner, arabanın yenisiyle değiştirilmesini isteyince bayi bunu kabul etmedi.
Avukatı aracığıyla tüketici mahkemesine başvuran Aylin Altaner, buradan çıkacak kararı bekliyor.
Yaşadığı süreci anlatan Altaner, arabasının evvel 146 kilometredeyken iç aksamdan kaynaklı arıza verdiğini söylemiş oldu.

İkinci arızanın ise yaz periyodunda Didim’de yaşandığını söz eden Altaner, ikaz ışıkları yanmaya başlayınca aracı durduğunu, kaputu açtığında motor suyunun neredeyse bittiğini gördüğünü belirtti.
Aracına su ekledikten daha sonra Aydın’da yetkili servise götürdüğünü aktaran Altaner, şunları anlattı:

“Arabam orada bir hafta kaldı ve bir arıza bulunamadığı söylendi. İstanbul’a döndüğümde arabayı satın aldığım servise teslim ettim. Arızanın bulunması için motoru söktüler. Motorun su kaçırdığı ortaya çıktı. Garanti kapsamında motorun değiştirilmesini önerdiler lakin ben sıfır araçta bu tamiratı kabul etmeyeceğimi söyleyip yenisiyle değiştirilmesini istedim, reddedildi. sonrasındasında tüketici mahkemesi için yol açıldı. Maalesef uzlaşma sağlanamadı. Otomobil, motoru sökülmüş ve art koltuğa konulmuş vaziyette bana teslim edildi. bir daha takmak için de ekstra fiyatlar istendi. Çekiciyle aracı otoparka aldım. Otomobilim var lakin kullanamıyorum, otoparkta duruyor. Mahkemeden sonuç bekliyorum.”

Motor hasarı zımnî ayıp’

Altaner’in avukatı Filiz Karadan da arabanın ayıplı olduğunu ve bayinin yenisiyle değiştirmesi gerektiğini savundu.

bu biçimde bir durumda tüketicinin, aracın değiştirilmesi talebinde bulunmasının hakkı olduğunu lisana getiren Karadan, “Motor hasarı, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun değerlendirildiğinde, saklı ayıp teşkil etmektedir. Çünkü motorun hasarı gözle görülebilecek bir şey olmadığı üzere araç sıfır kilometre alındığında olmaması gereken, asla var iseyamayacağımız bir ayıptır. Kaldı ki bu hasar tüketiciden de kaynaklanmamaktadır. O yüzden aracın ayıplı olduğunun kabulü gerekmektedir” diye konuştu.

Mahkemeye başvurduklarını ve hem de durumu CİMER’e de ilettiklerini bildiren Karadan, “Tüketici Kanunu’nun 11. unsuru kapsamında, ayıplı olması halinde tüketicinin aracın değiştirilmesi talebi en büyük hakkıdır. Hem ithalatçının birebir vakitte yetkili servisin bu aracı değiştirmesi mecburilik arz etmektedir” dedi.