Seyahat Davası’ndaki AK Partili hakimin eşi FETÖ itirafçısıymış

Vitra

New member
Seyahat Davası’ndaki AK Partili hakimin eşi FETÖ itirafçısıymış Seyahat Parkı Davası’na bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin üye yargıçlarından Murat Bircan‘ın Samsun’da AK Parti’den milletvekili aday adayı ve Bafra Belediyesi’nde yönetici olduğu, iki yıl evvel avukatlıktan yargıya geçtiği ortaya çıkmıştı. Bugün skandala yenileri eklendi. Bircan’ın hemşire eşi İstek‘nun FETÖ’cü olduğu, 15 Temmuz’dan iki hafta daha sonra alınan sözünde itiraflarda bulunduğu anlaşıldı. Öte yandan, Hakim Murat Bircan’ın amcasının oğlu Adem Bircan‘ın da Bafra’da AK Parti yöneticisiyken yargıya geçtiği, artık Danıştay Genel Sekreter Yardımcısı olarak nazaranv yaptığı anlaşıldı.

O tarihte AK Parti Bafra İdare Konseyi üyesi olan Hakim Murat Bircan’ın hemşire eşi Dilek Bircan’ın darbe teşebbüsünden iki hafta daha sonra, 29 Temmuz 2016’da, Bafra Cumhuriyet Başsavcılığı’nda sözü alındı. Görünen o ki, Bircan’a AK Partili eşinden ötürü ayrımcılık yapıldı. Sözünü Bafra Başsavcısı İbrahim Keskin aldı. Bircan, itiraflarda bulunduğu biçimde ‘müşteki-şikayetçi’ sıfatıyla dinlenerek, hukuken korundu.

‘Ailemiz cemaate yakındır’

Bafra Cumhuriyet Aile Sıhhati Merkezi’nde hemşire olarak vazife yaptığını kaydeden Dilek Bircan, şunları söylemiş oldu:

“Ablamın kayınpederi H.A., Said Nursi’nin talebesi olduğu için küçüklüğümüzden beri aile cemaate yakındır. Ancak ‘Paralel Yapı’ olarak isimlendirilen kısmı ile hiç alakamız olmadı. Sıhhat hizmetinde çalıştığım ve Bafralı olduğum için Bafra’yı ve camiayı âlâ bilirim. Geçmişte cemaat sohbetlerine davet edildim. Bu sebeple birfazlaca kişiyi tanırım. Âlâ niyetli biçimde 17-25 Aralık öncesinde sohbetlerde bulundum. Genelde bize sohbet yapanlar ‘Abla’ denilen, cemaatteki şahıslardı. Şu an Bafra Devlet Hastanesi’nde laborant G.G. önde gelen isimlerdendir. Eşi sıhhat memuru E.G. de cemaat içerisindedir. Küçük kızı üniversitede okurken konut ablası idi. Hemşire S.R. ve eşi KOSGEB müdürü olan beyefendi cemaatin içerisindedir.”

Bircan, yakın etrafındaki epeyce sayıda hekim, hemşire ve eşlerinin FETÖ ile alakalı olduğunu tez ederek, isim isim itirafta bulundu. Ayrıyeten ASELSAN intiharları hakkında bilgi vermek istediğini belirterek, şunları söylemiş oldu:

“Ablamın kayınpederi H.A.’nın torunu Binbaşı H.M., açığa alınmıştır. Samsunludur. H.M.’nin kız kardeşi kapalıydı. H.M.’nin arkadaşıyla evlendi ve açıldı. Kendisi Türkçe öğretmenidir. İsmi G.’dir. G. bayanın eşini tanımıyorum fakat ASELSAN’da F-16 projesinde vazife yaptığını ve isminin ‘K’ olduğunu duydum. K., kod ismi olabilir. 11-12 yaşında oğlu vardır. B kişi paralel yapının etkin elemanlarındandır.”

‘Zaman’a aboneymiş’

GATA’dan bir binbaşının, Bafra Belediyesi’ndeki birtakım müdür ve çalışanların FETÖ’cü olduğunu tez ederek, “Zaman gazetesi aboneliklerinin olduğunu posta kutusunda gördüğüm kadarıyla biliyorum” dedi. Binada komşusu olan müteaahit E.B.’nin konutunda 17-25 Aralık’tan daha sonra bayanların esnaf toplantısı yaptığını söylemiş oldu. Polislerin eski sorumlusunun bir restoran sahibi olduğunu anlattı. Eski Belediye Lideri H.S.’nin ise örgütte faal olduğunu anlatarak, “ABD’de Gülen’le görüştüğü bilinmektedir” dedi.

Kuzeni ve eşi de AK Parti’den Danıştay’a geçmiş

Bu ortada, Hakim Murat Bircan’ın amcasının oğlu olan Adem Bircan’ın da kuzeni üzere AK Parti Bafra İlçe Örgütü’nde yöneticilik yaptığı, 2014’te avukatlıktan yargıya geçerek, Danıştay’a atandığı ortaya çıktı. 2016-2020 senelerında Rekabet Konseyi üyesi olan Bircan, artık Danıştay Genel Sekreter Yardımcısı olarak nazaranv yapıyor. Bircan’ın eşi Safiye Bircan’ın da avukatlıktan yargıya geçtiği ve şu an Danıştay Tetkik Hakimi olduğu öğrenildi.