Sektörel Yeni Gelişmeler: Güç

Smug

Active member
2021 yılının birinci iki ayında elektrik üretimi, salgın ile uğraş kapsamında artırılan önlemlerin iş ömrüne olumsuz
yansıması ve yüksek baz tesiri niçiniyle bir ölçü geriledi. Mart ve Nisan aylarında ise devam eden önlemlere
rağmen düşük baz tesiri niçiniyle yıllık bazda sırasıyla %13,9 ve %28,2 oranlarında arttı. bu biçimdece, yılın birinci 4 ayında
elektrik üretiminde bundan evvelki yılın tıpkı periyoduna bakılırsa %9,3 oranında artış kaydedilmiş oldu. Nisan ayında elektrik
üretiminin %31,1’i hidroelektrik santrallerinden, %21,6’sı doğal gaz santrallerinden, %15,4’ü yerli kömür
santrallerinden sağlandı. Üretimde rüzgâr gücünün hissesi % 8,9, ithal kömür santrallerinin hissesi %13,1 olarak
kaydedildi.

Elektrikte yıllık tüketici fiyatı enflasyonu manşet enflasyonun altındaki seyrini sürdürürken, üretici fiyatlarında
Ağustos 2020-Şubat 2021 periyodunda görülen düşüşün Mart ayı bir arada aykırıya döndüğü izleniyor. Son periyotta yurt
ortasında artış kaydeden genel üretici fiyat enflasyonunun ve başta güç olmak üzere global piyasalarda artış
eğiliminde olan emtia meblağlarının önümüzdeki periyotta elektrik fiyatları üzerinde baskı oluşturması bekleniyor.
Ayrıyeten, son aylarda döviz kurlarında yaşanan artış da maliyetler üzerinde baskı yaratan bir faktör olarak öne çıkıyor.
TL’deki bedel kaybı bilhassa doğalgaz çevrim santralleri ile ithal kömüre dayalı termik santralleri açısından ehemmiyet
taşıyor.

Mayıs ayı başında Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik ile birlikte lisanssız elektrik üretiminde değişikliğe gidildi.
Düzenlemeye nazaran, heyeti güç üst hududu olmaksızın tüketimde mukavele toplamı kadar güçte üretim tesisleri
kurulabilecek. Ayrıyeten, tıpkı dağıtım bölgesinde olmak kuralıyla tüketim noktasından farklı yerlerde üretim tesisi
kurulmasının da önü açıldı. Yapılan değişiklikle, lisanssız elektrik üretiminde en büyük hisseye sahip olan güneş gücü
başta olmak üzere kesim genelinde yatırımların hızlanması ve kolaylaştırılması hedefleniyor. Hibrit elektrik üretim
santrallerinde santral alanı haricinde kaynak alanı belirlenebilmesine imkan sağlayan düzenleme ile birlikte
değerlendirildiğinde, bilhassa güneş gücü kesiminde yatırımların önümüzdeki devirde değerli ölçüde
artabileceği kestirim ediliyor.

Kaynak: iktisat.isbank.com.tr