Sektörel Aktüel Gelişmeler: Dokumacılık ve hazır giysi bölümünde talep olumlu sinyaller veriyor

Smug

Active member
Dokuma ve hazır giysi bölümlerinde üretim Haziran ve Temmuz aylarında yükseldi. Talep şartlarındaki güzelleşmenin tesiriyle yurt içi ve yurt dışı satışlarda yaşanan yükselişe ek olarak, 2020 yılındaki düşük bazın tesiriyle kesimde üretim arttı. İSO tarafınca yayımlanan bilgilere bakılırsa, Ağustos ayında dokumada 53,1, hazır giyside 53,7 seviyesinde gerçekleşen PMI dataları, dalların faaliyetlerindeki canlılığın bu vakitte de devam ettiğini işaret etti.

Türkiye’nin bedel bazında dokumacılık ve hammaddeleri ihracatı, Mart-Haziran devrindeki düşük baz tesiriyle geçen süratli yükselişin akabinde, Temmuz’da USD bazında %3,3 ile ölçülü bir artış kaydetti. İstanbul Dokumacılık ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) datalarına nazaran, Ağustos ayında dokumacılık dalının ölçü
bazında ihracatı yıllık bazda %36,1 artarak kesimin ihracatına ait olumlu bir tablo çizdi.

TCMB’nin yayımladığı yurt ortasında dallar bazında kartlı harcamalar datalarına bakılırsa, Ağustos ve Eylül aylarında giysi ve aksesuar kesimine yönelik harcamaların üst istikametli bir seyir izlemesi de iç talebe ait olumlu sinyaller verdi.

Öte yandan, emtia fiyatları ve döviz kuru artışları paralelinde kesimin maliyetlerinde kaydedilen yükselişin, ilerleyen periyotta üretim ve satışlar üzerinde baskı oluşturabileceği öngörülüyor. Pandeminin devam eden tesirlerine bağlı olarak, gerek yurt ortasında gerekse kesimin en değerli ihraç pazarı pozisyonunda olan AB iktisadında talebin yavaşlaması riski ile yurt ortasındaki enflasyon gelişmelerine bağlı olarak azalan alım gücünün, kesimdeki toparlanmayı sınırlandırabileceği kestirim ediliyor.

iktisat.isbank.com.tr