Satrançta ‘kendi öykülerinin kahramanları’ oldular

Sarr

Active member
Satranç sporunun pürüzleri mat eden bir spor kolu olduğunu söyleyen TSF Lideri Gülkız Tulay 3 Aralık Dünya Engelliler Gününe ait şu açıklamayı yaptı.

“Bir toplumun refah standardının yüksekliğini yaşanılabilir bir etraf, sıhhat, güvenlik, ekonomik üzere etkenlerinin yanı sıra dezavantajlı kısımların toplum ortasında ne kadar var oldukları belirler. Biz de TSF olarak engelli bireylerimizin bağımsız yaşama ve topluma eşit biçimde katılması için gayretimizi sürdürüyor ve her platformda lisana getiriyoruz. Satranç manilerin mat edildiği bir spor kısmıdır. ‘goren Eller Projesi’, ‘Sesli Satranç Kitabı Projesi’ üzere projelere imza attık ve atmaya devam edeceğiz. Unutmayalım hepimiz birer engelli adayıyız.”

“Kendi öykümün kahramanı oldum”

Dünyada 10 binde bir görülen SMA hastalığı niçiniyle küçük yaşlardan itibaren tekerlekli sandalye kullanan ulusal satranç sportmeni WCM Handenur Şahin, Galatasaray Üniversitesi’ni birincilik ile bitirdi. Türkiye Bayanlar Satranç Şampiyonluğu dahil satrançta pek epey muvaffakiyete imza atan Şahin şunları söylemiş oldu:

“profesyonel iş ömrümün ortasındayım. Bir yandan da mastır programıma devam ediyorum. Satranç sporuna dair öyküm 15 yıl evvel ilkokulda iken başladı. Lakin bugünlerde kendime dair fark ettiğim öbür bir şey var. Satranç sporu bana kendi öykümün kahramanı olabileceğimi gösterdi. Aslında satranç tahtasının başına oturan herkes verdiği kararlar, aldığı sorumluluklar ile kimi vakit yaptığı yanlışlıklarla kendi öyküsünün kahramanı. Benim bugün umudum ve hayalim; 15 yıl evvel yaptığım bu hamleyi, diğer engelli çocuklarında yapabilmesini sağlamak. Onlara bir rol model bir umut olabilmek istiyorum.

“Satranç sporu bizi toplumla birleştirdi”

Görme engelli ikiz satranç atletleri Kerim ve Selim Altınok kardeşler satranç sportmen olmaları yanı sıra hukukçu, müzisyen ve öğretmen kimlikleri ile de ön plana çıkıyorlar. Doğuştan görme engelli olan atletler Türkiye Görme ulusal Grup sportmeni olarak yurt haricinde Türkiye’yi tekraren temsil ettiler. Altınok Kardeşler 3 Aralık Dünya Engelliler gününe ait ise şunları söylemiş olduler:

“Satranca kabartma kitaplardan ve satranç gruplarından yararlanarak 13 yaşında başladık. Oynadığımız turnuvalarda binlerce beşerle tanıştık. Satranç sporunu epeyce seviyoruz bize epey şey kazandırdı. Bu özel günde bizi tüm toplumda birleştiren satranca şükranlarımızı sunuyoruz. Satranç, görme engelli ile nazarann bir bireyin eşit şartlarda yapabileceği nadir bir spor.

“Satranç sporu sosyalleşmemi sağladı”

Tarih eğitimi alan işitme engelli satranç atleti Ahmet Taha İnal satranç eğitmenliği yapıyor. Türkiye Engelliler ulusal Ekibinde iki kez Türkiye’yi temsil eden atlet “Satranç benim sosyalleşmemi sağladı. Satranç sporunu tüm engelli arkadaşlarıma tavsiye ediyorum” diye konuştu.

Rakibe Akdağ

32 yaşında bedensel engelli Rakibe Akdağ, satranç sporuna 29 yaşında başladı. Öğretmeninin tavsiyesi ile satranç sporuna başlayan Akdağ şu açıklamayı yaptı:

“Satranç sporuna küçük yaşta başlamak avantaj fakat her yaşta bu spora başlanabilir. Öğrenmenin yaşı yok diyorum. Satranç evvela odaklanmamı arttırdı. Antalya, Ankara olmak üzere pek fazlaca yere satranç sporu yardımıyla gittim. Sosyalleştim ve yeni arkadaşlar edindim. en çok engellilerin rahatça yapabileceği spor kısmı. Ayağa kalkmadan oturduğunuz yerden yapabildiğiniz için engelliler için fazlaca rahat oluyor. 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde benim satranç ile tanışmama vesile olan herkese teşekkürlerimi sunuyorum.”