PwC Türkiye Güç Bölümündeki Birleşme ve Satın Almalar 2021’ raporunu yayımladı

Smug

Active member
PwC Türkiye’nin, her sene Türkiye güç piyasasındaki birleşme ve satın alma süreçlerini tahlil ettiği ‘Türkiye Güç Bölümündeki Birleşme ve Satın Almalar 2021’ raporu yayımlandı.

Hürriyet gazetesinin haberine bakılırsa; bu yıl 14. sayısı hazırlanan rapora bakılırsa, 2021 yılında Türkiye güç piyasasındaki toplam 40 birleşme ve satın alma sürecinin toplam varsayımı kıymeti, 2020 yılına nazaran yüzde 155’lik bir artışla 2.8 milyar doları geçti. 2020 yılında Türkiye güç piyasasına pandeminin de tesiriyle azalan yabancı yatırımcı ilgisi, süreç sayısı bazında 2021’de de değerli bir toparlanma kaydedemedi. Geçmiş yıllarde olduğu üzere, 2021 yılında da elektrik üretim, dağıtım, perakende ve doğalgaz dağıtım alt segmentlerinden oluşan altyapı bölümündeki süreç sayısı ve varsayımı toplam paha, petrol ve doğalgaz piyasasındaki süreçleri geride bıraktı. Altyapı kesimindeki bu yoğunluğa karşılık, petrol ve doğalgaz piyasalarında, bilhassa akaryakıt ve LPG dağıtım segmentlerinde 2020’de hızlanan konsolidasyon dalgasının 2021’de devamı gelmedi. Bu cephede halka açıklanan tek sürecin bedeli 1.3 milyar ABD doları olarak açıklandı.

YENİLENEBİLİR YÜKLÜ

PwC Türkiye Şirket Satın Alma ve Birleşme Hizmetleri Ortağı Engin Alioğlu, altyapı dalındaki süreçleri şöyleki kıymetlendirdi: “2021 yılında altyapı kesiminde halka duyurulan 39 birleşme ve satın alma sürecinin kestirimi toplam kıymeti, 2020 yılını üçe katlayarak 1.5 milyar dolara yükseldi. Bu süreçlerin birden fazla, özelleştirmeler de dahil olmak üzere yenilenebilir güç alanında olurken, geri kalanı termal güç üretimi, gaz ve elektrik dağıtım ve perakende ile elektrikli araç şarj altyapısı alanlarında gerçekleşti. Yenilenebilir güç tesislerine olan bu ilginin, bilhassa birinci YEKDEM periyodu kapsamındaki ABD doları cinsinden ödemelerden faydalanan varlıklar üzerinde ağırlaştığını görüyoruz.”

bigpara.hurriyet.com.tr