Popüler bisiklet markası krizde – bayiler artık bisikletleri satıyor

Smug

Active member
Küçük, hafif ve renklidirler ve çocuklarına bisiklet sürmeyi öğretmek isteyen ebeveynler için bir statü sembolü olarak kabul edilirler. Ancak üretici Woom pazar durumunda önemli bir değişiklik yaşıyor. Popüler çocuk bisikletinin sonu mu geliyor?

Bisiklet tutkunu babalar Marcus Ihlenfeld ve Christian Bezdeka tarafından 2013 yılında Viyana’daki bir garajda kurulan Woom, artık uluslararası bir şirket haline geldi ve 30 ülkede temsil ediliyor. Kurucular başlangıçta markayı çocuklarına uygun bisikletler sağlamak için kurdular. Uzun zamandır bu markanın bisikletleri çok aranıyordu ve elde edilmesi zordu. Güçlü büyümenin temel faktörlerinden biri, bisikletin izin verilen birkaç spordan biri olarak kabul edildiği salgındı. Birçok aile bisikletlere, özellikle de Woom’un hafif modellerine yatırım yaptı. Çocuk bisikletleri için niş bir pazara ve yüksek fiyatlara rağmen Woom lider bir marka olarak kendini kanıtladı.

Corona bisiklet satıcıları için hem nimet hem lanet oldu

Ancak bu patlama artık sona ermiş gibi görünüyor. Woom bisikletlerine olan talep azaldı ve heyecan da sönmüş gibi görünüyor. Geçen yılki rekor satışlara rağmen şirket, artan üretim ve geliştirme maliyetlerinin yanı sıra yönetim sorunlarından kaynaklanan kayıplarla zaten karşılaşıyordu. Ancak Frankfurter Allgemeine’in haberine göre, salgının sona ermesi, diğer sporlara geri dönüş ve artan enflasyonla birlikte durum değişti.

Satışlar düştü ve sadece Woom’u değil tüm sektörü etkiledi. Depolar dolu ve bayiler bisikletlerin satışında büyük indirimler sunuyor. Woom şirketi ayrıca indirimler sunuyor ve bazı renk çeşitlerini durdurmayı planlıyor. Buna ek olarak, üreticinin ürünlerini kendi çevrimiçi mağazasında giderek daha fazla satması nedeniyle Woom ile bisiklet satıcıları arasında gerginlikler yaşanıyor. Bayiler zorlu rekabetten ve fiyat farklılıklarını geri ödeme zorluğundan dolayı hayal kırıklığına uğruyor. Pek çok perakendeci artık ürün yelpazesine başka markaları da eklemeyi düşünüyor.

Diğer bir sorun ise ikinci el piyasasıdır. Birçok Woom bisikleti ikinci el olarak satılıyor çünkü çocuklar hızla büyüyor. Bu bisikletler genellikle iyi durumdadır ve aksesuarlarıyla birlikte gelir; bu da onları yeni bisikletlere göre çekici bir alternatif haline getirir. Bu zorluklara rağmen Woom yönetimi iyimserliğini koruyor ve mevcut durumu büyümede bir duraklama olarak görüyor.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

kaydeden Gero Gröschel

Bilgili olun, anlayın, doğru kararları alınBuradan güncel finans haberlerine ilişkin Haberin Detayları bilgileri alabilirsiniz. Her Cuma bülten olarak.

** ile işaretli alanların doldurulması zorunludur

Kabul ediyorum, BurdaForward GmbH, St. Martin Straße 66, 81541 Münih, yukarıda seçilen konularla ilgili bana düzenli olarak e-posta yoluyla haberler gönderiyor. Ayrıca BurdaForward GmbH’nin haber bülteninin kullanımını analiz etmesini ve içeriğini ve tekliflerini kişiselleştirmek için kullanmasını kabul ediyorum. Onayım herhangi bir zamanda iptal edilebilir. Daha fazla bilgiyi burada bulabilirim.