Polikistik over sendromluyum ne yapmalıyım

onurnisan

New member
1) Kilo denetimi; kişi “fazla kilolu” olmasa bile kilo PCOS denetimi için kıymetli, yağ kütlesinde %5’lik azalma bile regl düzensizliği, tüylenme, sivilce vb semptomları azaltmakta tesirli. Bireyde fazla kilo var ise kalıcı olarak kilo vermeyi hedeflemek yapılabilecek en güzel stratejidir.

2) Şahısta kilo kahrı yoksa ya da kişi kilo vermeye çalışmaktan bunalmışsa, olan beslenmeyi düzenlemek, hareket, uyku üzere hayat stili biçimlerine bakmak yeterli bir fikirdir.

3) PCOS’ un genetik altyapısından dolayı kilo fazlası olsun olmasın biroldukca PCOS’ lu da kan şekeri metabolizmasında külfetler görülüyor, bunu denetim altına almak için düşük glisemik yüklü beslenmeye bakılabilir. Düşük glisemik yük nedir diyecek olursanız, kabaca tabağınızdaki makarna/patates/pilav vb ağır karbonhidratı azaltıp, yerine zerzevat koymak sıradan lakin efektif bir adım olacaktır düşük glisemik yüklü beslenmeye giriş için. Karbonhidratı sıfırlamayın, bu sizi büyük ihtimalle hayli zorlayacak ve yeme atakları yaşıyorsanız bunu daha da kötüleştirebilir, buna gerek yok. Karbonhidratı adım adım azaltmak yeterli bir stratejidir.

4) Yeme atakları demişken PCOS’ lu şahıslarda binge eating olağana nazaran fazlaca daha çoğunlukla görülüyor. Şayet bu durum var ise kilo verme fikrini rafa kaldırıp yeme ataklarını azaltmaya odaklanmak en mantıklısı. Bunun için farkındalıkla yeme ve sezgisel beslenme teknikleri efektifliği kanıtlanmış usuller.

5) Hareket kilodan bağımsız kan şekeri metabolizmasını düzgünleştirmeye yardımcı olur, gününüze biraz daha hareket katmaya odaklanabilirsiniz. 15 dk bile olsa hiç yoktan yeterlidir.

6) Uyku, PCOS’ lu biroldukca şahısta uyku bozuklukları görülüyor. Hatta bu uyku bozukluklarının kan şekeri metabolizmasındaki meselelere niye olabildiği biliniyor. Kâfi uyumak, uyku kalitenizi etkileyen kafein, mavi ışık vb şeylere dikkat etmek bir daha yardımcı olacaktır.