Osman Göçen: Gayem Tokyo’da madalya kazanmak

Sarr

Active member
Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda Türkiye’nin madalya umudu olan Özgür Güreş Ulusal Kadrosu, hazırlıklarını İstanbul’da tamamlayacak. Güreşçiler, 28 Temmuz Çarşamba günü İstanbul’dan Tokyo’ya hareket edecek. Ulusal güreşçiler; Osman Göçen, Süleyman Atlı, Süleyman Karadeniz ve antrenör Abdullah Çakmar, oyunlar hakkında açıklamalarda bulundu.

Ağır bir çalışma temposunun sonuna geldiklerini söz eden Türkiye Hür Güreş Ulusal Ekip Antrenörü Abdullah Çakmar, “Artık kelamın bittiği yerdeyiz. 6 kamp yaptık, bu son kampımız. Tüm çalışmalarımızı tamamlayıp, olimpiyatlara hoş bir biçimde gitmek istiyoruz” dedi.

“OLİMPİYATLAR ETELENMESE BİZ ORAYA GRUP KAPTANIMIZ OLMADAN GİDECEKTİK”

Olimpiyatların pandemi niçiniyle ertelenmesi hakkında da konuşan Çakmar, “Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonumuz Taha Akgül kıymetli bir sakatlık geçirmişti. Şayet olimpiyatlar etelenmese Taha Akgül katılamayacaktı. Biz oraya grup kaptanımız olmadan gidecektik. Bu da bizi olumsuz etkileyecekti. Bu durum bizim için büyük bir avantaj oldu. İnşallah bu durumu Tokyo’da lehimize çevirmek istiyoruz” diye konuştu.

“BAŞARILI OLUP, TÜRK GÜREŞ TARİHİNE İSMİMİZİ ALTIN HARFLERLE YAZDIRMAK İSTİYORUZ”

Olimpiyatların sporun doruğu olduğunu belirten Çakmar “Biz Tokyo’ya yeterli bir biçimde gidip, başarılı olmak istiyoruz. 2016 Rio’da daha genç bir takımla gayret etmiştik. Artık ki takımımız daha uygun. Taha Akgül Olimpiyat Şampiyonu, Süleyman Atlı ve Süleyman Karadeniz, Avrupa şampiyonu. Osman, kendi yaş kümesinde dünya üçüncüsü oldu. Biz bu durumu avantaja çevirmek istiyoruz. Tokyo’da bir daha başarılı olup, Türk güreş tarihine ismimizi altın harflerle yazdırmak istiyoruz. Olimpiyatların tarihine baktığımız vakit 39 altın madalyanın 29’unu güreş kazanmış. Türk spor kitaplarına ismimizi yazdırdık. Hatta dünya spor kitaplarına ismimizi yazdırdık. Son senelerda tarihi muvaffakiyetler var. Tokyo’da da bu başarılı sonuçları sürdürmeyi amaçlıyoruz. Bize dayanaklarını hiç bir vakit esirgemeyen başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Gençlik ve Spor Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve Türkiye Güreş Federasyonu Lideri Musa Aydın’a epey teşekkür ederim. Bizlere büyük takviyeleri var. Onların takviyesi ile bu çalışmaları yaptık. Hepsine epeyce teşekkür ediyorum” sözlerini kullandı.

OSMAN GÖÇEN: AMACIM TOKYO’DA MADALYA KAZANMAK

86 kiloda madalya uğraşı verecek Osman Göçen, “Antrenmanlarımız son derece âlâ gidiyor. Artık son kampımıza girdik. Kampımızda güreş idmanlarına tartı veriyoruz. Son performans egzersizlerimizi yapıp, yola çıkacağız. 2020 yılındaki Olimpiyat Elemelerine sakat olduğum için katılamayacaktım. Ertelendiği için sakatlığım geçti ve kota aldım. Büyüklerde birinci madalyamın olimpiyat madalyası olmasını istiyorum. Bunun için gece gündüz çalışıyorum. çabucak hemen 24 yaşındayım. Gayem 2024 olimpiyatlarına daha hazır biçimde gitmek. Orada da başarılı olmayı hedefliyorum” dedi.

SÜLEYMAN ATLI: TÜM GRUP OLARAK OLİMPİYATLARA HAZIRIZ

57 kiloda mindere çıkacak Süleyman Atlı ise pandemi sürecini son derece yeterli geçirdiklerini tabir ederek, “Şu an son kamptayız. Artık yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik, hoş bir çalışma devri geçirdik. Son hazırlıklarımızı yapıp Tokyo’ya hazır biçimde gitmek istiyoruz. Ben kilo düşen bir sporcuyum. Pandemi sürecini yeterli değerlendirdim. Ayrıyeten ekip kaptanımız Taha Akgül sakattı, o da güzelleşti. ötürüsıyla bu süreci son derece yeterli değerlendirdik. Benim her vakit amacım şampiyonluktur. ötürüsıyla olimpiyatlara da altın madalya için gideceğim. Umarım ülkemi ve kulübümü en güzel biçimde temsil ederim. Akabinde da 2024 Olimpiyatlarına şampiyon olarak katılmayı hedefliyorum” halinde konuştu.

SÜLEYMAN KARADENİZ: ÜLKEMİ EN YETERLİ BİÇİMDE TEMSİL ETMEK İSTİYORUM

92 kiloda Avrupa şampiyonu olduğunu fakat olimpiyatlarda bu kilo olmadığı için 97 kiloya çıktığını belirten Süleyman Karadeniz, “Son derece uygun bir biçimde hazırlanıyoruz. Kendimizi epeyce güzel hissediyoruz. İnşallah Tokyo’da bunun karşılığını alırız. 92 kiloda Avrupa şampiyonu oldum. Fakat 92 kilo olimpiyatlarda olmadığı için hocalarım, 97 kiloya çıkardılar. O kiloda da başarılı oldum ve kota aldım. Benim için yeterli bir yıl oldu. Maksadım ülkemi en düzgün biçimde temsil etmek. Olimpiyatlarda madalya kazanmak istiyorum” diye konuştu.