Orman yangınlarında son durum: Aydın’daki yangın denetim altında, Köyceğiz ve Milas’ta devam ediyor

Vitra

New member
Orman yangınlarında son durum: Aydın’daki yangın denetim altında, Köyceğiz ve Milas’ta devam ediyor birinci vakit içinderda Antalya’nın Manavgat ilçesinde 28 Temmuz’da çıkan orman yangınlarıyla çaba devam ediyor. Yangınla gayretin 13’üncü gününde havadan ve karadan müdahale devam ederken, Türkiye’nin 43 vilayetinde çıkan 270 orman yangınından 268’i denetim altına alındı.

Yangınlarla uğraştaki son durumu açıklayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Aydın Bozdoğan’da çıkan orman yangını denetim altına alındı” dedi.

Muğla: Milas ve Köyceğiz’de devam ediyor

Milas’ın Ören Mahallesi Fesleğen mevkisindeki orman yangınlarını denetim altına alabilmek için havadan ve karadan söndürme çalışmaları devam ediyor.

Tahliye edilen mahallelerde denetim altına alınan alanlarda soğutma çalışmaları sürerken, günün birinci ışıklarıyla hava araçlarıyla müdahaleye başlandı.

Kavaklıdere ve Menteşe ilçelerinde süren yangınlara müdahale devam ederken, Yatağan Hacıveliler Mahallesi’nde iki gün evvel başlayan yangının söndürülmesi için gruplar havadan ve karadan çalışma yapıyor.

Köyceğiz ilçesinde de yaklaşık 12 gündür devam eden yangına müdahale sürüyor.

Milas’ta makilik alandaki yangını söndürme çalışmalarının devam ettiğini belirten Bakan Pakdemirli, “Köyceğiz’de yangın vadiye hapsolmuş biçimde devam ediyor lakin denetim altında diyemiyoruz” dedi.

Muğla’nın Ula ilçesindeki ormanlık ve zeytinlik alanda çıkan yangında bir hektar alan ziyan gördü.

Çıtlık Mahallesi’nde ormanlık ve zeytinlik alanda başlayan yangın rüzgarın tesiriyle kısa müddette yayıldı.

İhbar üzerine bölgeye 5 arazöz, fazlaca sayıda orman emekçisi ve itfaiye takımı sevk edildi.

Yangın, takımların 2 saat süren çalışmasının akabinde denetim altına alınarak söndürüldü. Yangında yaklaşık bir hektar alan ziyan gördü. Grupların soğutma çalışması sürüyor.

Aydın: Kemer Barajı yakınlarındaki orman yangını denetim altında

Aydın’ın Bozdoğan ilçesinde akşam saatlerine hakikat çıkan orman yangını denetim altına alındı.

Konaklı Mahallesi Kemer Barajı yakınlarındaki ormanlık alandan yükselen dumanları gorenler, orman işletme ve itfaiyeye bilgi verdi. Bölgeye fazlaca sayıda takım sevk edildi.

İki helikopterin yanı sıra karadan Orman İşletme Müdürlüğü ve Bozdoğan Belediyesi itfaiye takımlarının müdahale ettiği yangın, yaklaşık 6 saatlik çalışma kararı denetim altına alındı.

Grupların bölgedeki soğutma çalışmaları ise sürüyor.

Orman yangıları ile uğraşımız 13 gündür #OrmanınKahramanları’nın özverili çalışmaları ile devam ediyor.

53 vilayetimizde çıkan 270 orman yangınının 267’sini denetim altına aldık. Muğla ve Aydın’da devam eden 3 yangını da denetim altına almak için tüm gücümüzle çalışıyoruz. pic.twitter.com/6D1SVDr4HP

— Dr. Bekir Pakdemirli (@bekirpakdemirli) August 9, 2021

Fotoğraf: DHA