ÖZEL – Doğukan Ulu: ‘Galatasaray’da gaye bitmez’

Sarr

Active member
ERKAN AYRAÇ – SKORER ÖZEL RÖPORTAJ — KAMERA: TAYLAN BULUT — KURGU: SEÇKİN KARADUMAN

A Ulusal Erkek Voleybol Kadrosu ve Galatasaray’ın 27 yaşındaki orta saha oyuncusu Doğukan Ulu, Erkan Ayraç’ın sorularını yanıtladı. Başarılı voleybolcu hem Galatasaray’la ligdeki tıpkı vakitte A Ulusal Grup’taki maksatlarıyla ilgili samimi açıklamalarda bulundu. İşte Doğukan Ulu’nun açıklamaları;

– Sultanlar Ligi’nden daha sonra Efeler Ligi’nde de kalite arttı. Pekala bu rekabeti ne düzeyde etkiledi?
A Ulusal Grup Voleybol Ekibi, bilhassa olimpiyatlardan daha sonra fazlaca konuşmaya başlandı. Geçmişten gelen bir tanınırlıkları da var. Biz de yazın kazandığımız şampiyonlukla Avrupa’da ismimizden kelam ettirmeye başladık. Bu muvaffakiyetler bence Efeler Ligi’nin daha fazlaca tanınır ve daha rekabetçi bir lig olmasını sağladı.

– Lig etabının bitmesine tek maç kaldı. Galatasaray için dönem nasıl geçti?
Aslında beklediğimizden makus geçti. Zira bizim birinci gayemiz birinci dörttü. Bunun için üzgünüz. Ancak Türkiye Kupası’nda yarı finaldeyiz. Kupayı alıp gelecek dönem Avrupa Kupalarına gitme gayemiz var. İnşallah bunu gerçekleştirmek istiyoruz.

– Senin gözünde geliştirmen gereken özelliklerin var mı? ‘Yoksa ben oldum’ diyor musun?
hiç bir vakit ‘Ben oldum’ diyemem. Hala geliştirmek gereken özelliklerim var. Öncelikle servisimi geliştirmek istiyorum daha fazla. Bunun dışında atakta da daha etkin olmam lazım. Natürel ki mesleğiniz boyunca gelişime açık olmanız gerekiyor.

– Orta oyuncu durumundasın şu anda. Pekala öbür bölgelerde de oynadın mı? niye orta oyuncu…
Aslında Yıldız Ulusal Ekip’te smaçör bölgesinde oynadım. Ama bu biçimdeki hocam benim blok özelliğimi fazlaca beğendi ve orta oyuncu yaptı. Şu anki mevkiimi seviyorum.

– Erkek Ulusal Ekibi da yükselişte. Senin için ulusal ekipte durumlar nasıl gidiyor?
Ulusal Grup’taki durumumuz hayli güzel. Zira genç ve âlâ bir kuşak var. Efe Bayram ve Efe Mandıracı üzere birfazlaca arkadaşımız var. Ben ilerisi ismine önümüzün epey açık olduğunu düşünüyorum. Bu genç nesille epey düzgün muvaffakiyetler elde edilebilir.

– Mesleğine voleybolla mı başladın? Voleybol olmasaydı farklı bir branşla uğraşır mıydın?
Spor benim ömrümde her vakit olurdu. Çok küçük yaşlarda tenisle başladım spora. daha sonrasında voleybolla devam ettim. Ancak voleybolu bıraktıktan daha sonra bir daha öteki branşları da hobi olarak yaparım.

– Daha 27 yaşındasın ve önünde daha uzun yıllar var voleybolda. Gelecek için amaçların neler?
Uzun yıllardır Galatasaray kulübüne hizmet ediyorum. Kendi açımdan en uygun yerlerde olmak istiyorum. Galatasaray da fazlaca büyük bir kulüp. Tahminen burada voleybolu bırakabilirim. Avrupa’da orta oyuncular pek tercih edilmiyor. Bu yüzden Türk bir orta oyuncunun Avrupa’ya gitmesi güç.

– Çocuklar sizleri örnek alıyor. Örnek atlet olmak için dikkat ettiğin bir şey var mı?
Olağan ki var. Bilhassa gezdiğim yerlere, girdiğim ortamlara fazlaca dikkat ediyorum. Zira gençlerin bizi örnek alıyor. Voleybola başlamak isteyen çocuklar, gençler bizi izliyor ve bizi epeyce fazla takip ediyor. Bu yüzden yaşantımıza dikkat etmek zorundayız.

– Toplumsal medyada atletler fazlaca tanınan. Taraftarlardan ya da ergenlerden enteresan iletiler alıyor musun?
Toplumsal medya için epeyce fazla vaktimiz olmuyor ancak doğal ki iletiler alıyoruz. Yardımcı olabileceğim gençlere yanıt da veriyorum. Ne yapması gerektiğini bilmeyen ve voleybola başlamak isteyen gençlere yardımcı olmalıyız. Zira bizden gelecek bir ileti onları hayli keyifli edebilir. Tahminen hayatlarında kıymetli kapılar açabilir.

– Kalan maçlar için taraftarlara bir iletinin var mı?
Biz lig ve kupada kalan maçlarımızda en güzelini yapmak için uğraş edeceğiz. Tahminen birinci 4’e giremedik fakat dediğim üzere kupayı alma gayemiz de var. Zira Galatasaray var olduğu her branşta kazanmaya, tepeye oynayan bir kulüptür.

KISA KISA
Ulusal maç mı – Lig maçı mı?
Ulusal maç.

Lahmacun mu – pizza mı?
Lahmacun.

Kahve mi – çay mı?
Çay.

Dizi mi – sinema mi?
Dizi.

Pop mu – arabesk mi?
Pop.

Instagram mı – Twitter mı?