MÜSİAD: ‘Sanayi dalı kapsamında minimum fiyatlı çalışanlar için ek bir olumlu ayrıcalık sağlanmalı…’

Smug

Active member
MÜSİAD Genel Lideri Mahmut Asmalı, 2022 yılı minimum fiyat artırımına ait değerlendirmelerde bulundu. Asmalının açıklaması şu biçimde;

“2022 yılında uygulanacak minimum fiyatın tespitine yönelik çalışmaların başladığı birinci gün de tabir ettiğimiz üzere; MÜSİAD olarak bütün çalışanlarımızın ömürlerini insani kurallarda ve onurlu bir biçimde sürdürmesi gerektiğini savunmuş ve tek bir çalışanımızın bile alın terinin enflasyona ezdirilmemesi için minimum fiyat teklifimizin en az 4 bin TL olduğunu söz etmiştik…

Bu bağlamda 2022 yılı için evvelki yıla nazaran yaklaşık %50 oranında bir artışla net 4 bin 250 TL olarak belirlenen minimum fiyatın, hem patronlarımız tıpkı vakitte çalışanlarımıza iyi olmasını temenni ediyoruz.

Bilhassa altını çizmek isteriz ki; çalışanlarımızın hem cari periyotta tıpkı vakitte geleceğe yönelik alım gücünün korunması için, fiyatlar genel seviyesindeki yüksek oranlı artışların önüne geçilmesi önceliğimiz olmalıdır. Bu kapsamda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde kısa vadede yüksek faiz yükünden kurtularak, orta ve uzun vadede enflasyon gayemize adım adım yaklaşacağımıza olan inancımızı bir dahalemek istiyoruz.

Yeni minimum fiyattaki artış oranının geçtiğimiz seneye bakılırsa getireceği ek maliyetin azaltılması konusunda, Damga Vergisi ve Gelir Vergisini kaldırarak patronun yükünü 450 TL azaltılması; iş dünyası temsilcileri olarak bizleri çok şad etmiştir. Bu noktada başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, iş dünyasının taleplerine kayıtsız kalmayan bütün iktisat idaresine teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Buna ilaveten; bilindiği üzere mevcut uygulamada işkolu ya da kesim ayırt etmeksizin bütün minimum fiyatlı çalışanlar için standart bir fiyat belirlenmekte, bu biçimdece imalata yönelik stratejik değere sahip dallarla başka dallar içinde bir fark gözetilmemektedir. MÜSİAD olarak görüşümüz; sanayi dalı kapsamında minimum fiyatlı çalışanlar için ek bir olumlu ayrıcalık sağlanmasının, imalata yönelik istihdamımızın ve üretim kapasitemizin artırılması ismine değerli bir adım olacağı tarafındadır.”