Mercimek Köftesi (Tarif Tıpkı Lezzet Farklı)

Sarr

Active member
Mercimek Köftesi (Tarif Birebir Lezzet Farklı) Tanımı İçin Gereçler

• 1 su bardağı kırmızı mercimek
  • 1,5 su bardağı ince köftelik bulgur
  • 1 baş kuru soğan
  • 1 demet maydanoz
  • 2-3 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 demet taze soğan
  • 2 yemek kaşığı salça
  • Tercihe nazaran 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Tuz, kimyon, pulbiber, karabiber
  • 1 adet tavuk bulyon ya da et bulyon
Yanında yemek için;

• Kıvırcık marul
Mercimek Köftesi (Tarif Tıpkı Lezzet Farklı) Tanımı Yapılışı

Arkadaşlar merhaba mercimek köftesinin imal evresi hayli kıymetlidir kıvam tutturmak zordur ve yoğurması da biraz yorar tanımdaki su ölçüsü oynayabilir zira yoğururken bende su ekliyorum biraz illaki su isteyecektir bilginize.

1. Öncelikle mercimek köftesini 3 su bardağı su ile haşlayalım yumuşayıp açılan mercimekler suyunu çekecektir .
  2. Bulguru ekleyelim ocaktan alıp karıştıralım ve 20 – 30 dakika ortası dinlendirelim.
  3. Bulgur da içini çeksin. Üzerine kapak kapatmayı unutmayalım.
  4. ondan sonrasında soğanı doğrayıp kavuralım kavrulunca salçayı ekleyelim ondan sonrasında ben lezzeti burada aldığıma inanıyorum.
  5. Taze soğanı ve mayonuzu da kavrulan soğan salçanın içine atalım baharatları bu etapta ekleyelim ve bulyonu sarımsak rendesi ile rendeleyelim.
  6. Kavrulan karışımı bulgur ve mercimek karışımını karıştırdıktan içine atalım ve yoğurmaya başlayalım .
  7. Yoğurmaya devam ederken kuruyacaktır bu etapta yanınıza bir bardak su alın ıslata ıslata yoğurun şayet suyu içine dökerseniz kıvamı kuru oldu diye bu sefer sulu olur ve yapacak bir şey kalmaz.
  8. Buzdolabında yarım saat 1 saat bekletin servis edin.
Afiyet olsun :))).