Marmara Üniversitesi’ni hackleyen hacker 17 yaşında çıktı

Kar14

New member
şahsi Bilgilerin Müdafaa Kurulu’nun web sitesinde geçen hafta yayınlanan data ihlali bildirimi ile Marmara Üniversitesi’nde data sızıntısı gerçekleştiği duyurulmuştu. Üniversitenin Bilgi İdare Sistemi (BYS) içerisinde SMS gönderim servisindeki yetkili kullanıcı hesabının yetkisiz bir kişi tarafınca elde edilerek SMS gönderilmesi suretiyle ihlalin gerçekleştiği tabir edilmişti. Bugün ortaya çıkan haberlere nazaran siber saldırıyı gerçekleştiren kişi 17 yaşındaymış.

GTA 6 sızıntısının şüphelisi 17 yaşındaki hacker tutuklandı

4 gün evvel eklendi

Üniversitenin SMS sistemine girerek personele toplu SMS gönderen YUBA isimli hacker, gönderdiği SMS’de 17 yaşında olduğunu ve kendisiyle bağlantıya geçilmesi halinde sistemdeki açığı söyleyeceğini tabir etti.

Hacker tarafınca üniversite çalışanlarına gönderilen SMS’te şu sözler yer aldı:

“Merhaba sayın Marmara Üniversitesi. Ben YUBA, 17 yaşında bilgisayar korsanıyım. Ama devletime ziyan verecek hiç bir şey yapmıyorum. Yalnızca web sitesinde açık buldum ve hack’ledim. Yüksek risk içeren bir açık. Yetkili kişi lütfen benimle irtibata geçsin. Açığı söyleyeyim, kapatın. Saygılarla YUBA”

KVKK bilgi ihlali bildirimine nazaran hacker bu SMS’i 5 bin 698 çalışana gönderdi. Üniversitenin SMS gönderim servisinde yeni kullanıcı tanımlaması yapabilme yetkisini ele geçirdiği için 3 yeni kullanıcı hesabı oluşturdu. Hacker’ın eriştiği ekranda, üniversitede çalışan akademik ve idari çalışanın kimlik, bağlantı ve özlük detaylarıne erişim sağlanabildiği açıklandı. Öğrencilerle ilgili rastgele bir dataya erişemediği de aktarılanlar içinde.