Malnütrisyon/beslenme yetersizliği

onurnisan

New member
Üniversitenin birinci yılları, malnütrisyon demek Afrikalı hoş çocukların aç oldukları biçimde şiş birer karınla gezmelerinin niçinini manaya mutluluğuydu benim için. daha sonra o kadar epeyce karşıma çıktı ki düzeyli bir alakamız oldu. Son 5 yıldır ise malnütre bir hastayı bile gözden kaçırmamak için oldukcaça gayret veriyor ve bağlantımızı farklı bir boyuta taşıdığımı düşünüyorum. Artık sıra sizin tanışmanızda!

Malnütrisyon; değişen derecelerde çok yahut yetersiz beslenme ve enflamatuvar aktivitenin bir kombinasyonu olup beden kompozisyonunda değişiklik ve işlevlerde kayıp oluşturan subakut yahut kronik bir beslenme bozukluğudur.

Klinik pratikte daha fazlaca beslenme yetersizliğini tanımlamak için kullandığımızı söylemek yanlış olmaz.

Pekala nelere sebep oluyor?
*Ağırlık kaybı
*Kas zayıflığı
*Bağırsak hareketlerinde yavaşlama
*Protein yetersizliğine bağlı ödem
*Yara güzelleşmesinde gecikme
*Bağışıklık sisteminde bozukluk
*İnfeksiyon eğiliminde artış
*Hastanede yatış müddetinde uzama
*İyileşme müddetinde uzama
*Morbidite ve mortalitenin artması

Üzere hiç istenmeyen sonuçlara sebep oluyor.

Giderek daha fazla dikkat çekmeye başlamış olsa da hala bir epeyce malnütrisyon olgusu teşhis almadan ve tedavi edilmeden beklemeye devam ediyor. halbuki malnütrisyon tedavisi ile kas gücündeki güzelleşmeler nütrisyon takviyesine başlanılmasından itibaren 2-3 gün ortasında ortaya çıkıyor.

bir daha atalarımızın bir bildikleri varmış diyerek noktalıyorum; “Yemezseniz güzelleşemezsiniz.”

Sıhhatle kalın.