Mahzur tanımayan Hırvat seyyah, tekerlekli sandalyesiyle dünyayı geziyor

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Hırvatistan’da yaşayan 35 yaşındaki bedensel engelli Slaven Skrobot, tekerlekli sandalyesiyle dünyanın dört bir yanını gezerek pürüzüne meydan okuyor.

Hırvatistan’ın Sibenik kentinde düzenlenen 2020 Seyyahlar Şenliği’nde “Yılın Seyyahı” mükafatına layık görülen Skrobot, AA muhabirine Avustralya’dan Tanzanya’ya, Ürdün’den Sri Lanka’ya yaptığı seyahatleri anlattı.

Yaklaşık 12 yıl evvel geçirdiği bir kaza kararı tetrapleji teşhisiyle tekerlekli sandalyeye mahkum olan Skrobot, “Sri Lanka’daki Pidurangala tapınağına çıkan birinci engelli birey oldum. daha sonra Mısır, Fas ve Rusya’yı ziyaret ettim.” dedi.

Mani tanımayan seyyah, seyahatlerinde kendisine çoklukla eski kız arkadaşı, kız kardeşi yahut bir arkadaşının eşlik ettiğini aktararak, kimi seyahatlerini ise toplumsal medya üzerinden tanıştığı şahıslarla yaptığını söz etti.

Gezip gördüğü yerler hakkında kitap yazmak istediğini lisana getiren Skrobot, “Mısır’dayken tekerlekli sandalyemin bir kesimi ayak bileğime batmıştı.

Bedenimin alt kısmında his kaybı yaşadığım için yaralandığımı fark etmedim. Bana eşlik eden kız kardeşim bir süre daha sonra bacağımın kanadığını görür görmez anladık. Seyahatlerde sık sık yaralanıyorum lakin bu seyahat yapmama pürüz olmuyor.” diye konuştu.

Skrobot, her insanın seyahat yapmaya vakit bulabileceğine işaret ederek, “Mesele insanın önceliğinin ne olduğudur. Para konusu ise daha ucuz seyahat prosedürüyle üstesinden gelinebilecek bir sorun. Miha isimli bir arkadaşım 2 bin 400 avroya Hindistan’a gidip orada 6 ay geçirdi. Bu fiyata uçak bileti de dahildi.” tabirini kullandı.

Kazadan daha sonra birinci seyahatini Bosna Hersek’in başşehri Saraybosna’ya yaptığını anlatan Skrobot, akabinde Madrid ve Avrupa’nın farklı kentlerini ziyaret ettiğini anlattı.

Avustralya seyahatinin beklediğinin bilakis oldukça güç geçtiğini kaydeden Skrobot, “Avustralya, engelli bireylerin hayatını kolaylaştıran ülkelerden biri olarak tanınıyor. Hatta ‘engelli cenneti’ olarak biliniyor ancak benim için hiç de o denli olmadı. Çünkü çalışan bir kişinin iş yerinde 20 kilogramdan büyük ağırlık kaldırması yasak. Bu niçinle otobüse binmeye çalışırken kimse bana yardımcı olmadı, olamadı. meğer Afrika’da beş dolar karşılığında istediğiniz yere gidebiliyorsunuz.” formunda konuştu.

“Yolculuğun sonunda en hayli akılda kalan tanıştığınız beşerler oluyor”

Gezip gördüğü yerlerden en çok Ürdün ve Mısır’ı beğendiğini söyleyen Skrobot, “Fakat çölde tekerlekli sandalyeyle ilerlemek fazlaca sıkıntı oluyor. Tekerlekler kuma batıyor.” dedi.Farklı kültür ve topluluklarla tanışmayı sevdiğini lisana getiren Skrobot, “Yeni bir ülkeye gittiğimde kendimi özgür hissediyorum. Tekerlekli sandalyede olduğumu unutuyorum. Kendimi hayal dünyasının ortasında buluyorum.” diye konuştu.

Skrobot, Zagreb’deki konutunda her şeyin sıkıcı bir hal aldığına dikkati çekerek, “Uzun bir seyahate çıkmak istiyorum. örneğin Asya’nın güneydoğusuna gitmek istiyorum. Doğayı, insanları, Doğu’daki kentleri epey seviyorum. Seyahatin sonunda en çok akılda kalan tanıştığınız beşerler oluyor.” tabirini kullandı.

“1000 kilometre geçerek engelli şahıslara özel bisiklet alacağım”

Geçen sene elektrikli bir bisiklet sahibi olduğunu fakat çabucak hemen bisikletiyle seyahat yapmadığını söz eden Skrobot, “7 Eylül’de bisikletimle Hırvatistan’ın Savudrija beldesinden yola çıkıp Adriyatik kıyılarını takip ederek Karadağ’ın Prevlaka beldesine ulaşacağım. Bu yaklaşık 950 kilometrelik bir seyahat. Tahminen Kotor kentine kadar devam edip 1000 kilometreye ulaşırım.” formunda konuştu.

Skrobot, 35 gün sürmesi planlanan seyahat kapsamında bir yardım kampanyası başlatarak 24 bin avro toplamayı hedeflediğini kaydederek, “1000 kilometre geçip topladığım parayla 4 engelli şahsa benimki üzere özel bisiklet alacağım. Bisikletimin fiyatı 5 bin avro civarıydı, gereksinimlerime özel düzenlemeler ise 2 bin 600 avroya mal oldu.” dedi.Dileyen her insanın seyahat yapabileceğini vurgulayan Skrobot, insanların seyahat yardımıyla gündelik hayatın meşakkatlerinden kurtularak kendi kişiliğini sorgulama fırsatı bulduğunu kelamlarına ekledi.