Lider Nihat Özdemir’den hakemlere dayanak

Sarr

Active member
2021-2022 dönemi Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Şurası (MHK) Yaz Semineri’nin açılışı yapıldı.

Riva’da bulunan Hasan Doğan Ulusal Gruplar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde 31 Temmuz’da başlayan 2021-2022 dönemi MHK Yaz Semineri’nin resmi açılışı gerçekleştirildi. Açılış merasimine TFF Lideri Nihat Özdemir, TFF 1’inci Lider Vekili Servet Yardımcı, TFF İdare Heyeti Üyeleri, MHK Lideri Serdar Tatlı, A Ulusal Grup Teknik Yöneticisi Şenol Güneş, Kulüpler Birliği Vakfı ve Trabzonspor Kulübü Lideri Ahmet Ağaoğlu, Galatasaray Kulübü Lideri Burak Elmas ve birtakım kulüp liderleri ile üst klasman hakemleri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan MHK Lideri Serdar Tatlı, “Hepinizin bildiği üzere Covid-19 salgını niçiniyle kahırlar yaşıyoruz. Ağır ve sıkıştırılmış bir maç trafiği yaşadık. 2692 maça hakem ve gözlemci ataması yaptık. Birtakım hakemlerimizden gelen müspet test sonuçlar bizi üzdü ve değerli külfetler yaşattı. Geçen dönem son haftaya kadar büyük gayret ve heyecana şahit olduk. Genel olarak hayli başarılı olan hakemlerimiz ve tüm arkadaşlarımızı kutluyorum. Geride bıraktığımız dönemde 7 hakemi birinci sefer Harika Lig’de gorevlendirdik. Yıllık mukavelelere 15 maç hududu getirdik. Federasyonumuzun sertifikalı VAR hakemlerinin arttırılması için çalışmalar yaptık ve kıymetli bir yol kat ettik. Bayan hakemlerimiz en üst maçlarda nazaranvlendirilmesine ismine, bayan hakemlerimize yer verdik. Havuz sistemine son verdik ve hakemlerimizi klasmanlara ayırdık. Genç ve yetenekli hakemlerin geleceklerine katkı sağlayacağız. Türkiye’nin her bölgesindeki her hakeme ulaşabilmeyi ve tek bir merkezden denetlemeyi planlıyoruz. Bu projemizin hayata geçmesindeki takviyelerinden dolayı liderimize teşekkür ediyorum. Muhteşem Lig ve 2’nci Lig haricindeki hakemlerin atamaları haricinde kalan 6 hakemimiz tarafınca yapılacak. Bu dönemden itibaren tüm profesyonel liglerde müşahedelerimiz, bundan bu biçimde UEFA gözlemci raporu dolduracaklar. Türk hakemlerinin FIFA ve UEFA’da almış olduğu maçların sayısı artmaktadır. Cüneyt Çakır en çok maç yöneten hakem olarak bizleri gururlandırmıştır” diye konuştu.

Tatlı ayrıyeten, “VAR’ın her şeye müdahale etmesi gerektiği fikri bu sisteme ziyan vermektedir” diyerek, “Adil, eşit ve yavuz olmalarını istiyoruz hakemlerimizin. Biz hakem topluluğu olarak her ekibe eşit uzaklıktayız. Herkese hürmet duyuyoruz. Hakem topluluğunu olarak biz de birebir saygıyı bekliyoruz. Bu dönem da her hakem her ekibin maçında nazaranv alacak” dedi.

ŞENOL GÜNEŞ: DAİMA UYGUN GİDEN BİR EKİP YOKTUR HAKEM DE OLMAYACAKTIR

A Ulusal Ekip Teknik Yöneticisi Şenol Güneş ise şunları söylemiş oldu: “Kabul etmek lazım ki futbol artık endüstriyel bir hal aldı, beklentiler fazlaca büyüdü. Tenkitler fazla oluyor beklenti yüksek olduğu için. Yaptığımız iş tenkide açık, buna daima açık olmamız gerekiyor. Kendimizi tenkide karşı bilmemiz gerekiyor. Özgüven, sevgi, hürmet epeyce değerli. beraberlik var burada, birebiri alana da yansır umarım. olağanüstü bir çalışma içerisindeler. Geldiğim birinci günden beri epeyce daha büyük ara alındığını görüyorum. Son periyotta alınan makus sonuçlar Türk futbolunun bittiğini değil; olumsuz olduğunu söyleyeceğiz alışılmış ki lakin geçmişe göre epeyce âlâ durumdayız. Daha da güzel olmamız gerekiyor. Daima uygun giden bir kadro yoktur hakem de olmayacaktır. Sizden beklentimiz şu; Sevgi, hürmet içerisinde, bir itimat hissini daima verin. Deneyimli hakem, yeterli hakem bu demektir. Hakem oyuncu bağlantılarındaki o sevgi, hürmet olduğu vakit hiç bir problem olmaz. Gözü pek olun, korkmayın. Siz daima izleniyorsunuz, rahat olun, kameralara teslim olmayın. VAR sizi geliştirmek için yardımcı olsun. VAR’a bağımlı olursanız, gerçek bedelinizi gösteremezsiniz. Futbolun daha süratli oynanması için bir ekip değişikler olduğunu görüyorum. Yeşil kart olayı olabilse epey hoş olabilir. İtiraz eden 3-5 dakika kenarda kalsa hoş olur.”

AĞAOĞLU: BİZ ARTIK FUTBOLDA ADALET İSTİYORUZ

Kulüpler Birliği Vakfı Lideri Ahmet Ağaoğlu ise yaptığı açıklamada, “Hepimizin bildiği üzere ülke futbolu problemli bir müddetçten geçiyor. Çok büyük iftira kaybettik 2 sene ortasında. Tahminen de dal olarak baktığımızda ülkedeki zorluğu en üst düzeyde yaşayan ve faaliyetine devam eden tek bölüm futbol bölümü oldu. Bütün faaliyetlerin durma noktasına geldiği noktada biz haftada 2-3 maç oynayarak ülke insanını motive eden bir pozisyondaydık. Bu süreçte ekonomik ve marka pahası manada fazlaca şey kaybettik. Eğer bu marka pahasını üst hakikat taşımak istiyorsak, Avrupa’nın büyük liglerinden biri olduğumuzu tez ediyorsak, bu sorumluluğun gereğini yerine getirmek hepimizin sorunu. Kulüpler Birliği olarak bütün kulüplerimiz ortak birleştiği nokta var. Biz artık futbolda adalet istiyoruz, sistem istiyoruz. Kulüpler Birliği lideri olarak birinci kere bütün kulüp liderlerimiz tek fikir etrafında birleşiyorlar. Birebir iradeyi federasyonumuzdan da görüyoruz. Uzun vakitten beri bağımsızlıkları yahut yapısal olarak tartışılan; Tahkim Şurası, PFDK, Uyuşmazlık Tahlil Şurası’nın, federasyon idare şurasının değil de genel konseyle değişmesi, bu mevzuya olan yaklaşımın da en kıymetli göstergesi oldu” sözlerini kullandı.

“FİNANSAL PAYDAŞLAR DERTLERDEN AVANTAJ SAĞLIYOR”

VAR’ın standardının muhakkak olmadığını belirten Ağaoğlu, “Hangi konuma karışır, hangisine karışmaz. Biz bunların açıklamalarını istiyoruz. Her duruma VAR baksın demiyoruz. Adalet ve hakkaniyet bekliyoruz, öteki hiç bir şey beklemiyoruz Futbolun finansal paydaşları bu tıp kahırlar üzerinden kendilerine avantaj sağlıyorlar. Hakemler üzerinden, olmayan seyirci üzerinden, lider konuşmaları üzerinden… Bunların hepsi mazeret gösterilerek finansal ortak sorumluluklarını pazarlık haline getiriyorlar” açıklamasında bulundu.

Son olarak hakemlere seslenen Ağaoğlu, “Sizler bağımsız kurumsunuz. Bağımsız hareket ettiğiniz sürece, hakem olarak adaleti dağıttığınız sürece en büyük destekçiniz biz olacağız. Sizler haksız bir biçimde eleştirildiğinizde de emin olun onun karşılığını biz vereceğiz. Yeni dönemin iyi olmasını diliyorum” dedi.

görüşmede açıklamalarda bulunan TFF Lideri Nihat Özdemir, “Öncelikle, hoş ülkemizin farklı noktalarında meydana gelen yangın felaketinin hüznünü derinden yaşıyorum. İnşallah bu felaketi bir an evvel atlatırız. Söndürme çalışmalarında emek veren herkese şükranlarımı sunarken, ömrünü kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine baş sıhhati, yaralı olanlara da acil şifalar diliyorum” dedi.

“EKSİKLERİNİZİ TESPİT EDİP, BUNLARDAN DERS ALARAK, 2021-2022 DÖNEMİNDE DAHA BAŞARILI OLACAĞINIZA İNANIYORUM”

Özdemir, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“goreve gelişimizin akabinde 2 yıl geçti, siz hakemlerimizle üçüncü döneme daima birlikte hazırlanıyoruz. Bu süreçte daima yanınızda olduk, sizlere inandık ve dayanak verdik. Hakemliği sürekli farklı bir yere koyduk ve bütün seminerlerde bir ortada olduk. Öncelikle MHK’ye ve hakemlerimize, geçtiğimiz dönemin tamamlanmasına verdikleri katkılardan dolayı, özel olarak teşekkür ediyorum. olağanüstü güç bir müddetçti. Bir taraftan salgınla uğraş ederken, öteki yandan ağır maç trafiğinde vazife yaptınız. Tüm önlemleri almanıza karşın, aranızda Covid’e yakalanan hakemlerimiz de oldu. tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, yeni dönemde hepinize evvela sıhhat diliyorum. Harika Lig’de tarihi bir dönemi geride bıraktık. 42 haftalık ve 420 maçlık uzun maratonda şampiyon olan kadro son maç muhakkak oldu… bir daha tıpkı biçimde, TFF 1. Lig’de 3 kadro, son maça şampiyonluk maksadıyla girdi. Geçen dönem 2692 maç oynandı. Bayan Ligi’ni ve U19 Gelişim Ligleri’ni Antalya’da düzenledik. Her bir ligde büyük heyecan yaşanırken, bilhassa son haftalarda sizlerin performansı hepimizi hayli keyifli etti. Sıkıntı koşullara karşın, başarılı bir dönem geçirdiniz. Lakin, yanılgılar da oldu ve haklı tenkitlerle karşılaştınız. Eksiklerinizi tespit edip, bunlardan ders alarak, 2021-2022 döneminde daha başarılı olacağınıza inanıyorum.”

“TÜM İMKANLARIMIZI SEFERBER ETMİŞ DURUMDAYIZ”

“TFF olarak, Türk hakemliğinin her vakit Avrupa standartlarında olmasını istiyoruz” diyen lider Nihat Özdemir, “Bunun için her türlü maddi ve manevi takviyesi veriyoruz. Bugün hakemlik kurumu, 1500’ü profesyonel liglerde nazaranv alan, toplamda 6 bin 500’ün üstünde hakemden oluşan büyük bir aile. Bu aile için; profesyonel hakemlik, memleketler arası eğitimcilerden eğitim bahtı, donanımlı VAR Merkezi ile bir arada tüm imkanlarımızı seferber etmiş durumdayız. Deneyimli ve ergenlerden oluşan bir hakem takımına sahibiz. Hepsi birbirinden değerli, Türk sporuna hakemlikleri ve yöneticilikleri ile bugüne dek değerli katkıları olmuş Merkez Hakem Şuramız var. MHK Liderimiz Sayın Serdar Tatlı’ya ve Heyetine inancımız tamdır. Türk hakemliğinin idare istikrarına muhtaçlığı var ve istikrardan yana olmaya devam edeceğiz. MHK bir sistem kurmak için çalışmalarına devam ediyor. Bu sene hakem klasman sistemimiz değişti. Yeni dönemde 25 Üstün Lig hakemimiz nazaranv yapacak, ayrıyeten VAR takımımızı genişlettik. Futbol süratle gelişiyor. tıpkı vakitte teknolojik imkânlar artıyor ve buna ayak uydurmak gerekiyor. VAR teknolojisi, değişen futboldaki en kıymetli ihtilallerden birisi olarak 4 dönem evvel dünyamıza girdi. TFF, Görüntü Yardımcı Hakem Sistemini birinci uygulayan federasyonlar içinde yer aldı, Avrupa’da öncü oldu. Süratli bir gelişim kaydediyoruz. İnanıyorum ki, dördüncü dönemimizde üstüne koyarak yolumuza devam edeceğiz. Kulüplerimiz vakit zaman, biraz evvelce Sayın AhmeT Ağaoğlu’nun da dediği üzere, şikayet etseler de, emin olun, bizlerle bir ortaya geldikleri her görüşmede, VAR’ın yararlarından ve futbolda adaleti sağladığından övgüyle bahsediyorlar. TFF 1. Lig, 2. Lig ve 3. Lig kulüplerimiz bir an evvel VAR Sisteminin uygulanması için sabırsızlar. İnşallah 2022-2023 döneminden itibaren TFF 1. Lig’de VAR’ı başlatacağız. daha sonraki dönemlerde alt liglere de yaymayı hedefliyoruz. Tabi bunun için evvela insan kaynağına muhtaçlığımız var. MHK, VAR takımı oluşturmak için değerli bir adım attı. Bu dönem 7 hakemimiz VAR misyonu üstlenecek. Sayıyı ilerleyen periyotlarda artıracağız. Zira VAR’ın gelişiyle bir arada branşlaşma artık kaçınılmaz. Sistemle bir arada VAR’ın da pahasının her geçen yıl arttığını gözlemliyoruz. Eminim ki, fazlaca yakın bir devirde VAR farklı bir meslek haline gelecek. Federasyon olarak Görüntü Yardımcı Hakemliğe kıymet veriyor, destekliyor ve sizleri teşvik etmek için her türlü çabayı gösteriyoruz. Gönül ister ki, VAR’a hiç gerek olmasın, fakat futbolun tabiatında kusur kesinlikle vardır. Alandaki hakemin gözünden kimi durumlar kaçabilir. VAR bunu düzeltmek için var. Ayrıyeten şunu net biçimde tabir edebilirim ki, Avrupa’nın gıpta ettiği Riva VAR Merkezine ve sizlere yaptığımız yatırımların karşılığını alıyoruz. İnanıyorum ki, yeni dönemde daha da ziyadesiyle alacağız” açıklamasında bulundu.

“İŞİNİZİ SEVİN, KENDİNİZİ GELİŞTİRİN VE BU BÜYÜK AİLENİN İÇİNDE BİRBİRİNİZE HER VAKİT DAYANAK OLUN”

“Avrupa Şampiyonası, hakem kararlarının ve VAR’ın neredeyse hiç konuşulmadığı bir turnuva oldu” diyen Özdemir, “Bir defa daha gördük ki, alandaki hakemin durumlara olan yorumu ve sonucu hayli değerlidir. VAR, lakin hayli bariz yanlışlar yahut hakemin nazaranmediği durumlarda devreye girdi. Sizlere düşen nazaranv, maçlara epey uygun bir biçimde hazırlanmanız ve adeta VAR yokmuş üzere en yeterli biçimde idare göstermenizdir. TFF ve MHK, sizlerin alanda en uygununu ortaya koymanız için tüm imkânları sunuyor. Bunları başarılı performansa dönüştürmek sizin elinizde. İşinizi sevin, kendinizi geliştirin ve bu büyük ailenin ortasında birbirinize her vakit takviye olun. Yeni dönemde, yüzde 50 kapasite ile taraftarlarımız tribünlere geri dönüyor. Aşılı olan yahut Covid-19 PCR testi yaptıran futbolseverler maçlara girebilecekler. Tüm çalışmalar ve ortaya çıkan bilgiler, aşının pandemide ne kadar değerli olduğunu ortaya koymaktadır. Bu vesile ile, tüm vatandaşlarımızdan aşılarını yaptırmalarını bir kere daha rica ediyorum. Sizlerle birlikte sohbetlerimizde, tahminen de her insanın düşündüğünün tersine, taraftarların olmadığı bir ortamda maç direktörün hiç de uygun olmadığını tekraren lisana getirdiniz. Seyirci, futbolun rengidir… Onların iştiraki ile birlikte, hem futbolcuların tıpkı vakitte siz hakemlerimizin motivasyonunun artacağına da yürekten inanıyorum” biçiminde konuştu.

“AVRUPA’DA SÜRATLE DÜZEYİ YÜKSELEN BİR TÜRK HAKEMLİĞİMİZ VAR”

“Hakemlerimiz her ne kadar, futbolun kısır çekişmeleri içinde kalsa da Avrupa’da süratle düzeyi yükselen bir Türk hakemliğimiz vardır” diyen TFF Lideri Nihat Özdemir, “Sevgili Cüneyt Çakır hocamızın açtığı Avrupa kapısı, biroldukca genç hakemimiz için fırsat oldu. Geçen yıl Cüneyt Çakır’la bir arada, Ali Palabıyık ve Halil Umut Meler Şampiyonlar Ligi’nde maç yönettiler. FIFA kokartlı 7 hakemimiz de Avrupa’da ülkemizi gururla temsil etmektedir. Cüneyt Çakır, son Avrupa Şampiyonası’nda, yardımcıları Tarık Ongun ve Bahattin Duran ile bir arada nazaranv yaptı ve finaller tarihinin en çok maç yöneten hakemi oldu. Abdülkadir Bitigen, devam eden Tokyo Olimpiyatlarında, VAR takımında yer alıyor. Bizleri onurlandıran hakemlerimize şükranlarımızı sunuyorum. Ayrıyeten şunu da söylemek istiyorum; Serdar Tatlı Liderimizle bir gaye ortaya koyduk. O da bayan hakemlerimizin gelişmesi. 2023 yılından itibaren bayan hakemlerimizin Muhteşem Lig’de maç yönetmesini hedefliyoruz ve bunu da inşallah başaracağız. Seminerimize katılarak bizleri onurlandıran tüm iştirakçilere teşekkür ediyorum. Merkez Hakem Heyetimize ve hakemlerimize başarılı ve hoş bir dönem diliyorum” dedi.

Açılış merasiminde protokol konuşmalarının akabinde MHK Eğitim Danışmanı Jaap Uilenberg de yeni dönem uygulamalarına ait bir sunum gerçekleştirdi.