Kolej futbolunu izlemenin en sevdiğim yolu: Kendin yap yutturmaca videoları

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
gittim Austin’deki Teksas Üniversitesi’nde kolej, futbolun her şeyden önce geldiği bir yer. Büyük bir hayran değildim, ama sınıf arkadaşlarımın birçoğunun sıkı destekçileri olduğu ortaya çıktı. Gayretleri beni yıprattı ve sonunda her Cumartesi iç saha maçı için Darrell K. Royal Stadyumu’nu dolduran taraftarlara katıldım. Herkes gibi ben de yıllık beklenti, fanatizm, hayal kırıklığı ve kabullenme döngüsünün içine çekildim.

Ancak oyunu hiçbir zaman tam olarak kavrayamadım. Onlu yaşlarının sonlarında ve 20’li yaşlarının başındaki, çoğu siyahi erkek çocukların, tek eyaletin amiral gemisi üniversitesindeki kalabalık bir stadyumda iki kez – bir kez Meksika’dan ve sonra tekrar Birlik’ten – ayrılarak oynamasını izlerken tuhaf hissettim. siyahları köleleştir. Bu arada, üniversite oyunları ünlü bir geleneğin parçası olarak sattı, ancak Teksas’ın entegre edilecek son büyük kolej futbol programlarından birine sahip olması veya en ünlü koçu Darrell K. Royal’in entegrasyonu reddetmesi gibi utanç verici ayrıntıları görmezden geldi. 1959 yılında takım

Rahatsızlığımı oyuna olan aşkımla nasıl dengeleyebilirim? Abartılı videolara girin: ilahi saatli sert kolların kendin yap derlemeleri, şimdiye kadar gördüğünüz en güzel müzikler, tek elle başka dünyalara ait ters dalışlar ve diğer atletik beceriler.

Bazı kolejler, futbol programları için hayran ve üye toplamak amacıyla TikTok ve Instagram için kısaltılmış sürümlerin yanı sıra kendi resmi yutturmaca makaralarını oluşturur. Bunlardan bazıları çok iyi, ancak genel olarak biraz sahtekârlar – Instagram’da gezinirken ve sürekli kötülüğüyle ünlü bir program olan Iowa Football için saldırgan olaylarla karşılaştığımda bana yalan söylenmiş gibi geliyor. suç. Bu videolar ayrıca estetik açıdan öngörülebilirdir ve tipik olarak bir programın başarılarını aktarmayı amaçlayan bir stadyumun kutlama çekimleriyle başlar. Bu videolar çoğunlukla, ekiplerin yönetici ve iletişimci markalarını cilalamak için yöneticiler ve iletişimciler tarafından kontrol edilen propagandadır. Mutlaka kötü değiller, ancak oyuncu deneyimiyle çok az ilgisi var.

Sick EditzHD ve Dawg B gibi adlara sahip YouTube hesaplarından alınan izinsiz Kendin Yap videolarını tercih ediyorum. Herhangi bir takıma veya lisans yasalarına bağlı değiller ve videoları, kolejin özenle bakımlı cephesinin çatlakları arasında bulunan ender tutku örnekleri. sürünen. Bir yapay zeka tarafından yapılmış gibi ses çıkaran ağırbaşlı orkestra müzikleri veya jenerik hip-hop vuruşları yerine, bu klipler müziği tuzağa düşürmek için ayarlandı, adını uyuşturucu ticareti yapılan çevrelerden alan ham bir Güney hip-hop alt türü, nereden geldiğine karar verildi. , tuzak, birçok kolej futbolcusunun gerçekten dinlediği müziktir. The Reels’in müzikleri, pop şarkılarının lisanssız agresif remiksleri ve Future ve diğer rapçilerin müstehcen versiyonlarından oluşuyor ve neredeyse kesinlikle resmi yutturmaca videolarında kullanılmayacak.

Bu şarkılar, acımasız çuvallar yapmak için hücum hatlarını kıran oyuncuların, diğer yetişkin erkekleri sahaya düşüren yetişkin adamların ve 60 yarda harika gol paslarının görüntülerine eşlik ediyor. Video yapımcıları aynı klipleri tekrar tekrar kullanma eğilimindedir, ancak bu beni rahatsız etmiyor. 2016 sezonundan önce yaklaşık bir düzine kez, Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde geniş bir alıcı olan JuJu Smith-Schuster’ın yaklaşan bir defans oyuncusunu işaret ettiğini ve ardından USC kenar çizgisi patlak verdiğinde onu sert silahlarla acımasızca silahlandırdığını gördüm. O 17 saniyeyi onlarca kez daha izlemek isterdim.

Resmi olmayan yutturmaca videoları, bize televizyonda göremediğimiz bir kültür görüntüsü veriyor. Bizi bu dünyaya herhangi bir dizinin yapabileceğinden daha fazla yaklaştırıyorlar.
Aldatmaca video yazarının kolej futbolu vizyonu, muhtemelen oyuncuların vizyonuna NCAA’nınkinden çok daha yakındır. Bu şık telif hakkı ihlali davalarında aile dostu, ticari değerlendirmeler yoktur. En kârlı takımlar orantısız miktarda yayın süresi almazlar. Dawg B ve çağdaşları için, ister Alabama gibi kolej futbolu krallarından isterse sporun kenarlarındaki dik başlı bir isyancıdan gelsin, iyi bir oyun iyi bir oyundur. Ayrıca oyuncu kültürünü de vurguluyorlar: Bu videolar, kolej sporcularının büyük maçları kutlarken griddy oynadığını gösteriyor, bu NCAA’nın cezalandırdığı bir şey.

Bu videolar, kolej futbolunun gerçekte nasıl sunulması gerektiğine dair amaçlanmamış bir kılavuzdur. Division I kolej futbolcularının neredeyse yarısı siyahi; Spor genellikle beyaz yorumcular, hayranlar, destekleyiciler, koçlar ve televizyon yöneticileri tarafından dağıtılan siyahi bir deneyimdir. Ancak oyunun televizyonda yayınlanan sunumu, siyah kültürünü dışlıyor ve futbolu sıkıcı bir kurumsal meseleye dönüştürüyor. Sporun bu versiyonu, artık var olmayan onurlu bir amatörlük cephesinin arkasına saklanan kazançlı bir iş modelidir.

Resmi olmayan yutturmaca videoları, bize televizyonda göremediğimiz bir kültür görüntüsü veriyor. Bizi bu dünyaya herhangi bir dizinin yapabileceğinden daha fazla yaklaştırıyorlar. Sıradan renkli yorumlar yok, oyunlar arasında gidip gelen oyuncular yok ve koçların kamu fonlarından milyonlarca doları soluduğuna dair hiçbir görüntü yok. Bunun yerine, birbirlerini örten, son bölgelerde takla atan, sörf yapan, woah’ı yakalayan – sadece sporda mükemmelleşen ve sırtlarında milyar dolarlık bir endüstri taşıyan oyuncular görüyoruz. Onları izlerken taşan özgüvenlerinin kokusunu alabilirsiniz: Herhangi bir başarısızlık hem siz hem de oyuncular için düşünülemez. Basla güçlendirilmiş lil durk şarkılarından oluşan bir dünyada sıradanlık yoktur.

Kaynak fotoğraflar (soldan): Getty Images aracılığıyla Brian Murphy/Icon Sportswire; Getty Images aracılığıyla David J. Griffin/Icon Sportswire; Getty Images aracılığıyla Chris Williams/Icon Sportswire; Jeff Haynes/Sports Illustrated/Getty Images; Getty Images aracılığıyla Bryan Lynn/Icon Sportswire; Getty Images aracılığıyla Peter Joneseit/Icon Sportswire; Getty Images aracılığıyla David Rosenblum/Icon Sportswire.

Ali Breland, internet ve siyaset hakkında yazdığı Mother Jones’ta muhabirdir.