KKTC’de hükümet istifa etti

Vitra

New member
KKTC’de hükümet istifa etti Başbakan Saner açıklamasında “Hükümet ortağı olan partilerin kendi ortasında yaşadığı sorunlar ve tabi ki bir daha hükümete derken farklı partilerin hükümetteki değişik tutumları niçiniyle bu hükümetin daha fazla sürdürülebilmesinin mümkün olmadığını gözlemlediğimden Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Lideri olarak az evvel istifamı Sayın Cumhurbaşkanıma sunmuş bulunmaktayım” sözlerini kullandı.

‘Ülkemizi hükümetsiz bırakmadık’

Saner canlı yayında açıklamasına şöyleki devam etti;

“Çok güç bir periyotta hükümet kurduk, dünyada Covid-19 salgınının olduğu bir devirde, evvel bir icraat hükümeti kurmayı planlamıştık. Lakin siyasi partilerden olumlu karşılık alamayınca bir azınlık hükümeti kurarak, ülkemizi bu güç kaidelerde, hükümetsiz bırakmadık ve sahiden sıhhat alanında ortaya koyduğumuz performansla da dünyada en uygun ülkelerin başında gelmekteyiz. Bugün prestijiyle vazifesi bırakmış bulunuyorum. Bununla ilgili istifa niçinlerini içeren yazılı bir açıklamayı az daha sonra basından paylaşacağız.”

Meclis’te çoğunluğumuz da bulunmadığından…

Başbakan Saner kelamlarını şu biçimde sürdürdü;

“Ancak bir defa daha bir dahalemek istiyorum. Hükümet ortaklarımızın kendi ortasındaki sayıyı sağlayamamaları, burada Ulusal Birlik Partisi tüm milletvekilleriyle mecliste parlamentoda yer alırken, gerek Demokrat Partisi’nin kendi ortasındaki milletvekili sayısını sağlayamaması, gerekse bir daha Doğuş Partisi’nin kendi ortasında hayatış olduğu bir kurultay kararı partideki bir milletvekilinin istifa etmesiyle bugün prestijiyle mecliste çoğunluğumuz da bulunmadığından, yani 26 sayımız olmadığından nazaranvi Sayın Cumhurbaşkanına iade etmiş bulunmaktayım. Güzeli olsun diyorum, teşekkür ediyorum.”