İrfan Buz’dan “yabancı oyuncu kuralı” açıklaması: Rekabet kaliteyi yükseltir

Sarr

Active member
Buz, AA muhabirine, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) İdare Heyetinin yeni dönem öncesi aldığı karar gereği kulüplerin alanda birebir anda en çok 8 yabancı futbolcu oynatabildiğini anımsattı.

Bu kurala kendilerinin takılmadığını, hatta en çok Türk oyuncu oynatan kadrolardan biri olduklarını söz eden Buz, rekabetin her türlüsünün olması gerektiğini vurgulayarak, şu biçimde konuştu:

“Rekabet kaliteyi yükseltir. O yüzden güzel yabancılara sahip olduğunda Türk futbolcular ne olursa olsun düzeyini yükseltir. Bizim epey hoş örneklerimiz var. En büyük örnek Adem Büyük. Adem Büyük geçen dönem yerli oyuncu olarak 17 gol atmış. Bugün Adem Büyük rekabet içerisinde, onun mevkisinde isterse 5 oyuncu getirilsin o her vakit rekabet içerisinde olur, kendine güvenir ve çıkar gollerini atar, kalitesini yükseltir. Sayıyla alakalı yanlışsız olmadığını düşünüyorum. Ayrıyeten devamlı bu kuralı değiştirerek istikrarı yakalayabileceğimizi düşünmüyorum. Bu hususta netim.”

– “Milli ekibimizi her vakit başarılı görmek istiyoruz”

A Ulusal Futbol Grubu’nun durumuna ait değerlendirmelerde bulunan Buz, şöyleki devam etti:

“Bir teknik adamdan çok vatandaş olarak ulusal grubumuzu her vakit başarılı görmek istiyoruz. Görmedik mi, gördük. Bizi de her vakit keyifli etti. Çok değeri bir nesle sahibiz, hayli kıymetli futbolculara sahibiz. Beş kıymetli ligde oyunculara sahibiz. Ben Almanya’da uzun yıllar kaldım, orada eğitim aldım. Orada Türkiye, zımnî favorilerden biri olarak gösteriliyor. Avrupa Şampiyonası’ndan daha sonraki hayal kırıklığımız, son karşılaşmalarda da devam etti. Zira güzel oynamadık ve kaybettik. Bilhassa teknik adam konusunda Şenol Güneş’i eleştirebilirsiniz lakin bununla birlikte Şenol hocayla bu kadro dünya üçüncüsü oldu. Çok fazla keskin gidiyoruz. Bir de eleştirirken muhalefet olmak epeyce kolay ancak beraberinde neleri yapmamız gerektiği konuşulduğunda düzgün tahlil yaparak, doğruların üzerine gidersen daha gerçek olduğunu düşünüyorum. Ayrıyeten Şenol hocanın bu kadar yerle bir edilmeyi hak etmediğini düşünüyorum.”

– Adem Büyük’e övgü

İrfan Buz, Adem Büyük’ün A Ulusal Futbol Kadrosu’nda olması gerektiğini düşündüğünü belirterek, şunları kaydetti:

“Şampiyonaya gitmek için efektif olmanız gerekiyor. Konum geldiği vakit golünü atacak, gol konumlarında tesirli olacak ve oyunu değiştirecek kapasitede oyuncuya gereksiniminiz var. Ligde formda olan bir santrforumuz var. O yüzden Adem Büyük’ün havuzda bulunması gerektiğini düşünüyorum. Başka kardeşlerimiz de epeyce kıymetli ve kıymetli lakin burada Adem Büyük’ün yaşına bakmayacaksınız. Yetiştirebilirsiniz lakin beraberinde yarışmacı olduğumuz için Adem Büyük’ün de A Ulusal Futbol Grubu’nda yer alması gerektiğini düşünüyorum, hayli tesirli bir oyuncu.”