İngilizler Ukraynalı askerlere bedava sigara dağıtıyor

Smug

Active member
İngiltere'de eğitim gören Ukraynalı askerlere bedava sigara verildiği anlaşılıyor. Bu alışılmadık anlaşma İngiliz Savunma Bakanlığı tarafından düzenlendi.

Ağustos 2023'ün sonuna kadar Savunma Bakanı olan Ben Wallace ve o zamanki Ukraynalı meslektaşı Oleksiy Resnikov konuyu müzakere etti. Bunun nedeni ise Ukraynalı askerlerin şikayetçi olmasıydı. Britanya'da sigaranın çok pahalı olduğunu düşünüyorlardı. Telegraph, eğitim merkezlerinde çok az sigara bulunduğunu bildiriyor.

Ukraynalı askerlerin sigaraya ihtiyacı var

Askerlerin bağışlanan sigaraları gümrüksüz olarak almalarına izin veren bir anlaşma vardı. Karşılaştırma için: Bir kutunun fiyatı Ukrayna'da yaklaşık 2 avroya, Büyük Britanya'da ise yaklaşık 18,50 avroya eşdeğerdir. Sigara eksikliğinin askerlerin eğitimlerine olan konsantrasyonunu etkilediği ve moral açısından risk oluşturduğu ileri sürüldü.

Uluslararası bir tütün şirketi sigara bağışladı. Bunlar askerlere günlük erzaklarının bir parçası olarak veriliyordu. Ama hepsi bu değildi. Askerlere de alternatifler sunuldu. Bunlar arasında e-sigaralar ve nikotin poşetleri de vardı.

Ayrıca sigaranın tehlikeleri hakkında da bilgi aldılar. Telegraph, sigara içmeyenlere sigara verilmediğini bildiriyor. Bir bilgi kaynağı şu yorumu yaptı: “Sigara içmenin bu cesur askerler için Putin'in ülkelerini yasa dışı işgalinden daha az tehdit ettiğini söylemek doğru olur.”

Sunak'ın sigara karşıtı yasası ile minnettarlığı arasında

Anlaşma, İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak'ın yeni bir sigara karşıtı yasayı açıklamasından birkaç gün sonra açıklandı. Bu kanunla sigaranın kademeli olarak yasaklanması amaçlanıyor. Bir Telegraph kaynağı, anlaşmanın kolay olmadığını, uzun ve karmaşık bir bürokratik süreç olduğunu bildirdi. Ancak Ukraynalı askerler buna minnettardı. Britanya Savunma Bakanlığı sözcüsü, sigaraya kamu parasının harcanmadığını ve daha sağlıklı nikotin alternatifleri ve tavsiyelerinin mevcut olduğunu vurguladı.