House of the Dragon’a reaksiyon yağdı: O sahne beni fazlaca tetikledi

Smug

Active member
Yayınlanan birinci kısmıyla büyük ses getiren ve 10 milyon hanede izlenerek HBO kanalının açılış rekorunu kıran House of the Dragon dizisindeki bir sahne birtakım tartışmalara yol açtı.

Dikkat, bu yazı, diziyi çabucak hemen izlememiş olan şahıslar için “spoiler” içerir!

Diken’de yer alan habere göre; House of the Dragon’un birinci kısmında yer alan doğum sahnesi, çok kanlı ve gerçekçi sunumu sebebiyle birtakım izleyiciler tarafınca reaksiyon aldı.

TEPKİ ÇEKEN SAHNE

Söz konusu sahne şöyle:

Kraliçe Aemma (Sian Brooke) Targaryen tahtının varisi olabilecek bir bebek doğurmaktadır. İşler yolunda gitmez, komplikasyon meydana gelir (bebek breech konumunda kalır). Kral Viserys (Paddy Considine) ise bebeği kurtarıp kraliçeyi mevte terk etme sonucu alır.

‘TELEVİZYON YAYINLARINDA BİR İHTAR YAPILMALI’

Online Slate mecmuasında bu sahneyle ‘tetiklenen‘ izleyicilerin reaksiyonlarını derleyen bir yazı yayımladı. Yazıya nazaran, bayan izleyiciler, Reddit üzere platformlarda bilhassa anne ve anne adaylarına yönelik ‘bu sahne travmaya sebep olabilir’ biçiminde ihtar iletileri yayımladı. Bir oburu “Üç ay evvel doğum yaptım, bu sahne beni fazlaca tetikledi, fazlaca fazla geldi. Ağlamaktan gözlerim kan çanağına döndü” diye yazdı.

Sahniçin etkilenen bayanlar, erkek partnerlerinin kimilerinin kendilerini anladığını, kimilerininse verdikleri yansıyı abartılı bulup ‘güldüğünü söylemiş oldu.

‘Televizyon yayınlarında doğum travmasını tetikleyici sahneler olduğuna dair bir uyarıcı bulunması gerektiğini’ belirten ve “Çok fazla konuşulmuyor lakin doğum travması aslında son derece yaygın ve doğum sahneleri bunu fazlaca tetikliyor” diyen bayanlar oldu.

TOKOFOBİ

Yayınlanan doğum sahneleri sırf geçmiş travmaları değil ‘tokofobi’yi yani doğum fobisini de tetikleyebiliyor.

Tokofobi çoklukla birinci gebelikte ortaya çıkıyor zira insan bilinmeyenden korkuyor. Sonuçta ağrılı ve kanlı bir olgu olan doğum, hiç doğurmamış bir bayanda, ‘ne yaşayacağım, nasıl bir acıyla karşılaşacağım, her şey yolunda gidecek mi’ üzere dert veren sorulara niye oluyor.