Galatasaray, Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi! 1 milyar liralık gelir

Sarr

Active member
NEVZAT DİNDAR

Galatasaray’ın maçlarını oynadığı Ali Sami Yen Spor Kompleksi Nef Stadyumu, güneş gücüyle çalışan en kuvvetli stat unvanı ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

Güneş Güç Santrali devreye alma ve Guinness Rekor takdim merasimi Nef Stadyumu’nda gerçekleştirildi. Merasime, Galatasaray Lideri Burak Elmas, Lider Yardımcısı Bikem Kanık, Enerjisa Güç CEO’su ve Enerjisa Müşteri Tahlilleri İdare Şurası Lideri Murat Pınar ile Enerjisa Müşteri Tahlilleri İdare Heyeti Lider Yardımcısı Ersin Esentürk katıldı.

Lider Burak Elmas, Galatasaray’ın geleceği ve Türkiye için değerli bir projeye imza attıklarını söylemiş oldu. Elmas, “37. liderimiz Mustafa Cengiz periyodunda imzası atılan bir daha tıpkı idareden Yusuf Günay’ın emekleriyle gerçekleştirilen bu kıymetli projenin bitişi bizim periyoda denk geldi. Merhum liderimiz Mustafa Cengiz ve idare heyetine teşekkür ediyorum. Enerjisa Enerji’ye de epey teşekkür ediyorum. Çok kısa bir müddetde bu kıymetli projeyi sonuçlandırdılar. Güneş santrali 25 yılın sonunda önemli manada gelir üretecek. Hatta proje devreye girmesiyle güç maliyetinde avantaj sağlamaya başladık. Bu güneşin güç santrali, Türkiye’de çatı üzerine kurulmuş performansa dayalı hayata geçirilmiş birinci projedir” dedi.

Galatasaray’ı geleceğe hazırlamaya çalıştıklarının da altını çizen Elmas, “Bu doğrultuda Enerjisa’yı da ortaklardan biri olarak görüyoruz. birlikte öteki tesislerde nasıl sürdürülebilir güç projeleri yapabiliriz diye çalışıyoruz” tabirlerini kullandı.

25 yılda 1 milyar lira

Enerjisa Güç CEO’su Murat Pınar, projenin 25 yılın sonunda 1 milyar TL gelir getirebileceğini söylemiş oldu.

Pınar, “Bu projenin hem memlekete, hem Galatasaray’a, hem Türk sporuna, tıpkı vakitte gelecek jenerasyonlara örnek olduğunu düşünüyoruz. Projenin değerli hususlarından bir tanesi de 4 ay üzere epeyce kısa müddette bu noktaya gelmesi ki, bu 2 bin hanelik bir kasabanın elektrik gereksinimini karşılayacak elektrik santrali. 25 yılın sonunda 1 milyardan fazla gelir sağlayacak bir proje. bu biçimde bir proje ile rekorlar kitabına girdiğimiz için onur ve gurur duyuyorum” diye konuştu. Ersin Esentürk ise projenin yıllık yıllık 4.5 milyon kilowatt elektrik üreteceğini söz etti.

Brezilya’dan Türkiye’ye

Guinness Rekorlar Kitabı hakemi ve Türkiye temsilcisi Şeyda Subaşı, stat üzerinde 10 bin 404 güneş paneliyle 4.2 megawattlık elektrik üretimi sağlanacağını belirtirken, rekorun Brezilya’dan, Türkiye’ye geçtiğini aktardı. Subaşı, rekor sertifikasını Lider Burak Elmas ve Enerjisa Güç CEO’su Murat Pınar’a takdim etti.

AVRUPA’NIN YAKIN TAKİBİNDE!Kerem Aktürkoğlu için transfer yarışı! Premier Lig devleri Galatasaray’ın kapısını çalacakHaberi Görüntüle

Lewandowski’nin Bayern ismine en hoş golleri