Gal arısı Kastamonu’da görüldü

Vitra

New member
Gal arısı Kastamonu’da görüldü Anavatanı Çin olan ve Türkiye’de birinci kere Yalova ile Bursa bölgesinde görülen gal arısı, Kastamonu’nun Cide ilçesinde de tespit edildi. Kestane ağaçlarının tomurcuklarına yerleşerek, çiçek açmasını engelleyen ve arıcılar içinde katil arı diye isimlendirilen gal arısı, vakit içinde kestane ağaçlarının kurumasına da niye oluyor.

Bölgede görülen gal arısı daha sonrası Beltepe köyüne gelen Kastamonu Arıcılar Birliği üyesi ve Cide temsilcisi Bahri Kısa, kestane ormanlarını gezerek gal arısının ağaçlara verdiği ziyanları inceledi. Bahri Kısa, gal arısı niçiniyle yüzde 70’e varan randıman kayıplarının olacağını söz ederek, “Gal arısı dediğim illet Cide’ye de ulaştı. Arıcılarımızın ve kestane meyvesiyle geçinen ailelere, yüzde 70 oranında bal ve kestane meyvesi kaybı vereceğini düşünüyoruz. Daha evvel Zonguldak ve Bartın vilayetlerinde de görülen bu hastalık daha sonrası oralarda biyolojik bir çalışma başlatılmış. Yetkililerden en yakın vakitte Cide’de de tıpkı çalışmanın başlatılması, bal ve kestane meyvesiyle geçimini sağlayan köylülerin bu illetten kurtulmanı istiyoruz” diye konuştu.

‘Biyolojik çabayı bekliyoruz’

Geçimini arıcılıkla sağlayan, gal arısını bölgede birinci tespit eden Ali Yalçın, “4 yıldan beri arıcılıkla uğraşıyorum. Kestane ağaçlarında gal arısını birinci tespit eden benim. İnternet üzerinden bu arıyı daha evvel görmüştüm, kendi kestane ağaçlarımızda var mı diye baktığımda gal arısını gördüm. Durumu birlik liderimize, Kastamonu Arıcılar Birliği’ne ve Orman Bölge Müdürlüğümüze bildirdik. Biyolojik çabayı bekliyoruz” dedi.

400 kovan arısı bulunan Muharrem Gürçay ise gal arısı hakkında hayli bilgi sahibi olmadıklarını belirterek, “3 tane geçim kaynağımız, fındık, kestane ve arıcılık. Bunun ortasında kestane iki kere geçiyor, balı ve meyvesiyle. Böcek hakkında epey bilgimiz yok lakin ülkemizde her geçen gün çoğalıyor. Ağaçlara larvalarını bırakıp meyve vermesini engelliyor ve sonunda ağacın eksiksiz kurumasına niye oluyor” sözlerini kullandı.

‘Çözüm istiyoruz’

Arıcılıkla geçimini sağlayan Erhan Aksoy da, “Birinci uğraşımız ve geçim kaynağımız arıcılık. Şu an arılarımızın mevcut durumları evvelki senelera nazaran külfetli. Memleketimizde görülen hastalık kestane ağaçlarımıza yayılmış durumda. Yetkililere sesleniyor ve tahlil istiyoruz” dedi.

Kestane meyvesi toplayarak geçimini sağlayan Kerem Yılmaz da şunları söylemiş oldu:

“Kendimi bildim bileli hem kestanenin meyvesini topluyorum birebir vakitte arıcılıkla geçiniyorum. aslına bakarsanız 25 yıldır süren kol kanseri denilen hastalıkla çabamız var. Maalesef bu yıl gal arısı denen böcek de musallat oldu kestaneye. Bunun biyolojik bir gayreti varmış. Torymus Sinensis isimli böcek salınıp bunun çabası yapılıyormuş. Yetkililerden Cide’ye laboratuvarının kurulup buraya salınmasını istiyoruz”

DHA