Fatih Terim: ‘Limit olsaydı Haaland bitecekti’

Sarr

Active member
NEVZAT DİNDAR

Galatasaray Teknik Yöneticisi Fatih Terim, Florya’da gazetecilerle kahvaltı yaptı, transferi ve takım yapılanmasını anlatırken, merak edilen birfazlaca soru da karşılığını buldu.
İşte Terim’in konuşmasından satır başları:
– Transfer dinamik bir müddetç. Bitinceye kadar kimse ne yaptığınızı bilemez. Benim listem üç bireyde var. Bende de duruyor!
– Diagne ile ilgili her an gidebilir kanısı vardı. Kendisi de birtakım yerlerde bunu istediğini söylemişti. Yarın diğer bir imkân, teklif gelebilir. O denli bir şey size sunarlar ki, bu sayı nereden çıktı dersiniz, inanamazsınız.
– O devir Diagne’yi aldık. Âlâ ki de aldık, şampiyon olduk.
– Luyindama olağanüstü oynarken, çaprazının kopması, onu 6-7 ay geriye attı. Her gün daha güzel olacağını düşünüyorum.
– Stoper almayı düşünüyorum. Şu an için yabancı bir stoper düşünüyoruz.
– Başımdaki, aklımdakini yapabilecek bir kadro alanda istiyorum.
– Bir 2. yahut 3. Lig takımı ile bağ kurabiliriz. Teknik adamını bizim verdiğimiz, oyuncularımızı oynatabildiğimiz bir proje yapmayı düşünüyoruz.
– Erling Haaland’ı U20 Şampiyonası’nda izlettik. Norveç’e Ümit Davala Hoca ile Necati Ateş Hoca’yı gönderdim. Maçtan aradılar, ‘Hocam, tüm scoutlar burada, elimizi çabuk tutmazsak alırlar’ dedi. O gün limitimiz olsaydı, 8-9 milyona transferi bitirme noktasına gelecektik.
– Martin ile birlikte Norveç’in birebir kentinden olduğu için bağlantı kurduk, babasıyla görüştük. Oyuncuyla mutabakat noktasına geldik. Maalesef, Norveç’ten hiç çıkmamış 20 yaşında bir oyuncuya o devir 8-9 milyon versek, neler olabilirdi Türkiye’de, siz iddia edin. Artık 150 milyon euro.
– Bu ve buna misal bir oyuncu da Milan’a gitti, Hauge. O da bizim portföyümüzdeydi. Moder, Polonya’da yakaladığımız oyunculardan biri. Onu epeyce istedik. daha sonra ulusal grupta oynadı kıymeti birden arttı.
– Dünyanın bildiği, her insanın bildiği, lakin scout takımının bilmediği hiç bir oyuncu yok. Bu kadar net söylüyorum.

‘Morutan devasa yükseklikte’
Morutan’ı birinci 2017’de izlediklerini hatırlatan Fatih Terim, “O devirde fazlaca ufak paraya alınabilirdi. Artık ise devasa yükseklikte paralar konuşuluyor. Çok beğendiğimiz bir oyuncu fakat o düzeylere çıkmamız mümkün değil” dedi.
Bonservisiyle ayrılanlar olabilirse transferinin mümkün olabileceğini de lisana getiren Terim, “Belki bir gün resmi olarak konuşmaya oturulursa, gerekli ve uygun koşullarla atağımızı yapabiliriz” yorumunu yaptı.

7 günlük fırsat
Gedson’u kulübünün oynatmak istediğini, Halil Dervişoğlu için de uğraştıklarını lisana getiren Fatih Terim, “Avrupa’nın birfazlaca yerinde 1 Eylül’de transfer dönemi kapanacak. Bizim 8 Eylül’de kapanacağı için 7 günümüz var. Bu 7 günde umarım bir yahut iki fırsat transferi yapmak imkânımız olur” dedi.

‘Oy kullanmadım’
Seçim devrinde pek ortada görünmeyen Fatih Terim, oy kullanmadığını ve hiç müdahil olmadığını lisana getirdi. Terim, “Doğru bulmuyorum. Ben gelmediğim üzere, aileden kimseyi de getirmedim. Oyumu kullandığım lider seçilirse onun antrenörü mü olayım yani? Düşünün ki evvel avukatımızdan ayrıldık” diye konuştu.

‘Saygı duyacaklar’
Fatih Terim, şu anda Falcao ve Feghouli’ye teklif olmadığını söylemiş oldu. Birtakım genç oyuncuları tutmak istediğine vurgu yapan Fatih Hoca, “Eğer gitmeme niyetinde olan var ise takım mühendisliğimize hürmet duyacaklar” diyerek takım dışı imasında bulundu.

38’lik Melo’ya davet!
Transferin durmayacağını, kabuk değiştireceklerini söyleyen Galatasaray Teknik Yöneticisi Fatih Terim, hem işlerine yarayacak, hem inanıp güvendiği, genç, yaş almış ayırt etmeden transferi devam ettireceklerini söylemiş oldu.
Deneyimli teknik adam, Melo stilinde bir futbolcu arayıp aramadığı sorusuna da, 38 yaşındaki futbolcunun yeniden gelebileceğini belirtti, “kimi vakit konuşuyoruz, ‘Hazırım’ (Gülerek) diyor. Daima hazır. 38 yaşında. kimi vakit kimilerinin yaşı yok. Melo da onlardan biri temelinde. Çok uygun bir futbolcu ve düzgün bir Galatasaraylı. hiç bir şey muhakkak olmaz. ‘Alo Melo gel’ de diyebiliriz. Bir uçakla burada olur” kelamını kullandı.
Terim şu biçimde devam etti:
“Kafamda beni yansıtan, beni tanıdığınız; baskı, pres, kontra pres yapabilecek ve pası oynayabilecek bir oyun ortaya koymaya çalışıyorum. Biraz daha güç katmaya çalışıyorum.”
Sarı-kırmızılıların teknik işvereni, “Yaşından daha olgun oyuncularımız var. Ben 22-23 yaşında kaptan çıktım. kimi vakit yaş ile davranışınız epeyce orantılı olmayabilir. O enerjiyi, kontra presi yapabilecek duruma grubu getirmek istiyorum” sözünü kullandı.