Eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan: Geçmişte de siyasetçilere para verenler vardı

Vitra

New member
Eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan: Geçmişte de siyasetçilere para verenler vardı Halk TV’de Gökmen Karadağ’ın sunumuyla ekrana gelen Açıkça programına bağlanan Eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan Sedat Peker’in sav ettiği aylık 10 bin dolar alan siyasetçi tartışmasını kıymetlendirdi. Tantan, “Geçmişte de para verenler vardı” dedi.

Gökmen Karadağ’ın “Bir siyasetçi niye yeraltı dünyasından bir isimden niye ayda 10 bin dolar maaş alır? Bu neyin tabiridir?” sorusunu Eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan şu biçimde yanıtladı:

‘Türkiye’nin hukuk devleti olması için özgürlük, güvenlik, adalet var mı?’

“Sistemin çöküşünün tabiridir. Türkiye’de şunu sormamız lazım. Türkiye’nin hukuk devleti olması için özgürlük, güvenlik, adalet var mı? Bu 3 temel ayak olmadığı için bunları konuşmanın da manası da yok. Ben 1980’den daha sonrasındaki toplumun tanıdığı ve arşivlerin bildiği, bilhassa Bulgaristan Kinteks’i üzerinden o gün kullanılan kaçakçıların her türlü kaçakçılık faaliyetlerini sorguladığım için kimler tarafınca kullanıldığını, niye kullanıldığını, Türkiye’nin neden 70 cente muhtaç bırakıldığını, niye endüstrileşmesinin engellendiğini biliyorum. Benim üzere bilen çok insan var. Arşivlerde de bütün bu bilgiler var. Bizim bakanlık devrinde ortaya çıkarttığımız çalışma ve eforda; bilhassa geçmiş Türk Ceza Kanunu’nda olmayan ve suçludan hata örgütüne giden derin bir yaklaşım vardı. 1999 yılında Ord. Prof. Dr. Sulhi Dönmezer hocamızın büyük eforlarıyla 4422 sayılı yasa yürürlüğe girdi ve o yasa çerçevesinde kanıttan suçludan cürüm örgütlerine gidildi.

‘Geçmişte de siyasetçilere para veren mafya vardı’

Geçmişte de bunu verenler vardı fakat tek kişiydi. O tek kişi bulunduğu statü bakımından o mafyamsı yapıyı koruyup kollayacak yapıdaysa ve onu adliyede ve polise karşı koruyacak kimlikteyse, ona para verebilir. Evvelden kurumlar kendi ortasındaki bu tip şeyleri kendi ortasındaki kontrol sistemleriyle soruşturma imkanlarıyla ortadan kaldırabiliyordu. Artık kontrol düzeneği yok, demetim ve sorgulama yok. Problem bundan kaynaklanıyor. Sistemdeki çöküşten dolayı bu sistemden herkes istifade ediyor. Bu gün AKP ve yandaşlarının zenginleşmesinden tutun da PKK, KCK ve cemaatler zenginleşirken bu sistemden beslenerek zenginleştiler. Hepsi birbirine akraba oldular. Hepsi birbirini korur duruma geldiler.

Dubai’deki ‘sana soluklanmaya müsaade veriyorum konuşmayacağım’ diyor

Bunu bugünkü Türk Cumhuriyet Savcıları ve Türk adalet sistemi hayli hızlı bir biçimde çözer. Değerli olan burada siyasi iradenin hareket etmesi. Bugünkü siyasi irade pak sayfa açalım diye Biden’dan vakit istiyor, soluklanmak istiyor. O bakımdan da Dubai’deki ‘sana soluklanmaya müsaade veriyorum konuşmayacağım’ diyor lakin ‘farklı şeyleri konuşacağım’ diyor. Burada açık ve net bir biçimde siyasi takımlar, iktidar sahipleri muhalefetle bir arada bu sorunu çözmek için bir yaklaşım içerisinde şayet olmazsa, Türkiye kirlilikle devam edecek.

‘Sedat Peker gelse faal pişmanlıktan yararlanabilir’

Gazeteci Aytunç Erkin’in “10 bin dolar alan siyasetçiyi devlet açıklamazken, Sedat Peker ‘Ben pazar günü açıklayacağım’ derse bu ne demek?” sorusuna Tantan şu cevabı verdi:

“Dubai’deki kendisinin ömür güvenliği için helalleşmek istiyor. ‘benim hayat güvenliğimi sağlarsanız helalleşelim’ deme istiyor. Zira ona arşiv bilgisi aktaran yapıda da; devletin beka meselesinin ortadan kalkması ve Türk halkının kimliğini kaybetmemesi için büyük bir gayret olduğu muhakkak. Devlet de bu kadar zayıf bir devlet değil. Türkiye Cumhuriyeti kuvvetli bir devlet. Potansiyel gücü yüksek bir devlet. Yakalanmadan evvel şayet bir mafya önderi yahut organize hata örgütü önderi bir grup açıklamalarda bulunsa faal pişmanlıktan yararlanabilir. Yani gelse dese ki ‘Ben bütün bu cürümleri anlattım. Bunlar da cürüm olan kanıtlar.'”