Erdoğan’dan NATO bildirisi: İsveç şok olacak

Vitra

New member
Erdoğan’dan NATO bildirisi: İsveç şok olacak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Bilecik Vezirhan’da “Kökümüz Mazide, Gözümüz Atide” programı kapsamında gençlerle bir ortaya geldi. Erdoğan gündeme ait birtakım açıklamalarda bulundu.

Üçüncü sefer adaylığının anayasaya karşıt olduğunu söyleyerek itiraz eden muhalefete Erdoğan, “Ne diyorlardı? ‘Muhtar bile olamaz’ diyorlardı. Ancak benim milletim bu kardeşinizi, ağabeyinizi bu ülkede cumhurbaşkanı yaptı. Artık altılı masa ne diyor? ‘Aday olamaz’ diyor. Size karşın milletim hem aday yapacak tıpkı vakitte cumhurbaşkanı yapacak. Ve olağan bu biçimde kilonuz da ortaya çıkacak. Bakalım kaç kilosunuz?” dedi.

‘İsveç şok olacak’

İsveç’in başşehri Stockholm’deki Türkiye büyükelçiliği önünde çok sağcı önder Rasmus Paludan’ın Kuran yakma hareketinin akabinde üçlü sistem toplantıları Türkiye tarafınca süresiz olarak iptal edilmişti. Bunun üzerine İsveç Dışişleri Bakanı dün yaptığı açıklamada, “Süreç süreksiz olarak durduruldu” diyerek NATO sürecinin durdurulduğunu deklare etti. İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström NATO üyelik süreciyle ilgili açıklamada bulundu. Billström, “Süreç ‘geçici’ olarak durduruldu. Gayemiz Temmuz’da tam üyelik” dedi.

Erdoğan bu bahse ait, “İcabında Finlandiya’yla ilgili farklı ileti verebiliriz. Finlandiya’yla ilgili farklı bildirisi verdiğimiz vakit İsveç şok olacak. Lakin Finlandiya da birebir yanlışı yapmaması lazım” sözlerini kullandı.

SURİYE GÖRÜŞMELERi

Rusya ve Suriye ile üçlü görüşmelere de değinen Erdoğan, “Rusya’yla bizim bağlarımızda karşılıklı bir prestij var, hürmet var. Benim Sayın Putin’le ilgilerim dürüstlük üzerinedir. Tataristan’dan Dağıstan’a vesaire bütün bu bölgelere varıncaya kadar, bizim oralardaki ricalarımızın bir karşılığı var. Şu anda Suriye’nin kuzeyindeki gelişmelerde olağan istediğimiz neticeyi her ne kadar alamıyorsak da lakin diyoruz ki ‘Gelin artık üçlü birtakım toplantılar yapalım.’ Nedir bunlar? İşte üçlü olarak Rusya, Türkiye, Suriye bir ortaya gelelim. Hatta hatta İran’ı da buna katabiliriz. İran da gelsin. Görüşmelerimizi bu türlü yapalım ve bölgeye bir huzur gelsin. Bölge şu andaki yaşadığı kasvetleri yaşamasın. Ve burada da biz sonuç aldık, alıyoruz ve alacağız” diye belirtti.

ABD’YE F-16 VE F-35 TEPKİSİ

F-16 konusunda ABD’ye bildiri veren Erdoğan, “Şimdi F-16’larla ilgili… Biz sizden bunu istiyoruz lakin siz vermiyorsunuz. F-35 dediniz, sözünüzde durmadınız. Parasını yaklaşık 1 milyar 400 milyon ödeme yaptığımız biçimde siz bunun bize karşılığını vermiyorsunuz. Vermiyorsanız, bu biçimde bunun da bir bedeli olacak. Biz yani bir Müslüman Türk olarak verdiğimiz kelamda dururuz lakin karşımızdakilerden de bunu bekleriz” tabirlerini kullandı.