Emekli vatandaş: Bayramda zenginler et getirirse, yiyebileceğiz

Vitra

New member
Emekli vatandaş: Bayramda zenginler et getirirse, yiyebileceğiz CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Adana’da ziyaret ettiği esnafın sıkıntılarını dinledi. Enflasyon ve yüksek artırımlar karşısında, vatandaşın alım gücünün eridiğini, çarşıya pazara ateş düştüğünü söyleyen Bulut, meskenlere artık gramla et girdiğini, bilhassa emekli vatandaşların ayın sonunu getiremediğini, bayram şekeri bile alamadığını belirtti.

‘Eti gramla alabiliyorlar’

CHP’li Bulut’un birinci durağı kasap reyonu oldu. Vatandaşın et alım gücünü soran Bulut’a, kasap esnafı, “İki kilogram, üç kilogram et alan vatandaş, artık gramla almaya başladı. Yarım kilo et alıyorlar. 20 TL’lik, 30 TL’lik et alıyorlar. Vatandaş, günlük yiyebileceği kadar et alıyor. Kimi kesitler kebap yemeyi unuttu. 150 gram etle kebap olmaz. Bir aile için en azından 1 kilo et gerekir” dedi.

‘Tek bir ikramlık eşya satamadım’

CHP’li Bulut, ziyaret ettiği bir kırtasiyeciye “Bayram geldiğinde emekliler torunlarına oyuncak alırlar. Bu bayram satışlar nasıl” diye sordu.

Kırtasiye esnafı, “Geçen seneye nazaran yüzde 100 düşüş var. Şu anda satışımız yok o derece. Zira fiyatlar üçe katlandı. Olağanda çocuklar gelir örneğin patpat silahlar falan var bizde onlardan alırdı, onlar da yok. Armağanla ilgili bir satışımız yok. Daha bir tane bile satışımız yok bayramla alakalı. Bir yaşlı gelip de torunuma alıyorum demedi. Dal durmuş vaziyette zira fiyatlar teğe üç katladı. Bayram için iki kat çeşit getirdik. Yatırımımızı bir daha yaptık ancak hayli zor” karşılığı verdi.

‘Belki kolonya alabilirim’

Bayram şekeri alan bir emekli vatandaş da bayram ikramiyesinin ne kadar olduğunu soran Bulut’a, “Bu sene bayram ikramiyemiz 1100 TL, geçtiğimiz sene de 1100 TL’ydi. Üç sene evvelce bayram ikramiyesini CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun uğraşları yardımıyla aldık. Şeker alamıyorum, meblağları yüksek, tahminen kolonya alabilirim” dedi.

‘Kurban Bayramı’nda zenginler getirirse et yiyebileceğiz’

Emekli vatandaş, Bulut’un “Mutfak muhtaçlıklarını karşılayabiliyor musunuz” sorusuna da “Kredi kartıyla, fakat doldur boşalt yapıyoruz. Kredi kartı da kurtarmıyor lakin yapacak bir şey yok. Kiloyla et evresi bitti. Kasaba, markete gidip bir kilo et alamıyorum. Kurban Bayramı’nı bekliyorum. Kurban Bayramı’nda inşallah zenginler et getirirse Adana kebap yapabileceğiz” dedi.