Elon Musk, Twitter’ı bir hafta ortasında satın almayı planlıyor

Kar14

New member
Tesla CEO’su Elon Musk, daha evvel 44 milyar dolarlık anlaşmadan geri adım atmaya çalıştıktan daha sonra Twitter’ı satın alma sürecini tamamlamaya hazırlanıyor. Mutabakatın 28 Ekim’de tamamlanması bekleniyor.

aynı vakitte ünlü girişimci, Twitter için açıkça fazla ödeme yaptığını ve toplumsal ağın 44 milyar dolar değerinde olmadığını söylemiş oldu. Lakin, liderliği altında şirketin bedelinin bu ölçüsü bile aşabileceğinden emin.

Değerinin üzerinde ödeme yapıyoruz

Musk
: “Ben ve öbür yatırımcılar şu anda Twitter için açıkça fazla ödeme yapıyoruz. Fakat bana bakılırsa Twitter’ın uzun vadeli potansiyeli şu anki bedelinden kat kat daha yüksek.” diye konuştu.

Musk’a bakılırsa, Twitter bir varlık olarak son senelerda “zayıfladı“, bu niçinle şirketi bu biçimde bir ölçü karşılığında satın almak gerçek bedeliyle tam olarak uyumlu değil.

Satın alma sürecinin akabinde Musk, Twitter’ı özel bir şirkete dönüştürmeyi planlıyor ve mevcut tüm hissedarlara pay başına 54,20 dolar ödenecek. Ayrıyeten Elon, çalışanının %75’ini işten çıkararak bir daha yapılanmaya gitmeyi planlamakta. Bu, toplumsal ağın 7.500 çalışanının yaklaşık 5.600’üne denk geliyor.

Musk başlangıçta Twitter’ı 44 milyar dolara satın alacaktı, fakat çabucak sonrasında toplumsal ağı, dataları ve platformdaki bot sayısını gizlemekle suçladı. Akabinde verileri tahlil ettikten daha sonra toplumsal ağ için bu biçimde bir ölçü ödemeye hazır olmadığını söylemiş oldu. Bu açıklamaların akabinde Twitter’ın payları değer kaybederek şirketin sermayesini azalttı.

Twitter ile davalık oldu ve sonunda pes etti

Bunun üzerine Twitter idaresi Musk’ı, şirketin kıymetini düşürmek ve piyasa fiyatından daha ucuza satın almak için toplumsal ağın prestijini kasıtlı olarak zedelemekle suçladı. Toplumsal ağ sonrasındasında Musk’a karşı bir dava açtı ve toplumsal ağı birinci açıklanan fiyat olan 44 milyar dolardan satın almaya mecbur bırakarak anlaşmayı kapatmasını talep etti.

Musk’la yaşanan rezonansın akabinde Twitter’ın gerçek bedelinin 32 milyar dolardan daha düşük olduğu tahmin ediliyordu. Musk mümkün olan her biçimde anlaşmayı bozmaya çalıştı, lakin sonunda pes etti ve Twitter’ı orijinal fiyattan satın almaya hazır olduğunu söylemiş oldu.