Dünyanın en derin ikinci kanyonu Horma’ya büyük ilgi

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Derinliği yer yer 1200 metreyi bulan ve biroldukca risk barındırması niçiniyle geçişi en sıkıntı kanyonlar içinde gösterilen yaklaşık 12 kilometrelik Valla, seyir teraslarıyla ziyaretçilerine doğal hoşlukları izleme fırsatı sunuyor.

Pınarbaşı’nın Muratbaşı köyü Kanlıçay mevkisinden girilen Valla Kanyonu’ndan dönmek mümkün olmadığından, çıkış lakin 12 kilometre yürüdükten daha sonra Cide ilçesi Loç Vadisi Hamitli köyünden yapılabiliyor.

Zarı Çayı’nın yüzseneler öncesine uzanan seyahati sırasında oluşanHorma Kanyonu ise son olarak kayalara çivilerle monte edilen 3 kilometrelik ahşap platformla bir ucundan başka ucuna kadar yürüyerek geçilebilir hale getirildi. Ahşap platformdan geçerken, kanyonun tüm hoşlukları görülebiliyor.

Yaklaşık 3,5 kilometrelik kanyonu geçtikten daha sonra Ilıca Şelalesi’ne ulaşan suyun 10 metreden dökülmesiyle oluşan doğal havuz da bölgeyi gezenlerin beğenisini kazanıyor.

Son devirde doğal hoşlukları gün yüzüne çıkarmak gayesiyle yapılan yatırımlar yardımıyla, kanyona gelen ziyaretçi sayısı artmaya devam ediyor.

Pınarbaşı Belediye Lideri Şenol Yaşar, doğal güzellikleriyle öne çıkan bir ilçe olduklarını söylemiş oldu. İlçenin “Türkiye’nin dünyaya armağanı” olduğunu lisana getiren Yaşar, “Pınarbaşı’nın tabiat turizminde kelamda değil özde marka olduğunu artık gösteriyoruz.” dedi.

“Valla Kanyonu, ‘vahşi cennet’ dediğimiz bir kanyon. Duvar yüksekliği 1200 metreyi, uzunluğu ise 12 kilometreyi buluyor. Türkiye’de bir diğer yerde örneği olmayan, ortasında 3 kilometrelik yürüyüş yolu bulunan Horma Kanyonu da ilçemizde. Kanyonda endemik bitki çeşidi de mevcut. ‘Küçük Asyalı kanyon eğreltisi’ bitkisi, dünyada yalnızca Horma’da var.”

Kurban Bayramı’nda ilçenin ağır ilgi gördüğünü vurgulayan Yaşar, “Pınarbaşı’na günlük ziyaretçi sayısı yaklaşık 5 bin kişi. Pandemi daha sonrası Pınarbaşı çok ilgi görüyor.” diye konuştu.

Horma Kanyonu’nun girişindeki tesisin işletmecisi Murat Gölleroğlu isebayram ötürüsıyla günlük ziyaretçi sayılarının fazla olduğunu anlatarak, “Burayı her insanın görmesi gerekiyor. 3 kilometrelik platformdaki kanyon yürüyüşünde iklim ve bitki örtüsünün değişimini gorebiliyorsunuz. Burası bir tabiat olağanüstüsü.” tabirlerini kullandı.

Çanakkale’den Valla Kanyonu’nu gezmeye gelen Beğenilen Dağlı ise evvelinde eşiyle kanyonun araştırmasını yaptıklarını belirterek, “Küre Dağları epeyce hoş. Burayı epey beğendik. Harikulade tabiatı, fazlaca pak havası var. Buranın dünyanın ikinci büyük kanyonu olduğu söyleniyor, şahane bir yer.” dedi.

Almanya’dan Horma Kanyonu’na gelen Musa Çelik de “3 sene evvel bir daha gelmiştim lakin açılmadığı için içeriyi tam manasıyla nazaranmemiştim. Gittiğimde burayı herkese anlattım. Almanya’da iş arkadaşlarıma, tanıdıklarıma tavsiye ettim. Tabiat mükemmeli bir yer. Dünyanın neresinde olursa olsun her insanın burayı gelip görmesini öneriyorum. Allah’ın lütfetmiş olduğu bir yer.” değerlendirmesinde bulundu.