Diyarbakır ve Mardin turizmde bayram rahmeti yaşayacak

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Güçlü tarihi dokusu ile göz kamaştıran, kadim geleneği ve mutfağı ile ilgi goren medeniyetler kenti Diyarbakır ve Mardin turizmde ikili bayram yaşayacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olduğunu açıklamasının akabinde Türkiye’nin dört bir yanından fazlaca sayıda kişi rotasını kadim medeniyetlere konut sahipliği yapan, tarihi ve turistik yerleriyle göz dolduran Diyarbakır ve Mardin’e çevirdi.

“Otellerin hepsi dolu. Dayanılmaz bir talep var”

Normalleşmeyle hareketliliğin yaşandığı tarihi kentlerde Kurban Bayramı ötürüsıyla yoğunluk oluştu.Bayram tatilini ecdat yadigarı yapıtlarının yanı sıra doğal güzellikleriyle ve gastronomisiyle ziyaretçileri cezbeden Diyarbakır ve Mardin’de geçirmek isteyenlerin ağır talebi turizmcileri de sevindirdi.TÜRSAB Güneydoğu Anadolu Bölge Temsil Heyeti Lider Yardımcısı Serdar Baturay, AA muhabirine, vatandaşların salgın niçiniyle fazlaca kuvvetli bir müddetçten geçtiğini, artık gezmek ve eğlenmek istediklerini söylemiş oldu.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki turizm bileşenleri olarak salgın sürecine karşın uygun yol katettiklerini, bölgeye gelen yerli ve yabancı turistleri karşılamaya hazır olduklarını belirten Baturay, turistlerin bölgeyi epey merak ettiğini, yeni yerler keşfetmek istediğini söz etti.Baturay, “İnsanlar buraya geldiklerinde kendilerini memnun hissedecekler. Konuklarımızın hem karnı hem gözü doyacak tıpkı vakitte memnun biçimde buradan ayrılacaklar. Şu anda epey yoğunluk var. Bilhassa Kurban Bayramı’nın gelmesi ile yoğunluk oluştu.” dedi.

“Turizm açısından önemli bir hareketlilik bulunmakta”

Bölgeye gelenlerin tarihi yerleri hayli merak ettiğini anlatan Baturay, gastronominin de bölgeyi cazibe merkezi haline getiren niçinlerden biri haline geldiğini aktardı.Baturay, her insanın gelip bölgeyi görmesi gerektiğini lisana getirerek, “Bence gelmek, buraları keşfetmek için harikulade bir vakit. 2-3 yıl daha sonra tahminen burada turistlerden adım atamayacağımız pozisyona geleceğiz. Buraları kalabalıkta değil de daha sakin gezmek istiyorsanız tam vakti. Kurban Bayramı ötürüsıyla hayli ağır. Otellerin hepsi dolu. Dayanılmaz bir talep var.” diye konuştu.Diyarbakır Otelciler ve Turizm Derneği Lideri Ali Tanış, yeni tipkoronavirüs (Kovid-19) salgınından turizm bölümünün de etkilendiğini söylemiş oldu.

Aşılama çalışmaları ve yaşanan olağanlaşma ile hareketliliğin arttığına işaret eden Tanış, “Pandemi süreci ile kıyaslama yapıldığında turizm açısından önemli bir potansiyel, hareketlilik bulunmakta. İnsanların dışarıya çıkma, seyahat etme, denize girme, tarihi ve kültürel alanları gezme ve gastronomiden yaralanma eğilimleri başladı. Ümit ediyoruz ki bu süreç daha süratli ve sağlıklı bir biçimde ilerlemiş olur.” sözlerini kullandı.Otel işletmecileri olarak tüm önlemlere uygun biçimde hizmet verdiklerini aktaran Tanış, kentteki tüm otellerin bununla birlikte İnançlı Turizm Sertifikası’na sahip olduğunu, her ay denetlendiğini kaydetti.

“Şu anda doluluk oranlarımız yüzde 70’lerde”

Tanış, Mezopotamya’nın altın üçgeni olarak isimlendirilen Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa’da tarihi ve kültürel envanterin epey fazla olduğuna dikkati çekerek, gezilecek ve görülecek epeyce sayıda yer olduğunu belirtti.Bayramda daha da hareketlilik beklediklerini anlatan Tanış, bölge vilayetlerinin bu süreçte tatilini pahalandırmak isteyenler için düzgün bir seyahat rotası olduğunu tabir etti.Mardin Turizm ve Otelciler Derneği (MARTOD) Lideri Özgür Gürgör, Mardin’de yaklaşık 15 bin yatak kapasiteli 64 konaklama tesisinin bulunduğunu söylemiş oldu.

“Bayram tatilini yüzde 100 kapasiteyle kapatacağımıza inanıyorum”

Olağanlaşma sürecinde kentte önemli bir talebin oluştuğuna işaret eden Gürgör, “Mardin’e gelen herkes kendinden bir modül görür. Açık bir müze. Gelen konuklarımız fazlaca memnun biçimde ayrılıyor. Mardin varlıklı bir kültüre sahip. 1 Temmuz’dan itibaren önemli talep almaya başladık. Hem hafta sonu hem hafta içi yerli ve yabancı konuklarımız gelmeye başladı. Şu anda doluluk oranımız yüzde 70’lerde. Bu da bizim için sevindirici.” halinde konuştu.Gürgör, Mardin’in turizmde uzun vadede maksatlarına süratle ilerlediğini, salgından daha sonra ise birinci maksatlarının 1 milyon konuğu konuk etmek olduğunu lisana getirdi.Kurban Bayramı tatili için de epey önemli taleplerin geldiğini anlatan Güngör, “Bayram tatilini yüzde 100 kapasiteyle kapatacağımıza inanıyorum. Konuklarımız rahatlıkla Mardin’e gelebilir. Gelen konuklarımız keyifli bir biçimde ayrılacaklardır.” dedi.

“Çok hoş bir bayram tatili geçireceğiz”

Seyahat acentesi temsilcisi İsmail Sincar ise 12 yıldır bu dalda faaliyet yürüttüklerini, salgın niçiniyle kuvvetli bir müddetçten geçtiklerini belirtti.1 Temmuz’dan daha sonra Mardin’de önemli bir hareketlilik başladığınına bunun da turizmcileri sevindirdiğine değinen Sincar, “Otellerdeki doluluk oranı devasa yükseklikte düzeyde, neredeyse satışa kapandı. Biz de çalışmalarımızı ona göre hazırladık. Şu anda önemli talep var. Rezervasyonlarımızı aldık. İnşallah fazlaca hoş bir bayram tatili geçireceğiz.” diye konuştu.Sincar, hem Mardin birebir vakitte ülkenin turizmde hak ettiği pahası nazaranceğini söz etti.İstanbul’da yaşayan öğretmen Hacer Aydın, Kurban Bayramı tatilini geçirmek için arkadaşlarıyla Mardin’e geldiklerini söylemiş oldu.Erkenden gelerek gezmeye başladıklarını belirten Aydın, “Çok mutlu kaldık. Herkesi buraya bekleriz.” dedi.İstanbul’dan kente gelen Elif Taş ise en epeyce merak ettikleri kenti gezmenin memnunluğunu yaşadıklarını anlatarak, “Bu yaz sıcağında birinci görmek istediğimiz yer buralar oldu. Arkadaşlarla toplanıp buraya geldik. Mardin’e gelirken çok heyecanlandım. Buraları gelip görmek beni fazlaca keyifli etti. İçimde hayli farklı bir huzur var. Çok etkilendim. Merak edenlere kesinlikle tavsiye ederim.” halinde konuştu.