Dalış tutkunları bir daha Kekova’da

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Kekova’da dalış için gelen su altı tutkunları, Demre’ye bağlı Üçağız Mahallesi Limanı’nda buluşuyor. Tekneye gelen su altı tutkunlarının ateşi ölçülüyor. Burada teknede verilen brifingin ve yapılan tanıtımın akabinde tekne ile su altını keşfe çıkılıyor.

Seyahat sırasında dalınacak noktalar, usta dalgıçlar tarafınca tanıtılıyor. Yarım saat süren tekne seyahatinin akabinde dalış noktasına varılıyor. Dalış tutkunları burada eğitmenler eşliğinde bölgenin eşsiz su altı hoşluğunu nazaranbiliyor. Demre’de 20 dalış noktası bulunuyor.

Bunların başında Antrum, Antrum Mağarası, Mavi Mağara, Kabay Koyu, Şark Beyefendi Koyu, Eğri Liman, Iberian Cost batığı, mağaralar yer alıyor. Dalış için günlük ödenecek ölçü öğlen yemeği dahil 350 lirayı buluyor.

Teknede yapılan hazırlıkların akabinde su altı tutkunları, kümeler halinde ve eğitmenler eşliğinde Akdeniz’in mavi sularının altındaki gizemli dünyayı keşfe çıkıyor. Su altındaki kalış müddeti 40-60 dakika içinde değişiyor. Gelen kümeler, bilhassa Mavi Mağara, Antrum Mağara ve Iberian Cost batığına kesinlikle dalış yapıyor ve balık sürülerini, bitkileri, mağaraların yolunu birlikte keşfediyor.

Su altında güçlü bir tarih ve fazlaca çeşitli deniz tavşanı çeşitleri ve balık sürüleri yer alıyor. Görüş aralığı ve su paklığı eksiksiz olan Kekova’da dalış, Kekova Adası’nın güney kısmında yapılıyor. Kekova Adası’nın kuzeyindeki Batık Kent’te ise dalış yasak.

GÜNLÜK 350 LİRA

Kekova’ya dalış için uzaktan gelen kümeler, genelde hafta sonunu tercih ediyor. Günde iki sefer olmak üzere iki günde 4 dalış yapılıyorlar. Dalış için günlük ödenecek ölçü ise öğlen yemeği dahil 350 lira. Gün uzunluğu süren dalışlar bir daha Demre’ye bağlı Üçağız Mahallesi’nde sona eriyor.

‘MAĞARALARI İLE MEŞHUR BİR BÖLGE’

Kekova’da su altı tutkunlarına eşlik eden ve dalış eğitimi veren profesyonel dalgıç Levent Işık, “Kekova her şeydilk evvel el değmemiş tabiatı ile tarihi ile inanılmaz bir bölge. Buraya gelen dalış severler bilhassa kent hayatının kalabalığından ve öteki merkezlerin yoğunluğundan kaçıp ve sahiden el değmemiş bir tabiata dokunmak için geliyorlar.

Suyun altının en büyük özeliği, görüşün fazlaca yeterli olması, mağaraları ile meşhur bir bölge olması. Vakit zaman balık geçişlerinin olması, yani baraküda sürüleri, ortada sırada gördüğümüz foklar, başka canlılar buradan sürü halinde geçiş yapabiliyorlar” dedi.

‘MAĞARALAR ÇOK GÜZELDİ’

Kekova’ya dalışa gelen Gülşah Orakçı, “Kekova’ya birinci kere geldim. Merak ettiğim için geldim. Su altı hayli hoştu. Görüş epeyce hoştu. Mağaralar epeyce hoştu. Canlılar da bir o kadar canlıydı. her insanın gelip burada dalış yapmasını tavsiye ediyorum. Hoş bir tecrübe olur dalış severler için. Hepiniz buraya gelin” diye konuştu.

Samim Durmaz ise, “Daha evvel de Antalya’nın birfazlaca yerinde dalış yaptım. Lakin Kekova daha hoş, daha pak bir bölge dalış için. Canlılık oranı da sahiden çok fazla. Paklık manasında da hakikaten hayli temizdi. Mağaralar olarak epey canlı bir yerdi” tabirlerini kullandı.

Ebru Yazır da “Kekova’ya birinci defa geldim. Mağara harikaydı. Canlılık kusursuz idi. Çok hoş kıyıları var. her insanın burayı görmesini epeyce tavsiye diyorum” dedi.