Cumhurbaşkanı Mersin’de gençlerle buluştu

Vitra

New member
Cumhurbaşkanı Mersin’de gençlerle buluştu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün Mersin ziyareti daha sonrasında 81 vilayetten üniversite kazanan öğrencilerle gerçekleştirdiği Gençlerle Buluşma Programı’nın imgeleri paylaşıldı.

Üniversiteyi kazanan öğrencilerle bir ortaya gelmekten büyük memnunluk duyduğunu belirten Erdoğan, “Üniversite kapısına gelene kadar okul evvelce, birinci, orta ve lise düzeylerine kadar eğitim öğretimin her evresinden geçen siz pahalı kardeşlerim bu sürece büyük emekler verdiniz. Bu yıl nihayet emeklerinizin karşılığını alarak üniversiteli sıfatını kazandınız” tabirlerini kullandı.

“Her biriniz farklı üniversitede, başka fakültelerde, farklı kısımlarda olsanız da hayalleriniz farklı olsa da geleceğe tıpkı umutla birebir heyecanla baktığınızı biliyorum” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu biçimde devam etti:

“Öncelikle sizleri üniversite imtihanındaki başarınız ve yerleştiğiniz kısımlar için tebrik ediyorum. Başarılı bir eğitim öğretim sürecinin akabinde hayata atıldığınızda da inşallah birebir başarıyı göstereceğinize eminim. Önünüzdeki uzun üniversite maratonunda şüphesiz önceliğiniz derslerinizde başarılı olmanızdır. tıpkı vakitte toplumsal ve kültürel faaliyetlerde hayatınızı zenginleştirmeniz, donanımınızı artırmanız gerekiyor. Gerek üniversitedeki imkanları, gerek dışardaki fırsatları kıymetlendirerek hayatınızın bundan daha sonraki safhasında en hazırlıklı biçimde ona da başlayacağınızdan kuşkum yok. örneğin üniversitelerdeki öğrenci kulüpleri bu bakımdan kıymetli bir imkandır. Sizlerden spordan teknolojiye, toplumsal sorumluluklardan fikri gelişime kadar geniş bir yelpazedeki öğrenci kulüplerinde faal biçimde yer almanızı istiyorum. ömrünüzün tahminen de en hoş periyotlarını geçireceğiniz üniversite yıllarını ilerde hasretle ve hayırla yad etmek için her gününü dolu dolu geçireceğinizi düşünüyorum”

Gençlere “dil öğrenin” tavsiyesi

Üniversite yıllarının bununla birlikte gençlerin fikri donanımlarını güçlendirdikleri, siyasi görüşlerini şekillendirdikleri periyotlar olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sizlerden istirhamım, asıl kaynaklarına inip araştırmadan sorgulamadan, tefekkür etmeden, özellikle da kendi medeniyetinizi, külçeşidinizü, tarihinizi, tam manada öğrenmeden siyasi kimlik sahibi olmayın” dedi.

Erdoğan, konuşmasını şöyleki sürdürdü:

“Medya ve toplumsal medya üzere büyük bir kısmı palavra yahut saptırma üzerine şurası manipülasyon araçlarıyla tanınan sanatçı, fenomen, şovmen bu tiplerden bireylerin yönlendirmesiyle asla fikir ve tavır belirlemeyin. Hani o meşhur kalıpla tabir edecek olursak, evvel kendiniz olun, evvel kendinizi tanıyın, evvel kendinizin de ortasında bulunduğu medeniyet ve kültür ikliminizi tanıyın. daha sonra öbür her şeyi öğrenin. daha sonrasında fikri ve siyasi safınızın ismini koyun. Bir öteki değerli konu yabancı lisan eğitimine kıymet vermenizdir. Yabancı lisan eğitimini evvel irtibat, akabinde da ilgi düzeyinize nazaran akademik standartlarda çözmeden hayata başlarsanız kendinizi bir adım geride bulursunuz. Hatta artık bir yabancı lisan dahi kâfi olmuyor. İkinci, üçüncü yabancı lisan bilmek tercih niçini haline geliyor. Yeni bir lisan öğrenmek hem de yeni bir dünyayı, yeni bir kültürü, yeni bir hayat ve fikir biçimini de öğrenmek demektir. Sıkıntıya bu açıdan baktığınızda, yabancı lisan öğrenmenin size, okuldaki gereksinimlerin hayli ötesinde bir katkı sağlayacağını nazaranceksiniz. Üniversite eğitimi size mesleksel bir formasyon kazandırmanın ötesinde ilim ve ötürüsıyla ömrün tüm boyutlarının kapılarını açan bir fonksiyona sahiptir. Hocalarınızdan, arkadaşlarınızdan, toplumsal etrafınızdan, bilgi kaynaklarından ne kadar fazlaca yararlanırsanız üniversite eğitiminin bu istikametini o derece kıymetlendirmiş olursunuz”

“Gençler geleceğin tohumudur”

Merhum Nurettin Topçu’nun “Gençler, geleceğin tohumudur” söylemiş olduğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tohum olarak bu vatanın bağrına düşen sizler evvel filize, akabinde görkemli çınarlara dönüşecek, kendinizle bir arada bu milletin de geleceğini şekillendireceksiniz.” değerlendirmesinde bulundu.

Ailelerin her vakit olduğu üzere üniversite senelerında da çocuklarının en yakın destekçileri olacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendilerinin de 19 yıldır gençleri eğitimden sıhhate, spordan kültür ve sanata, teknolojiden girişimciliğe kadar her alanda, hayallerini hayata geçirmeleri için desteklemenin uğraşı ortasında olduklarını söylemiş oldu.

Bu çerçevede, Cumhuriyet tarihinde görülmemiş projeler geliştirdiklerini, yatırımlar yaptıklarını, imkanlar sağladıklarını vurgulayan Erdoğan, “örneğin, 19 yıl evvel ülkemizdeki yalnızca 9 olan Gençlik Merkezi sayısını 376’ya, Gençlik Ofisi sayısını 223’e çıkardık. Gençlik merkezlerimizin üye sayısı 5 binden 2,5 milyona çıktı. Sayılarını 51’e yükselttiğimiz gençlik kamplarına bu yıl 17 bin, tematik gençlik kamplarına 7 bin, STK gençlik kamplarına 6 bin genç katıldı” dedi.

“Lisanslı sportmen sayımızı 278 binden 10 milyon 200 bine çıkardık”

Birebir biçimde atletizm pisti sayısını 12’den 56’ya, olimpik yüzme havuzu sayısını 46’dan 279’a çıkardıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemize kazandırmak için kolları sıvadığımız çağdaş stadyumlardan 32’sini tamamladık, 9’unun üretimine devam ediyoruz 5 tanesi de proje ve ihale basamağındadır. Sporu ömrün merkezine almak unsuruyla mahallelerimizde toplam 2 bin 754 futbol ve voleybol alanları kurduk. Ülkemizin olimpiyatlar başta olmak üzere, memleketler arası karşılaşmalarda son devirde kazandığı muvaffakiyetlerin gerisinde işte bu biçimde bir alt yapı ve uğraş vardır.” açıklamasında bulundu.

Erdoğan, şunları kaydetti:

“Yüksek tahsil yatak kapasitemizi 182 binden 717 binin üzerine çıkardık. Yüksek tahsil burs ve kredi meblağını, lisans öğrencileri için nazaranv geldiğimizde ne alıyorlardı biliyorsunuz değil mi, siz doğal o günleri görmediniz, 45 liracık burs. Bunu 650 liraya çıkardık. Yüksek lisans öğrencileri için aylık 90 lira alıyorlardı 1300 liraya çıkardık. Doktora öğrencileri içinse aylık 135 liradan 1950 liraya yükselttik. Yurtlarımızda barınan yüksek tahsil öğrencilerimize verdiğimiz aylık beslenme yardımını 11 liradan bugün 480 lira düzeyine çıkardık. İnşallah bu sayıları, yılbaşında yeniden güncelleyeceğiz. Üniversite sayımızı 76’dan 207’ye, akademik işçi sayımızı 70 binden 181 bine yükselterek, yüksek tahsile geçişteki tıkanıklığı ortadan kaldırdık. Artık alt yapıya ait eksiklerimizi tamamladığımız için bundan daha sonra tüm imkanlarımızı eğitim öğretimin her kademesinde ve olağan olarak üniversitelerde kalitenin yükseltilmesine teksif edeceğiz. Sizlerden bu süreci, şimdilik öğrenci ileride de yetişmiş insan gücümüz olarak en hoş biçimde değerlendirmenizi ve daha yükseğe taşımanızı bekliyorum”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, klarnet virtüözü Serkan Davet ve halk müziği sanatkarı Elif Buse Doğan’ın çeşitli türküleri seslendiği gecede da birtakım türkülere de eşlik etti.