CHP’li Arık otizmli gencin odasını gösterdi: İnsan evladı bu koşullarda nasıl yaşar?

Vitra

New member
CHP’li Arık otizmli gencin odasını gösterdi: İnsan evladı bu koşullarda nasıl yaşar? CHP Kayseri Milletvekili ve bununla birlikte otizmli bir bireyin babası olan Çetin Arık, Sakarya’da Arifiye Bakım Evi’nde kalan Sinan isimli otizmli gencin yaşadığı meseleleri TBMM gündemine taşıdı. TBMM Genel Kurulu’nda kelam alan Arık, Sinan’ın kaldığı odanın fotoğrafını göstererek AKP iktidarına seslendi. Arık, “Bir insan evladı bu kurallarda nasıl yaşar?” diye sordu.

‘Bir insan evladı bu koşullarda nasıl yaşar?’

Arık’ın konuşması şu biçimde:

Bu fotoğrafa düzgün bakın. Bu fotoğraf Sakarya Arifiye Bakım Evi’nden. Burası Sinan’ın odası. Sinan, otizmli bir genç; Sinan çırılçıplak bu odada yaşıyor, burada yemek yiyor, bu mavi şeyin üzerinde yatıyor, bu köşeye de tuvaletini yapıyor. Milletin Meclisi’nden 101 odalı saraylarda bir kuş sütü eksik sofralarda iftar verenlere sesleniyorum, mübarek Kadir Gecesi’nin hürmetine siz sayın milletvekillerinin vicdanına sesleniyorum: Bir insan evladı yemek yediği yerde beraberinde tuvaletini yaparak yaşıyor. Bir insan evladı bu kurallarda nasıl yaşar? Burada Sinan’a eğitim verecek özel eğitimci yok, burada Sinan’ı rehabilite edecek hiç kimse yok. Sinan, gereğince özel eğitim almadığı için bu koşullarda yaşıyor.