Cengiz Holding’e Cumhurbaşkanı sonucuyla dayanak

Vitra

New member
Cengiz Holding’e Cumhurbaşkanı sonucuyla dayanak Cengiz Holding’e bağlı Eti Bakır şirketi tarafınca Samsun’da kurulacak katot bakır ve kimyasal gübre üretim tesisine gümrük vergisi ve KDV muafiyeti başta olmak üzere biroldukca takviye verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de bugün yayımlanan Cumhurbaşkanı sonucuna nazaran, 1,6 milyar TL bedelindeki başlangıç tarihi 1 Mart olarak belirtilen katot bakır ve kimyasal gübre üretim tesisinin tevsi ve eser çeşitlendirme yatırımına, proje bazlı devlet takviyesi sağlanacak. Sabit yatırım fiyatı 1.6 milyar TL olarak belirlenen projenin 4 yılda tamamlanması ve 300 ek, 20 de nitelikli işçi istihdamı yaratması öngörülüyor.

Çok sayıda büyük dayanak

Alınan karara bakılırsa tevsi ve eser çeşitlendirme yatırım mühleti sonunda, işletmenin yıllık 15 bin ton katot bakır, 250 bin ton da DAP gübresi ek üretim kapasitesine ulaşması planlanıyor.

Resmi Gazete’nin yayımlanan sonucun ek kısmında proje kapsamında; gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisna ve iadesi, vergi indirimi (vergi indirim oranı: yüzde 100, yatırım katkı oranı yüzde 80, yatırım katkı meblağının yatırım periyodunda kullanılabilecek oranı yüzde 100), azami fiyat hududu olmaksızın 10 yıl periyodik SGK patron primi takviyesi, 10 yıl müddetli gelir vergisi stopaj dayanağı, azami 20 milyon TL meblağında ve 5 yıl müddetli nitelikli işçi takviyesi, 75 milyon TL ile sonlu 10 yıla kadar güç tüketim harcamalarının yüzde 50 oranında güç takviyesi ve yatırım yeri tahsisi teşvikleri sağlanacak.