Büyük tutkumuz: Formula 1 ve Türkiye GP’si

Sarr

Active member
SERHAN ACAR

Dokuz yıllık bir ortadan daha sonra geçtiğimiz sene ülkemizde bir daha kavuştuğumuz Formula 1’e, önümüzdeki hafta bir sefer daha konut sahipliği yapmaya hazırlanıyoruz. Formula 1 Rolex Türkiye GP’si, fazlaca çekişmeli ve heyecanlı geçen 2021 döneminin 16. yarışı olarak 8-10 Ekim tarihlerinde organize ediliyor. okuz yıllık bir ortadan daha sonra geçtiğimiz sene ülkemizde bir daha kavuştuğumuz Formula 1’e, önümüzdeki hafta bir defa daha mesken sahipliği yapmaya hazırlanıyoruz. Formula 1 Rolex Türkiye GP’si, epeyce çekişmeli ve heyecanlı geçen 2021 döneminin 16. yarışı olarak 8-10 Ekim tarihlerinde organize ediliyor. Bu vesile ile ben de fazlaca uzun yılların akabinde bir daha ‘Milliyet sayfalarına’ dönmenin heyecanını yaşıyorum. Ve bu birinci yazımda, Türkiye GP’sinin, 20 yıla yaklaşan macerasının ortasında yer alan birisi olarak, sizi bir çocuğun hayallerinden başlayan bir seyahate çıkarmak istiyorum. Formula 1 aşkıFormula 1 seyretmeye, 11 yaşında ve 1990 yılında başladım. TRT’de yayınlanan Start programıyla çocukluğumdan beri epeyce sevdiğim arabaların, bu sefer yarışına aşık oldum resmen. Start programı haricinde, Türkiye’nin birinci özel televizyonu Star 1’de 15 günde bir yayınlanan Motorsporları Dünyası’ndaki 10 dakikalık yarış özetleri Formula 1’e adeta tutkuyla bağlanmamı sağladı bir anda.Cep telefonunda internetin, meskenlerde bilgisayarın olmadığı senelerda, kendi kendime yarış sonuçları, puan durumları üzere ayrıntıları içeren belgeler hazırlıyordum. Tamamını seyrettiğim birinci dönem 1993 oldu. Yetersiz İngilizcem ile yarışları Eurosport’tan takip etmeye çalışıyordum.bu biçimdelar ortaokul-lise çağında olan bir ergen olarak, bir gün bir Grand Prix yarışını yerinden izlemenin hayalini kurardım. İdolüm: Ayrton SennaSpora ilgi duymaya başladığım birinci senelerda Alain Prost’a daha fazlaca hayran olsam da, daha sonradan araba üzerindeki inanılmaz yeteneği, kendine olan fazlaca büyük itimadı, oburlarının düşünmeye bile cüret edemediği atakları yapması, yağmur altında tüm rakiplerini ezip geçmesi, pistte acımasız olsa bile pist haricindeki insancıllığı, ikinciliği kaybetmek olarak görmesiyle Ayrton Senna emsalsiz en sevdiğim pilot oldu. Imola 94’te hayatını kaybettiğinde, adeta buhrana girdim. Annemle birlikte ağlayarak cenaze merasimini seyrettik.Türkiye’nin tanışması1995 yılında Cine 5’te Formula 1 yarışlarının canlı yayınının başlamasıyla, Türkiye Formula 1 ile tanıştı. 1998’den itibaren NTV’nin Formula 1’i yayınlamaya başlamasıyla, ülkemizde bu spora karşı olan ilgi artmaya başladı. Beşerler sabah erken saatlerde Michael Schumacher-Mika Hakkinen rekabetini izlemek için ekran başına geçiyordu. Gençler Ferrari’ciler yahut McLaren’ciler olarak yarışları takip ediyordu.1997 yılında Türkiye Araba ve Motorsporları Federasyonu (bu biçimdeki ismiyle TOMSFED) başkanlığına seçilen Mümtaz Tahincioğlu’nun seçim vaatleri içinde, Dünya Ralli Şampiyonası, MotoGP ve Formula 1’i Türkiye’ye getirmek vardı. O günlerde kimse pek inanmasa da azimle çalışan küçük bir kümenin uğraşlarının etkisinin gitgide büyümesiyle, yalnızca sekiz sene ortasında bu vaatlerin hepsi gerçek olacaktı.

Hayaller gerçek oluyor

Mümtaz Tahincioğlu önderliğinde Muhtar Kent, Cem Hakko, Mehmet Karabeyoğlu, Nuri Çolakoğlu, Fatih Altaylı üzere değerli isimlerin oluşturduğu Formula Derneği’nin çalışmalarını takiben 57. hükümetin Türkiye GP’sini devlet garantisi vererek onaylaması, yıllık yarış bedelini ödemeyi taahhüt etmesi ve 2003’te Formula 1 pistinin temelini atılmasının akabinde, İTO ve TOBB’ün yatırımıyla ülkemiz 2005’te Formula 1 takvimine girdi.
2005’te TOSFED olarak birinci sefer yapacağımız yarış öncesinde, Macar Federasyonu ile ortaklaşa bir Formula 1 kursu açtık ve haftalar boyunca, kendimiz dahil tüm bakılırsavlileri eğittik.
Bir Grand Prix yarışını yerinden izlemeyi hayal ederken, meskenime 30 km uzaklığa İstanbul Park yapıldı ve yıllardır televizyonda hayranlıkla izlediğim F1’in Yöneticisi Charlie Whiting’in yanında Yarış Kontrol’de bakılırsav yapmaya başladım. Nitekim inanılmaz bir tecrübeydi.
Hala 110 bin seyirci ile Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en kalabalık spor tertibi olan birinci Türkiye GP’sinde, pazar günü, yarıştan hemilk evvel pite çıkıp dolu tribünleri gördüğümde hakikaten gözümden yaşlar süzüldü.
Yalnızca benim için değil, ülkemiz ortasında, ulaşılmaz görülen bir amaç, bir düş gerçek olmuştu.

Rekabet fazlaca fazla

2021 Formula 1 dönemi, son senelerda olmadığı kadar büyük bir çekişmeye sahne oluyor. En uygun iki ekip görünümündeki Mercedes ve Red Bull’un arabaları, performans olarak birbirine fazlaca yakın. Yedi sefer dünya şampiyonu ve geçen yılki bizim yarışın galibi Lewis Hamilton ile bu sene en hayli yarış kazanan ismi Max Verstappen’in içinde, 15 yarışın akabinde yalnızca bir dokuzunculuk kadar, iki puanlık bir fark var.
İki şampiyonluk adayı, bu sene, pist üstünde tam 15 sefer tekerlek tekerleğe çaba ettier. Geçen sene yeni dökülen asfaltın oturmasıyla, bizi, tahminen de bugüne kadar ki en süratli Türkiye GP’si bekliyor.

2011’de verilen orta

2011’de Formula 1 İdaresi ile ülkemiz ismine yapılmış olan muahedenin sona ermesinin akabinde takvime veda ettik. bu vakitte, bir hayli yeni ülkenin (İspanya 2. Yarış, Singapur, Abu Dhabi, Güney Kore, Hindistan, Amerika) takvime girmesiyle yarış bedellerinin dramatik biçimde artması, bizim ismimize olumsuz bir gelişme oldu.
Televizyonda Formula 1 anlatmaya devam ettim, 2006, 2009, 2010 ve 2011 senelerında tam dört kere, yerinden yarış anlatmak için Formula 1’le bir arada dünya çeşidini tamamladım. Çocukken hayran hayran izlediğim Monza, Monako, Suzuka, Silverstone pistlerde çalıştım, yürüdüm, yarış anlattım. Formula 1’in ticari olarak el değiştirmesi, toplumsal medyanın daha aktif kullanılması, Drive to Survive belgeseli ve son beş yıldır yayıncı kuruluş olan S Sport’un her geçen gün genişleyen yayın ağı ile bir arada, 2020’lere hakikat ülkemizde Formula 1’e olan ilgi gözle görülür biçimde arttı.

Türkiye’ye fazlaca yakıştı

2020’de Kovid-19 pandemisi tüm dünyayı olduğu üzere Formula 1’i de vurdu. 10’a yakın ülke Grand Prx yarışlarını iptal edince, F1 İdaresi, kovid ortamında yarış yapabileceği yeni ülkelere yöneldi. İşte bu fırsatı gerek TOSFED, gerekse pistin işletmecisi Intercity İstanbul Park fazlaca uygun kullandı.
Ülke olarak yalnızca 80 günde, dokuz yıldır yapılmayan, dünyanın en büyük yarışını yapmaya soyunduk. Üstelik ortada, bir de WRC Türkiye Rallisi tertibi vardı. Yarıştan evvel Red Bull’un İstanbul tanıtım görüntüsüyle güzide kentimiz İstanbul’un tüm hoşluğu, bütün dünyaya bir kere daha hatırlatıldı.
Yarış son on yılın en düzgün çekişmelerinden birisine sahne oldu. Lewis Hamilton’ın yedinci dünya şampiyonluğunu ilan etmesiyle birlikte ülkemiz için daha da büyük bir tanıtım fırsatı doğdu; canlı yayında tüm dünyada 90 milyona yakın insan Türkiye GP’sini seyretti.
Yarış sene sonunda F1.com’daki tüm dünyaya açık taraftar oylamasıyla ‘Yılın en güzel yarışı’ seçildi. özetlemek gerekirsesı Formula 1, Türkiye’ye; Türkiye de Formula 1’e epeyce yakıştı.

Sahne bir daha bizim

Pandemi 2021 yılında de F1 takvimini etkileyince, Türkiye GP’si evvel 13 Haziran’da yapılmak üzere belirtildi. Resmi açıklamadan yarışa kadar yalnızca altı hafta vardı, lakin biz ülke olarak bir daha ‘Yaparız’ dedik. Evvel İngiltere’nin kırmızı liste yasaklarına takıldık, daha sonra 3 Ekim’de Singapur’dan boşalan yer için tekrar takvime girdik. O tarih de bir hafta ötelendi ve nihayet 10 Ekim’de, haftaya, artık sahne bizim. Bu ortada İngiltere’nin seyahat yasaklarında kırmızı listeden çıkmamızla, ülkemize bir daha yılda 2 milyondan fazla İngiliz turistin gelmesinin önü de açılmış oldu.