Bakan Özer’den yüzyüze eğitim açıklaması: ‘Okullardan hiç biri kapatılmadı’

Vitra

New member
Bakan Özer’den yüzyüze eğitim açıklaması: ‘Okullardan hiç biri kapatılmadı’ Hürriyet’te yer alan habere bakılırsa, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, NTV canlı yayınında gündeme ait soruları yanıtladı.

İşte Bakan Özer’in açıklamalarından öne çıkanlar:

6 Eylül’de tüm kademeli sınıf düzeylerinde 5 gün yüz yüze eğitimi başlattık. Başlatmadan evvel fazlaca sayıda tedbir aldık. Sıhhat Bakanlığı ile birlikte bir rehber hazırladık. Sürecin tamamını Sıhhat Bakanlığı ile koordine ediyoruz. Okullarımızda elektronik takip sistemi kurduk. Bu birinci kez yapılan bir şeydir. Her okuldaki aşı, test durumları anlık takip ediliyor.

Salgın süreciyle ilgili davet merkezi kurduk. Bilim insanlarından oluşan bir müracaat şurası oluşturduk, bugün birinci toplantılarını yaptılar. Sıhhat Bilim Heyeti’nin alternatifi olan bir heyet değildir.

Şu anda 71 bin 320 okulumuzdan hiç biri olay niçiniyle kapatılmadı. Şayet bir sınıfta, 1’den 12’ye kadar 2 olumlu hadise var ise sınıfta biz 14 gün yüz yüze eğitime orta veriyoruz. Dijital platformlarından canlı bir biçimde ders yapıyorlar. 14 gün bittikten daha sonra bu arkadaşlarımız sisteme geri dönüyor. Yüz yüze eğitime kaldıkları yerden devam ediyorlar. Hadise bazlı biçimde gidiyoruz. Bu fazlaca kıymetli bir şey. Toplumdaki hadise sayılarını bizler de takip ediyoruz. Şayet trend artıyorsa o artış kesinlikle bizim olay sayımıza yansıyor. Kapatılan sınıf sayısındaki artış çok doğal zira hadise sayıları artıyor.

Aşı olmayan öğretmenlere PCR zaruriliği bulunuyor. PCR testi ile müspet olduğu belirlenen öğretmen var mı?

Belirti göstermeyen lakin PCR ile olumlu çıkan öğretmenler var. hiç bir semptom göstermeyen aşı olmamış müspet olaylar ortaya çıktı. Şu anda okullarımız en inançlı ortamlar olmaya devam ediyor. Bizim hadise bazlı sınıf bazlı yaklaşımımız periyodun sonuna kadar okulların yüz yüze açık kalması ile ilgili önemli bir avantaj sağlayacak. Sayılar artabilir. Kapatılan sınıf sayıları artacak. 200’lerde durmayacak.

Hafta sonu eğitimi yapılacak mı?

Hafta sonu eğitim üzere sistematik bir yaklaşımımız yok. Sorun bazlı okullarda tahliller üretiyoruz.

“PCR ile olumlu çıkan öğretmenler var”

Belirti göstermeyen lakin PCR ile müspet çıkan öğretmenler var. hiç bir semptom göstermeyen aşı olmamış olumlu olaylar ortaya çıktı.

“Öğrencilerin burnundan PCR testi için örnek alınmayacak”

Velinin isteği olmadan öğrencilere test yapılmayacak. Öğrencilerin burnundan PCR testi için örnek alınmayacak.