‘AKP’li belediye lideri uzmana rüşvet verdi’ tezi

Vitra

New member
‘AKP’li belediye lideri uzmana rüşvet verdi’ tezi Filyos Belediye Lideri Ömer Ünal’ın zimmet suçlamasıyla yargılandığı davada mahkemenin nazaranvlendirdiği ekspere 100 bin lira rüşvet verdiği tez edildi. Beldede otel inşaatı bulunan Galip Serkan Güpgüpoğlu, “Başkan verdiği rüşveti benden istedi, vermeyince otelimi mühürledi” diyerek Ömer Ünal hakkında şikâyetçi oldu.

Cumhuriyet’ten Ali Ayaroğlu’nun haberine göre, Filyos Belediye Lideri Ömer Ünal, periyodun Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli’nin 2018’de verdiği soruşturma müsaadesi ile “nazaranvi berbata kullanma”, “Kamuyu ziyana uğratma” ve “4 milyon TL zimmet” suçlamasıyla yargılanıyordu. Çaycuma 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Fethi Dinçer, Nazmi Yüksekzeybek, Şahika Işık Ayhan, Dinçer Gönen uzman olarak bakılırsavlendirildi. Mahkeme, eksperin hazırladığı rapor doğrultusunda Ömer Ünal’ın beraatına karar verdi. Lakin bu sonucun akabinde beldede 400 yataklı otel inşaatı bulunan Kayserili iş insanı Galip Serkan Güpgüpoğlu, uzmana 100 bin lira rüşvet verdiği argümanıyla Ömer Ünal hakkında hata duyurusunda bulundu.

Rüşvet argümanı ile ilgili soruşturma başlatılırken Çaycuma Cumhuriyet Başsavcılığı tarafınca müşteki sıfatıyla tabiri alınan Galip Serkan Güpgüpoğlu, 27 Temmuz günü Ömer Ünal’ın daveti üzerine belediyeye gittiğini anlatarak şöyleki devam etti:

“Ömer Ünal, Çaycuma 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bir dava belgesi olduğunu söyleyerek bir şeyler anlatmaya başladı. Bu belgenin Ankara’da ekspere gönderildiğini, uzmanların Fethi Dinçer, Nazmi Yüksekzeybek, Şahika Parıltı Ayhan, Dinçer Gönen olduğunu, eksperler ile irtibata geçtiğini ve kendi lehine rapor tanzim etmesi için uzmanlara 100 bin lira para verdiğini anlattı. Ben bana yönelik bu ikrarı içerir telaffuzları ile ilgili Ömer Ünal ve eksper heyeti hakkında Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na hata duyurusunda bulundum. Benim şikâyetimin konusu Ömer Ünal’ın bana bunları anlattıktan daha sonra eksperlere verdiği 100 bin lirayı benden istemesidir. Kendisi bana 100 bin lira ziyanını benim kendisine ödememi, şayet ödemezsem otel ruhsatını iptal edeceğini ve ruhsatın bitiminde yenilemeyeceğini belirterek beni tehdit etmiştir. Ben de kendisine bu biçimde bir parayı ödemeyeceğimi, bunun cürüm olduğunu ve bu suça iştirak etmeyeceğimi söylemiş oldum ve talep ettiği 100 bin lirayı bana çıkaracağı zorluklara karşın ödemedim.”

İnşaat mühürlendi

Edinilen bilgilere nazaran Lideri Ünal, irtibata geçtiği Güpgüpoğlu’ndan tabirini geri çekmesini istedi. İhtar olarak da vakit zaman inşaatın suyunu ve elektriğini kestirdi. Fakat Güpgüpoğlu’nun geri adım atmaması üzerine otel inşaatı belediye tarafınca mühürlendi.

Güpgüpoğlu, “Ben rüşvetle iş yapacaksam hiç yapmam. bu biçimde rüşvetçilerin bu makamlardan temizlenmesi gerek. Bu rezaleti, bu pisliği temizlemek için her şeyi göze aldım. Ucu nereye gidecekse oraya kadar gideceğim” diye konuştu.