8000 TL’ye karavan yaptı Türkiye’yi geziyor

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?
Gonca Kocabaş – [email protected]

Ben Ozan Avşar. 1997 yılında Osmaniye ilinin bir köyünde doğdum ve gözlerimi açtığımda köy hayatıyla iç içeydim. Ailem çiftçilik yapıyor, çocukluğumda toprakla büyüyerek geçti.

Köyde sıradan yaşama alıştığım için kent ortamları beni daima sıktı. Her vakit tabiata kaçış benim için uygun geliyordu. Konya’da Kto Karatay Üniversitesinde Psikoloji kısmını kazandım. Okul vakti yurtta kaldım bir süre lakin tabiattan ve kendimden uzaklaştığımı hissetmeye başladım.

Küçük bir otomobil alıp karavan yapmaya karar verdim. Ve bunu başardım. Küçük beyaz bir araç, ismi Küpşeker, yanıma birde siyah bir dost edindim kedimin ismi de Çay’dı. Okul vakti tam vakitli olarak küçük karavanımda yaşamaya başladım. hayatın tadını özgür olarak daha âlâ aldığımı düşünüyorum.

Ne kadar vakittir karavanda tam vakitli yaşıyorsunuz?

Karavanımı üniversite 3. Sınıfta aldım ve 2 yıl yani üniversite 3 ve 4. Sınıfta tam vakitli olarak yaşamaya başladım. Şuan mezun oldum, ailemle vakit geçiriyorum lakin bir daha de küçük karavanımdan kopamadım onunla daima gezmeye devam ediyorum.

Aracı ne kadara satın aldınız ve içine ne kadar masraf yaptınız? Karavana dönüştürmek ne kadar vakit aldı?

Aracım aslında karavan yapmak için biraz küçük bir araç. Türkiye’ de birinci karavan yapan kişi de bendim. Çoklukla tesisatçı aracı ya da yük taşımak için kullanılan bu küçük panelvan benim hayalim olan karavan oldu, aslında ben yaptım.

Bütün gereçleri kendi emeklerimle tasarlayarak yarattım. Aracı 7500 TL aldım ve içine 500 TL masraf yaparak karavana dönüştürdüm. Bu süreç 3 ay civarında sürdü zira param yoktu.

Para kazanmam gerekti ve 3 aylık yaz tatilinde köyden topladığım doğal eserleri sattım. Kafede çalıştım, traktör sürücülüğü yaptım. Biroldukça işte çalıştım ve param denkleşince birinci işim küçük panelvanı karavana dönüştürmek oldu.

Okul arkadaşlarınız yurt ya da meskende kalırken sizin tercihiniz niye karavan oldu? Ailenizin ve arkadaşlarınızın yansısı neydi?

Etrafımdaki arkadaşlar hallerinden mutlulardı zira kent ortamı ve duvarlar onların alışık oldukları ortamlardı. Ben köyde büyüdüm, duvarları yalnızca gece uyumadan evvel ve uyanınca görüyordum.

Karavanda yaşamaya başlayacağımı etrafımdakiler öğrenince şaşırdılar huzursuz oldular lakin ben kendimden emindim. Hoş bir hayat beni bekliyordu ve o denli de oldu. Ailem karavanda yaşadığımı bilmiyorlardı hatta şuan da epey bildiklerini söyleyemem. Zira bilseler huzursuz olurlardı o yüzden söylememeyi tercih ettim.

Tam vakitli karavan hayatı maliyetlerinizi de etkiledi mi?

Tam vakitli karavanda yaşamak aslında konutta ya da yurtta kalmaktan daha uygun zira kira, su, elektrik üzere sarfiyatlarım olmuyor. Yemek konusunu da kendim hallediyorum, dışarıdan pek yemek yemem. En büyük giderim yakıt oluyor.

Evvelden karavan kullanması biraz daha emekli hayatı üzere düşünülürdü. Ancak son senelerda gençler içinde çok yaygın olmaya başladı. Siz bununla ilgili ne düşünüyorsunuz? Sizin karavan hayatınızdan etkilenen arkadaşlarınız oldu mu?

Karavan hayatı emeklilikte düşünülüyor evet bunun en büyük niçini kültürümüz ve çalışma koşulları. Kültürümüzde karavan pek yok. Çalışma kaideleri da ağır olduğu için beşerler kendilerine vakit ayıramıyor.

Ancak son vakit içinderda pandemiden dolayı insanların kendilerine daha fazlaca vakit ayırmasıyla tabiata ve karavana yönelişin arttığını düşünüyorum. Günümüzde toplumsal medyanın kullanmasının yaygınlaşmasıyla bilgiye ve farklı hayatlara ulaşmak kolaylaştığı için beşerler karavan hayatını görmeye başladılar ve benimsediler. her insanın hayalinde hoş bir karavan vardır örneğin.

Karavanınız yaz – kış yaşamak için uygun mu? Ne üzere ekipmanlarla destekliyorsunuz?

Benim karavanım aslında sıradan bir karavan yani ısıtıcı yok ya da yaz için bir klima yok. Fakat bunlar olmadan da yaşanabilir. Kışın uyku tulumuna giriyorum, üşümemek için. Yazın sıcak vakit içinderda ise karavanımın üzerindeki bagajda uyuyorum.

Şimdiye kadar nereleri gezdiniz? Sizi en etkileyen yer neresi oldu?

Şimdiye kadar Türkiye’nin birfazlaca yerini gezdim. Otostopla 2 yıl gezdikten daha sonra karavan hayatına geçtim. Gezerken asıl gayem huzura ulaşmak ve hoş doğayı keşfetmek, bir çam ağacına sarılmak benim için koca bir metropol kenti keşfetmek daha zevkli.

Bu vakte kadar Akdeniz’deki koyları Karadeniz’deki yaylaları, İç Anadolu’daki ovaları keşfettim. Beni en epeyce etkileyen yer Karadeniz oldu diyebilirim. Hırçın akan dereleri, tertemiz insanları ve yemyeşil tabiatı beni büyülemişti. Türkiye’nin başka ucu olan Antalya’ da ki koylar da beni epey etkileyen yerler içindeydı.

Karavanda tam vakitli yaşamanın artıları ve eksileri neler?

Karavanın en büyük artısı: Bir yerden sıkılırsanız kontağı çevirip diğer yere gidebiliyor olmanız. En büyük eksisi de kontağı çevirince yaktığı yakıt fiyatı.

Karavanda eksikliğini hissettiğiniz bir şey var mı? Bir defa daha karavan yapsanız neleri değiştirirdiniz?

Bence en hoş karavan kendi karavanındır. En lüks karavan da olsa senin değilse hoş olmaz. Karavanımda eksik olduğunu düşünmüyorum, beni bir yerden bir yere ulaştırıp uyumamı sağlasın kâfi.

Sizin üzere üniversite devrini karavanda geçirmek isteyenlere ne önerirsiniz?

Üniversite öğrencilerine tabiata yönelmelerini tavsiye ediyorum. Tabiatta kuşağı tükenmekte olan asıl canlının insan olduğunu söylemek isterim. Okul ve iş hayatının yorucu koşuşturmasını en uygun tabiat alır. Karavan ömrüne geçmek isteyenlere de tavsiyem; birinci adımı atın ve hayallerinizi ertelemeyin. Umarım hayatları hayallerinden daha hoş olur.